Az elmúlt nyolc évet még legalább egy évtizedig kell nyögnünk. A felelősöket soha többé nem engedhetjük a magyar gazdaság vezetésének még csak a közelébe sem.
(Fotó: Sárközy György/Magyar Hírlap)
A nyolc év, amitől hamarosan elköszönünk, sokba került nekünk. Nagyon sokba.
A tények
Magyarország államadóssága 2001-ben, a Fidesz-kormány utolsó teljes évében a GDP 51%-a volt. 2009-ben, az MSZP regnálásának utolsó teljes évében 79%.
Az alábbi ábra ezen adat éves alakulását mutatja.
A magyar államadósság alakulása 2009-ig. Forrás: AkK
Az Államadósságkezelő Központ munkatársai által készített, egyébként sokak által optimistának tartott elemzés szerint, fegyelmezett gazdaságpoltikai és normális külgazdasági feltételek mellett 2020-ra ez az érték 65%-ra csökkenhet.
Mások szerint azonban arra a szintre már soha nem fog lemenni a magyar államadósság. Legalábbis nem a mi életünkben.
Mit jelent ez?
Mindez azt jelenti, hogy az elmúlt nyolc évet még legalább egy évtizedig kell nyögnünk. Ebben pedig megkerülhetetlen az MSZP felelőssége.
A 2008-ig tartó időszakban a régió többi országát a gyors gazdasági növekedésnek köszönhetően csökkenő államadósság jellemezte. Nálunk ezzel szemben a felelőtlen állami pénzszórás miatt az államadósság folyamatosan nőtt. Ha legalább valami építő célra ment volna ez a tömérdek pénz! De nem: ez a pénz fenntarthatatlan osztogatásra, egyszerű szavazatvásárlása ment.
A 2008 végén bekövetkező világgazdasági válság pedig pontosan a korábbi évek katasztrofális gazdaságpolitikája miatt volt ilyen drámai hatású Magyarországon. A lényegesen kisebb államadóssággal rendelkező cseheknél, a sokkal nagyobb növekedést felmutató lengyeleknél és az euróval rendelkező szlovákoknál fel sem merült az államcsőd mint lehetőség, mint elhárítandó fenyegetés.
A mi kormányunk ellenben még ma is arra büszke, hogy az államcsőd egyelőre nem következett be.
Hogyan tovább?
A gazdasági „hogyan tovább?”-ra adandó válasz messze meghaladná e cikk kereteit. A politikai azonban egyértelmű kell, hogy legyen. Azokat, akik felelősek ennek a katasztrófális helyzetnek a kialakulásáért, soha többé nem engedhetjük a magyar gazdaság vezetésének még csak a közelébe sem!
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.