Nem tudni, a következő spanyol, vagy az azt követő portugál, olasz vagy szlovén krízis borít majd fel minket is. Arra a töredék esélyre játszani, hogy valahogy csak megússzuk: veszélyes hazárdjáték. (Fotó: MTI)
A láthatáron egyre inkább kirajzolódik az euróválság folytatása, a spanyol szakasz. A forint-euró árfolyam rögtön el is kezdett gyengülni, tegnap ismét megközelítette a 300-as szintet. Ahogyan azt már sokszor leírtuk, a magyar kormány gazdaságpolitikájának egyik legfontosabb eredménye éppen az, hogy bármilyen külső körülményromlás azonnal stabilitási problémákat okoz a magyar gazdaságban.
Ajánlott írásunk: Állam will be back, Matolcsynak igaza van
Senki nem tudja, mi jön
Spanyolországgal kapcsolatban elszakadni látszik a cérna. Nem világos, hogy pontosan miért, de úgy tűnik, a hitelezőknek most ingott meg a spanyol államadósság fenntarthatóságába vetett bizalma.
De akármennyire is homályos, hogy miért pont most történik mindez, maga a fejlemény mégsem lep meg senkit. Hiszen még aki csak a görög válság környékén kezdte el a pénzpiacok természetét figyelni, annak is feltűnhetett, hogy igazából senki nem tudja megjósolni, mikor érik el a problémák azt a szintet, amikor a hitelezők besokalnak. Túlságosan sok független szereplő cselekszik ezekben a helyzetekben ahhoz, hogy előre lehessen látni, mi is indítja el majd a lavinát.
És azt is látni lehet, hogy a bizalom megingása sokszor nem egy hullámban történik, hanem sok, egymásra épülő stációban. Spanyolország esetében valószínűleg most éljük a második nagyobb hullámot, és nem tudhatjuk, hogy ilyenből még kettő lesz, vagy éppen tíz. Annyi azonban világos, hogy nagy bajban vannak, és még csak nem is látszik a kivezető út.
Azonnal megérezzük
Ahogy pedig az ibériai ország miatt kialakult ez a kisebb pánik, a magyar forint egyből gyengülni kezdett. Hazánk stabilitási helyzete ugyanis olyan, hogy a legkisebb európai felfordulásra is azon nyomban megingással reagálunk. Ez pedig minden szereplőnek rossz.
A vállalkozók folyamatosan ki vannak téve az importált anyagok áringadozásának, a devizahitelesek pedig rettegve figyelhetik a törlesztőrészletük alakulását, Nem is beszélve a benzinár növekedéséről, ami szintén mindenkit azonnal és érezhetően sújt. De nyilván még az előbbieknél is fontosabbak azok a hosszú távú károk, melyeket a kiszámíthatatlan környezet miatt elmaradó beruházások, létre nem jövő munkahelyek okoznak.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Mit lehetne tenni?
Pedig nem kellene, hogy ez így legyen. Akadna két módszer, amely egyértelműen kiiktathatná ezeket a stabilitási problémákat.
Egyrészt folytathatna akár olyan gazdaságpolitikát is a kormány, mely nem igényel kéthavonta újabb kiigazításokat a költségvetésben. Másrészt elköteleződhetne végre egyértelműen az IMF-hitel mellett, ami az előbbi alternatívához képest egy kicsit nagyobb rövidtávú mozgásteret engedélyezne számára.
A miniszterelnök azonban nem kér ezekből a lehetőségekből. Nem kér, mert egyre világosabb, hogy azt gondolja, számára politikailag szinte mindennél fontosabb, hogy kihúzza az IMF segítsége és komolyabb kiadáscsökkentések nélkül a következő két évet.
És eközben természetesen, ahogy eddig is, mindig találni fog néhány, a sarzsi perspektívájától elvakuló úgynevezett szakértőt, akik azzal hitegetik (vagy megerősítik abban a hitében), hogy ez bizony meg is valósítható.
Olvasd el ezt is: Banki tranzakciós adó: súlyosan megfizetünk
A hatalomról szól
Ha visszatekintünk, láthatjuk, hogy az elmúlt két év a folyamatos gazdaságpolitikai tűzoltásról szólt. Az euróárfolyam változása és az újabb és újabb költségvetési tervek szinte minden egyéb alapvető szakpolitikai (policy) elképzelést felülírtak.
Mindeközben pedig Magyarországgal szemben is elkezdtek összeadódni a kisebb hullámok. Nem tudjuk, hogy a következő spanyol krízis, vagy az azt követő portugál, olasz vagy szlovén riadalom lesz az, amikor velünk is borul minden. De arra a töredék esélyre játszani, hogy valahogy majd csak megússzuk, borzasztóan veszélyes hazárdjátéknak tűnik. Nehéz másra következtetni, mint hogy a kormányfő azt gondolja, hogy csak egy ilyen stratégia segítségével őrízheti meg a hatalmát.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.