A Fidesz fél az ügynöklisták nyilvánosságától, és hogy ezt leplezze, kirakatintézkedésekkel áll elő, hátha elhiszi róluk valaki, hogy most aztán tényleg jól odacsaptak a kommunistáknak. (Fotó: MTI)
Az elmúlt napokban két, az állampárti múlt lezárásával kapcsolatos fontos hír is napvilágot látott. Sajtóértesülések szerint a Fidesz az ügynökmúltat is vizsgáló Nemzeti Emlékezés Bizottsága élére azt a Boross Pétert jelölné, aki az elmúlt években rendre az ügynöklisták nyilvánossága ellen érvelt. Eközben fideszes és jobbikos képviselők egy olyan módosítót nyújtottak be, mellyel elvennék a nyugdíjpótlékot a kommunista rendszer működtetésében fontos szerepet játszó egykori káderektől.
A kép tehát alapvetően semmit nem változott a pár hónappal ezelőtti ügynökvitához képest: a kormánytöbbség továbbra sem tűnik túlságosan elkötelezettnek a múlt feltárásában, több képviselőjük azonban ebbe nem akar belenyugodni.
Ajánlott írásunk: Szegény, szegény jobboldal!
Elvenni a kiemelt nyugdíjakat: miért csak most?
A vezető kommunista funkcionáriusok nyugdíjkiegészítésének megvonását a Véleményvezér teljes mellszélességgel támogatja. Egyszerűen gyomorforgató belegondolni abba, hogy például az '56-os forradalmat leverő ávós vezető, belügyminiszter, vagy akár a '70-es évek hírhedt pártfunkcionáriusai olyan nyugdíjakat kaptak és kapnak, mintha vezető tisztségeiket egy demokráciában és jogállamban töltötték volna be. És ez most nem demagógia: mindezt a mi adóforintjainkból.
...idén létrehoznak egy szakértői bizottságot, amely a kárpótlásért felelős miniszterrel (vélhetően Balog Zoltán emberierőforrás-miniszterrel) együtt október végéig határozhat arról, hogy egyes személyek veszítsék el a nyugdíjpótlékukat. Azoktól lenne megvonható a kiegészítés, akik "az 1945. és 1949. közötti időszakban a demokratikus államberendezkedés felszámolásában" játszottak szerepet, vagy részt vettek az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésében vagy az azt követ ő megtorlásokban, esetleg az 1948. és 1989. közötti időszakban titkosszolgálati tevékenységet folytattak, vagy az 1948. és 1989. közötti időszakban állami vezetői tisztséget töltöttek be. Azok is elveszíthetik a nyugdíjpótlékukat, akik a Magyar Kommunista Pártban, a Magyar Dolgozók Pártjában, a Magyar Szocialista Munkáspártban vagy a Kommunista Ifjúsági Szövetségben vezető tisztséget töltöttek be. (...) A Jobbik már 2010 nyarán előállt olyan törvényjavaslattal, amely megfosztotta volna az előző rendszer működtetőt a nyugdíjprivilégiumaiktól. A törvényjavaslatot elkezdték tárgyalni, de a parlamenti folyamat megakadt, és a kormánypárt azóta is jegeli a javaslatot. A minap az LMP és néhány fideszes képviselő a tárgyalás folytatása mellett tette le voksát, de a kormánypárti többség most is meggátolta a vita folytatását.
Elvennék a nyugdíjpótlékot a kommunista rendszer kiszolgálóitól (origo)
Az egyetlen szomorú kérdés, hogy miért kellett ezzel 2012-ig várni, mire legtöbbjük már nem is él, illetve, hogy a Fideszben miért csak a kormányzás félideje után vették elő ezt az ügyet. Csak remélni tudjuk, hogy nem valamiféle eleve kudarcra ítélt partizánakció eredménye a javaslat és nem herélik ki teljesen, mire elfogadásra kerül. Amit pedig különösen nem szeretnénk látni, az az, hogy a nyugdíjpótlék megvonását is a Fidesz kormányzására oly jellemző módon személyre szabott kivételekkel tűzdeljék meg, azon az alapon, hogy a jobboldalhoz megtért kommunisták jó kommunisták.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Egyszerű figyelemelterelés?
A tavaszi ülésszak egyik legszomorúbb, de egészen biztosan legszánalmasabb jelenete az volt, amikor a retorikájában harcos antikommunista, olykor még ellenfelei szüleinek, nagyszüleinek múltját is felhánytorgató Fidesz a Schiffer András által benyújtott ügynöktörvénynél egyszerűen megfutamodott, nehogy nyilvánosságra kelljen hozni, ki mindenki tevékenykedett 1989 előtt ügynökként. A Fidesz-frakció egy része azonban ezt a gyávaságot annyira vállalhatatlannak ítélte, hogy páran igent nyomtak az LMP-s javaslatra, illetve később nyomást gyakoroltak a párt vezetésére, mely így arra kényszerült, hogy ígéretet tegyen legalább az ügy későbbi rendezésére, mégpedig egy bizottság felállítása formájában.
A legfőbb félelmünk az, hogy a mostani nyugdíjjavaslat is leginkább csak egy kommunikációs trükk, hogy eltereljék a figyelmet a valódi problémáról, az immár 22 éve húzódó ügynökkérdés rendezetlenségéről, arról, hogy most világosan kiderült, érdemi változást a Fidesz sem akar. Ugyanis már magát ezt a bizottságosdit is az ügy nyilvánvaló elkenéseként értékelték akkor névtelen fideszes nyilatkozók, de hogy ezt a testületet Boross Péter vezesse, garancia az eredménytelenségre (valamint a belső elégedetlenség ismételt feléledésére). Hiszen a volt miniszterelnök nézetei az ügynökkérdésben szinte teljesen azonosak a szocialistákéval, amit jól ismerünk: „nem kell a múltat bolygatni", illetve a „nemzetbiztonsági érdekek" sokkal fontosabbak.
Nem kell tehát különösebb jósteheteség látni, hogy Boross vezetésével aligha lesz olyan ügynöktörvénye Magyarországnak, mint mondjuk Lengyelországnak vagy Csehországnak.
Olvasd el ezt is: Milyen alapon kommunistázik a Fidesz?
Félnek
A helyzet világos: a Fidesz valamiért tényleg fél az ügynöklisták nyilvánosságától, és hogy ezt leplezze, kirakatintézkedésekkel áll elő, hátha elhiszi róluk valaki, hogy most aztán tényleg jól odacsaptak a kommunistáknak. A gond csupán az, hogy néhány száz vénembertől pár tízezer forintot elvenni nagyon nem ugyanazt jelenti, mint feltárni, hogy ki volt az a sokezer ügynök, akik közül több máig a magyar közélet befolyásos szereplője.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.