A '14-es szocialista választási győzelem titkos stratégiája csupán a lényegről hallgat: mitől lesznek a párt ígéretei egy kicsit is hihetőek és hogyan fog egyáltalán bárki is újra bízni az MSZP szavában?
A napokban nyilvánosságra került az MSZP belső használatra készült politikai stratégiája, mely egy, az idei év elején készült 3000 fős reprezentatív közvélemény-kutatáson alapul. Nem meglepő módon a stratégia célja, hogy irányt mutasson a Fidesz legyőzéséhez. A kidolgozói nem zavartatták magukat azoktól a kérdésektől, amelyek az előző két ciklusban a kihalás szélére sodorták az MSZP-t, mint például, hogy ilyen ígéretek után és ilyen szavazói bázissal hogyan lehet majd kormányozni. Ennél is meglepőbb azonban, hogy milyen elképesztően banális a javasolt stratégia.
Ajánlott írásunk: Miért csak Németország mentheti meg az eurót?
Nyugdíjasok és populizmus
A „Baloldaliság. Remény. Erő" címet viselő stratégiából világosan kiderül, hogy az MSZP pontosan ugyanaz maradt és ugyanaz is kíván maradni, mint ami mindig is volt: a nyugdíjasok néppártnak álcázott érdekképviselete. A stratégia szerint a párt legfőbb célja ugyanis nem más, mint a meglévő nyugdíjas törzsbázis megtartása és a pártot jelenleg nem támogató nyugdíjasok megszerzése. Ennek érdekében pedig világosan kimondják, az ő juttatásaiknak érinthetetlennek kell lenniük.
A dokumentum deklarálja nem csupán a gyurcsányi, de a Bajnai-féle kormányzás örökségével való szakítást is: 2014-ig az MSZP-nek gazdasági kérdésekben mindig a népszerű álláspontot kell képviselnie, legyen szó a gazdagokat sújtó brutális adókulcsról vagy éppen mindenfajta megszorítás ellenzéséről. Továbbá, hogy az embereket nem a Jobbik és a szélsőjobboldal előretörése, de nem is a Fidesz jogállam-lebontó lépései érdeklik, hanem a pénztárcájuk. Az MSZP tehát felfedezte a spanyolviaszt, és most ezzel a tudással szeretne választást nyerni. Több ugyanis tényleg nem derül ki az anyagból.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
A keretek adottak
A Véleményvezér nem ért egyet azzal az értékeléssel, hogy ez a horngyulai MSZP-hez való visszatérést jelentené: a '94-ben győzelemre vezetett szocialisták ugyanis nem azért nyertek, mert egyszerűen azt ígérték, jobbá teszik az emberek életét, hanem mert a választók elhitték nekik, hogy jobbá képesek tenni. És ez az, amiről a '14-es szocialista választási győzelem „receptje" hallgat: mitől lesznek ezek az ígéretek egy kicsit is hihetőek és hogyan fog egyáltalán bárki is újra bízni az MSZP szavában?
A jelenlegi gazdasági helyzetben és kilátások közepette a magyar választók a nyolc vagy tizenkét évvel korábban még elméletben akár hihetőnek is tűnő vállalásokat egyszerűen nem fogják reálisnak tartani. Ha pedig a választók mindennapi valóságérzékelése és egy politikai párt fantasztikus ígéretei között túl nagy a távolság, az állampolgárok egyszerűen nem veszik azokat komolyan és inkább egy kompetensebbnek tűnő formációra szavaznak.
A fókuszba az emberek személyes körülményeit, a háztartások helyzetének romlását kell állítani, mert az MSZP azzal nyerheti vissza a hitelességét, ha kompetensnek és empatikusnak tűnik. A milliárdok helyett a havi költségvetésből hiányzó ezrekről kell beszélni. Rezsistopot, növekedést és munkahelyteremtést kell ígérni. Szó sem lehet semmiféle megszorításról, fiskális fegyelemről. És a nyugdíjasok továbbra is a legfontosabbak, ők aztán semmiben nem húzhatnak rövidebbet.
A stratégia "modernségi versenyt" hirdet és konkrét javaslatokat is tartalmaz. Ilyen a 60 százalékos legfelső jövedelemadó-kulcs bevezetése a gazdagok megadóztatására, a rezsistop már említett bevezetése, a minimálbér azonnali megemelése, és, talán, egy antikorrupciós központ felállítása.
Arról már nem is beszélve, hogy nem csak a gazdaság állapota változott, de az MSZP megítélése is. A párt elképesztő mértékű hitelvesztésen ment keresztül, amivel a dokumentum szemmel láthatóan nem számol. A például a tizenharmadik havi nyugdíjat bevezető majd megvonó, a gázáremelést tagadó majd meglépő szocialisták hasonló ígéreteikkel már egyszerűen túl sokszor buktak le. 2010-ben ezért aztán nagy árat fizettek és azóta sem képesek visszaszerezni elvesztett hitelességüket.
A Véleményvezér természetesen nem naiv és nem gondoljuk, hogy a magyar választópolgárokat ne lehetne megtéveszteni. Ám a megvezetésükhöz először is a hitelesség látszatára lenne szükség, erre pedig ennek az MSZP-nek (vagy éppen Gyurcsány pártjának) nincsen esélye.
Olvasd el ezt is: Jó lenne-e a magyaroknak az európai föderáció?
Ötlettelen és színvonaltalan
Természetesen fel lehet háborodni azon, hogy egy párt belső politikai stratégiája semmi másról nem szól, mint a hatalom megszerzéséről. Csak éppen a politikai stratégiáknak pontosan ez lenne a lényege. Az MSZP titkos tervezetén nem emiatt lehet meglepődni, hanem azért, mert ez politikai stratégiának nevetségesen ötlettelen és színvonaltalan: a kitűzött céljukat a benne felsorolt eszközökkel és a valóság figyelembevétele nélkül egészen biztosan nem fogják elérni.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.