A nyugati demokráciákban a választások arról szólnak, hogy ki tudja a politikai közép nagyobb részét magának megnyerni. Míg Bajnai nyit a jobboldal felé, Orbán radikális kijelentéseivel egyre jobban zár a politikai közép irányába. (Fotó: Földes András/Index)
A magyar politika egyértelműen jobbra tolódik. Az október 23-i Bajnai- és Orbán-beszédek kiváló példát szolgáltattak erre: a szónokok egymással versenyezve voltak nemzetibbek és patrióták. Azonban míg Bajnai Gordon balról nyitott a jobbközép felé, addig Orbán Viktor beszéde világosan zárt a politikai közép irányába.
Ajánlott írásunk: Holnap vajon mit tilt be a Fidesz?
Idegen kormányzók, pénz-világbirodalom
A hivatalban lévő kormányfő beszéde nem sok újdonságot hozott. Orbán Viktor már tavaly is ünnepi beszédeiben a '48-as és '56-os forradalmakat a 2010-es fülkeforradalomhoz hasonlította, Brüsszelt pedig Bécshez és Moszkvához. Bár véleményünk szerint ez a retorika több mint túlzás, már-már ünneprontó és ízléstelen, be kell látnunk, hogy a politikai beszédekbe sok minden belefér.
A miniszterelnök azonban október 23-án egy lépéssel még tovább ment: az '56-os forradalom leverése és a 2006-os rendőri brutalitás között vont párhuzamot. Természetesen a hat évvel ezelőtti rendőri fellépésre nincs mentség, de a 20. század egyik legjelentősebb világpolitikai eseményét a 2006-os rendőri túlkapásokhoz hasonlítani egészen egyszerűen nevetséges és felháborító. Azonban még ez a párhuzam sem nevezhető Orbán Viktor saját találmányának, hiszen '56 és 2006 azonosítása a Jobbik köreiben mindig is közkeletű volt.
Október 23-a minden évben emlékeztet minket arra, hogy a forradalom és szabadságharc leverőinek törekvései nem tűntek el a magyar közéletből. Elég, ha 2006. október 23-ára gondolunk: lovasroham, könnygáz, vasbotok, gumilövedékek, utána a brutalitásban élen járók kitüntetése és megjutalmazása. Jó, ha ezt észben tartjuk.
(...) A szocializmus, amely a világ legfejlettebb demokráciájának hirdette magát, 1956-ban Magyarországon egyik napról a másikra összeomlott. Kiderült, hogy nem a saját lábán, nem a nép akaratán áll, hanem egy világbirodalom zsinórján függ. A tartózsinór elszakadt, vagy a marok gyengült el, s az egész építmény lezuhant. 2008 nyárutójának egyik reggelén egy amerikai pénzóriás New Yorkban összeomlott. A nyugati gazdaság megrendült. Kiderült, hogy a nyugati világ gazdasága – amelyhez immár mi is tartozunk – nem a saját lábán áll. Nem a saját lábán, vagyis nem a becsületes munka alapján áll, hanem egy pénz-világbirodalom hitelzsinórján függ.
Orbán Viktor: Nem fogadjuk el, hogy idegenek kormányozzanak minket
De a kormányfő beszédének további részében is olyan gondolatokat fogalmazott meg és olyan stílusban, melyek korábban a jobbközép Fidesztől jobbra lévő politikai szereplőkre, például Torgyán Józsefre vagy éppen Csurka Istvánra voltak jellemzőek. Az „idegen elnyomók" és „saját véreik ellen fegyvert fogó, hazai zsoldosaik" aktuálpolitikai áthallással való emlegetése, vagy éppen a „mi nem fogadjuk el, hogy bármilyen kifinomult módszerrel idegenek kormányozzanak bennünket", illetve a „a nyugati világ gazdasága (...) nem a becsületes munka alapján áll, hanem egy pénz-világbirodalom hitelzsinórján függ" – mind-mind jól ismert radikális frázisok és gondolatok.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Kinek lehet ez vonzó?
De nem csupán a beszéd tartalma fontos, hanem az is, hogy vajon kiket próbált vele megszólítani Orbán Viktor. A Véleményvezér nem kételkedik abban, hogy sokan vannak, akik még most is elhiszik, hogy Magyarország jelenlegi válságáról kizárólag Gyurcsány Ferenc, az IMF, az EU vagy maga a Nyugat tehet (megfelelő rész aláhúzandó). Azonban ezek az emberek a politikai paletta jobboldali felének is a jobboldalán helyezkednek el. Nem kérdéses, hogy Orbán beszéde elsősorban nekik szólt. De érdemes figyelembe venni, hogy ez az egyre nyugatellenesebb retorika igen könnyen elidegenítheti azt, aki a jelenlegi Fidesz-tábor jobboldalánál mérsékeltebben gondolkodik, a világot pedig a „jó magyarok-gonosz idegenek" harcánál összetettebben látja.
Sajnos Orbán Viktor megnyilatkozásaiból egyre inkább az látszik: a Fidesz 2014-ben valóban azt a stratégiát fogja követni, hogy kizárólag az ilyen kijelentésekre fogékony törzsbázisra, illetve esetleg a most még a Jobbikkal szimpatizálók egy részére épít.
Olvasd el ezt is: Bajnai az ellenzék vezetője
Veszélyes terv
Ezzel a stratégiával alapvetően két baj van. Egyrészt az, hogy egy néppárt sosem tudja felvenni a versenyt a radikálisokkal abban, hogy ki tud szélsőségesebb lenni: Orbán Vikor úgysem tud „vonább" lenni Vona Gábornál. Másrészt ez azonnal lezárja az utat a centrum felé, márpedig a nyugati demokráciákban a választások arról szólnak, hogy ki tudja a politikai közép nagyobb részét magának megnyerni. Így volt ez eddig Magyarországon is.
Orbán Viktor és a Fidesz egyre jobban körvonalazódó győzelmi stratégiája ennek azonban világosan ellentmond, és ezért már önmagában is kockázatos. Bajnai Gordon kimondottan centrista, a mérsékelt jobboldal megnyerésére is kísérletet tevő zászlóbontása azonban ezt a tervet adott esetben nemcsak borzasztóan kockázatossá, hanem hatalmas tévedéssé is változtathatja.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.