Orbán Viktor szótárában a kompromisszum a meghátrálás szinonimája, a meghátrálás pedig a vereség előszele. Ezért nem gondoljuk, hogy a miniszterelnök engedni fog. (Fotó: Barakonyi Szabolcs/Index)
Orbán Viktor és Hoffmann Rózsa szemmel láthatóan elhatározták, hogy végigpofozzák a rendszeren a felsőoktatási koncepciónak nevezett durva megszorításokat. Bár tudjuk, hogy a Fidesz számára már régóta nem prioritás a fiatal szavazók megszerzése, mintha elfeledkeznének róla, hogy ez a generáció milyen fontos tényező lehet a választások idején történő mozgósításkor.
Ajánlott írásunk: Miért félhet a tiltakozó hallgatóktól a kormány?
Nem fognak meghátrálni
Bár több lap és portál arról tudósított, hogy ha pánik talán nem is, de valamifajta ijedtség azért úrrá lett a kormánypártok frakcióiban a diáktüntetések miatt, ez az érzés minden bizonnyal nem kerítette hatalmába Orbán Viktort. Ez pedig azt jelenti, hogy Hoffmann Rózsa is eszerint nyilatkozik. Sőt, inkább mintha valamiféle krakéler dacot generáltak volna a hidegben felvonuló fiatalok: Hoffmann Rózsa például továbbra is tagadja a tandíj létét, már-már hülyének nézve a hallgatóságát.
Orbán Viktor pedig tegnap annyit vetett oda Brüsszelben az őt kérdező újságírónak, hogy a heti programjába a felsőoktatás kérdésének megoldása még épp belefér. Tudjuk, hogy Orbán Viktor szótárában a kompromisszum a meghátrálás szinonimája, a meghátrálás pedig a vereség előszelének felel meg, ezért aztán nem gondoljuk azt, hogy a miniszterelnök engedni fog. Ha még sokáig tartanak a demonstrációk, akkor talán ígérnek majd valamit, de mint arról a kormány számos korábbi tárgyalópartnere tanúskodhat, ezen ígéretek nem sokat érnek.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Mit jelenthetnek a demonstrációk a politikának?
Ezeknek a demonstrációknak két fontos következményük is lehet a 2014-es választásokra. Egyrészt, amint azt már írtuk, a tandíjellenes megmozdulások megtestesíthetik és fókuszálhatják a kormányzattal szembeni elégedetlenséget az olyan választók szemében is, akik egyébként nem érintettek közvetlenül a tandíj kérdése által. Ez annál is inkább így alakulhat, mert mára tucatszám bányásztak elő olyan korábbi nyilatkozatokat, melyekben befolyásosnak számító fideszes és KDNP-s politikusok a tandíjat többé-kevésbé az ördögtől valónak írják le. A tandíj ügye tehát már jelenleg is a kormány hiteltelenségének szimbóluma.
A másik következmény pedig az lehet, hogy a tandíj ügye és a demonstrációk mobilizálnak egy számosságát tekintve a nyugdíjasokhoz ugyan nem hasonlítható, de a választás aprómunkájában rendkívül jól bevethető réteget. Tudjuk már jól, hogy a Fidesz 2014-es újraválasztási stratégiája nem arról szól, hogy ők legyenek az ország legnépszerűbb politikai ereje. Hanem arról, hogy a választás napjára érvényes regisztrációval rendelkező és a választáson részt is vevő szavazók között legyenek többségben. Ha úgy tetszik: a Fidesz éppen a választási aprómunkában – regisztrálás, mozgósítás – akarja legyőzni ellenfeleit.
Olvasd el ezt is: Így nem lehet majd feljutni a középosztályba
Ajándék Bajnainak
A tandíj miatt felpaprikázott egyetemista (és gimnazista) réteg bármelyik ellenzéki pártnak jól jöhet: az elég valószínűtlennek tűnik, hogy közülük tömegével kerülnének ki a Fidesz és a KDNP szavazói. Annak a politikai formációnak pedig, amelyiknek egyelőre szinte semmilyen szervezete sincs, egyenesen ajándék lehet a rengeteg aktivizált fiatal. A karácsonyi csomag Orbán Viktortól Bajnai Gordonnak.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.