Pintér Sándor gergényis megjegyzése igenis ártott, és százalékokban mérhető kárt okozott. A leendő kormány bizalmi tőkéje a Véleményvezér olvasóinak körében magas, Horváth Csaba ötletét pedig mindenki ökörségnek tartja. Az elmúlt hét eseményei szavazásaink tükrében.
Most induló hétvégi rovatunkban megnézzük, hogy milyen érdekesebb eredmények születtek az adott héten írt cikkeinkhez mellékelt szavazásoknál. Természetesen a szavazások nem reprezentatívak vagy tudományosak, de nem is ez a céljuk.
A hét vesztese: Pintér Sándor
Első összegzésünk kifejezetten izgalmasan indul. Volt ugyanis egy kérdés, amit a héten kétszer is feltettünk. Először május 4-én, amikor az új kormányfelállást értékeltük (Orbán-kormány:gyorsértékelő), másodszor pedig május 6-án, amikor Pintér Sándorról írtunk (Pintér Sándor, a Fidesz első ballasztja). A kérdés: Ön is minimum kínosnak érzi Pintér Sándor kinevezését? Először 2301 szavazat érkezett, az alábbi megoszlásban:
Ezt a kérdést azért tettük fel másodszor is, mert időközben vezető hír lett abból, hogy Pintér szembe ment hosszú évek fideszes kommunikációjával és a párt álláspontjával, amikor azt mondta, nem feltételezi Gergényiről, hogy az jogsértést követett volna el 2006. októberében. Másodszor 2295 szavazat érkezett:
A Véleményvezér olvasóinak túlnyomó többsége eleve "minimum kínosnak" tartotta Pintér kinevezését, de a gergényis megjegyzés tovább rontott ezen. A kínos-nem kínos válaszok aránya 68/26%-ról 82/12%-ra változott, miközben a "nem tudom / nem érdekel" választ adók aránya változatlanul 6% maradt.
Pintér Sándor gergényis megjegyzése tehát igenis ártott, és százalékokban mérhető kárt okozott saját, illetve kinevezésének megítélésében - legalábbis a Véleményvezér olvasóinak körében. (Arra természetesen nem vennénk a bátorságot, hogy szavazásunkból általánosító következetéseket vonjunk le.) Egyébként vasárnap délután 16 óráig mindkét szavazásra közel azonos válasz (2300 körüli) érkezett, ami megkönnyíti az eredmények összevetését.
A hét nyertese: a leendő kormány
Az új kormányfelállást értékelő cikkünket a következővel zártuk: "ez a kormányfelállás egy elszalasztott lehetőség is, hiszen egy egyenletesen erős, egyértelműen bizalmat ébresztő csapattal rengeteg bizalmi tőkét lehetett volna szerezni már az induláskor."
A Véleményvezér olvasói körében a leendő kormány bizalmi tőkéje mégis elég magas, amit jól mutat a "Hogyan értékelné összességében az új kormányfelállást?" kérdésünkre adott válaszok aránya (2210 szavazat).
Olvasóink az országos politikában eddig ismeretlen három leendő miniszter közül leginkább Réthelyi Miklósról gondolják úgy, hogy pozitív meglepetést okozhat (Réthelyi Miklós 40%, Fellegi Tamás 37%, Fazekas Sándor 24% szerint okozhat leginkább pozitív meglepetést;1445 szavazat.)
A három, általunk legjobbra értékelt leendő miniszter közül pedig a Véleményvezér olvasói Navracsics Tibortól várják a legtöbbet. (Hármójuk közül ki lesz a legjobb miniszter? Navracsics Tibor 56%, Martonyi János 28%, Matolcsy György 17%; 1520 szavazat.)
Futottak még
Horváth Csaba jó híre, a díjmentes BKV olvasóink 94%-a szerint eszement ökörség - ilyen szavazatarányra ritkán van példa blogunkon (1066 szavazat). Ugyanitt 66% szerint az MSZP-nek soha nem fog sikerülni a szakítás a kádárizmussal (974 szavazat). (MSZP: fiatalítás Kádárral)
Gyurcsány Ferenc visszatérésére olvasónik közül nem fogadnának túl sokan: 69% szerint már soha nem lesz, és csupán 26% szerint lesz még belőle magyar miniszterelnök (1770 szavazat). (Kibaszott jó röpirat a modern baloldalról)
A leginkább megosztó kérdés a határon túli magyarok szavazati joga volt. 35% támogatja azt az elképzelést, amit a Fidesz politikusaitól is hallani, miszerint csak magyarországi bejelentett lakcím esetén szavazhatnak majd az új kettős állampolgárok. 15% valamilyen korlátozott szavazati jogot szeretne, 11%-nak pedig az az álláspont szimpatikus, hogy a határon túliak a visszaállított Felsőházban képviseltethessék magukat. Mindössze 4% támogatná a magyar választási rendszer teljes átírását és azt, hogy magyarországi lakcím hiányában is szavazhassanak a határon túli kettős állampolgárok, 33% pedig nem hogy bármiféle szavazati jogot, de már eleve a határon túliak kettős állampolgárságát ellenzi (összesen 1688 szavazat érkezett). (Kettős állampolgárság: nemzeti, nem pártérdek)
Folytatás egy hét múlva, addig is további jó szavazást!
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.