Izrael vezetői a tipikus politikusi hibát követték el: azt hitték, hogy valami örökké fog tartani. Amerikában azonban nagyon más szelek fújnak, mint Bush elnöksége alatt.
Tegnap az ENSZ Biztonsági Tanácsa egyhangúlag elítélte azokat a cselekedeteket, melyek tíznél is több civil halálához vezettek Izraelnek a gázai blokádot megtörő segélyflottilla elleni katonai akciója során. Ez azt jelenti, hogy még az Egyesült Államok sem állt ki határozottan Izrael mellett.
Az izraeli vezetés nagyon eltaktikázta magát.
Szövetségesek
Az Egyesült Államok Izrael megalakulása óta a zsidó állam egyik, később legfőbb szövetségesének számít, függetlenül attól, éppen kik és mely pártok vannak kormányon a két országban. Viszonyuk 2001. szeptember 11-e után vált különösen szorossá: ekkortól Izrael szinte minden akciója mögé oda tudta állítani az iszlám fundamentalizmus és terrorizmus ellen harcoló Egyesült Államokat.
Izrael vezetői azonban elkövettek egy súlyos hibát, ráadásul a tipikus politikusi hibát: néhány éves tapasztalatból messzemenő következtetéseket vontak le. Azt gondolták, hogy az alig egy évtizedes, szinte feltétlen amerikai támogatás olyannyira stabil, hogy örökké fog tartani.
Szövetségesek?
Az izraeli kormány nem látta azt az óriási változást, ami az Egyesült Államokban történt az elmúlt két évben. Amerikában ugyanis nagyon más szelek fújnak, mint Bush elnöksége alatt. Először is, a Demokrata Párt most hatalmon lévő szárnya korántsem az a csapat, akik Clinton alatt voltak hatalmon, és főleg nem úgy képzelik el a közel-keleti politikát, mint a Bush-adminisztráció.
De a közhangulat is nagyot változott az USA-ban. Obama háborúellenességgel és csapatkivonásokkal kampányolva került hatalomra, és most ezeknek a választói elvárásoknak kell megfelelnie. Az amerikai emberek a katonai szerepvállalást és az iszlámizmus elleni harcot már egyáltalán nem tartják annyira fontosnak, mint korábban.
És ez mind-mind hatással van a Közel-Keletre, Izraelre. De Izrael vezetői láthatóan mégsem érzik, hogy Obama hatalomra kerülésével mennyire beszűkült a mozgásterük. Hogy ami korábban még működhetett, az most már túl van a határon.
Pedig a mostani akció előtt ezt jól demonstrálta már a márciusi Biden-affér is. Az amerikai alelnök akkor Jeruzsálembe utazott, hogy segítse a palesztin-izraeli tárgyalásokat. Ám Biden látogatása alatt Izrael további telepépítéseket jelentett be, meghiúsítva a tárgyalások megindulását. Ezzel Izrael nagyon kellemetlen helyzetbe hozta az alelnököt, és Netanjahu később bocsánatkérésre is kényszerült.
Eltérő érdekek
Persze az izraeli belpolitika sem egyszerű. Az izraeli társadalom hagyományosan sok pártot szavaz be a Knesszetbe, és Netanjahunak most is egy törékeny koalíciót kell fenntartania, melyben egy radikális jobboldali párt is részt vesz. Az izraeli érdekek nem elég karakán képviseletét pedig a választók keményen büntetnék.
Ám Izrael sokkal inkább rá van szorulva az USA-ra, mint fordítva. Sőt az amerikai szövetség elvesztése akár Izrael létét is veszélyeztethetné.
Ezért történjék bármi is az izraeli belpolitikában, a zsidó állam nem engedheti meg magának, hogy nyilvános konfliktusokat vállaljon fel az Egyesült Államokkal, vagy hogy elveszítse támogatását. Izraelnek sokkal jobban együtt kellene mozognia szövetségesével, és jobban oda kellene figyelnie az amerikai belpolitikára, ha az USA-t mindig maga mellett akarja tudni.
Mi a tanulság?
Izrael példájából Magyarország is tanulhat: szövetségeket kell kiépíteni, de azokra később is nagyon fontos odafigyelni! Mindig pontosan tisztában kell lenni azzal, hogy milyenek szövetségeseink belpolitikai viszonyai - különben egy éles helyzetben könnyen mi is egyedül maradhatunk.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-oldalához!
Hozzászólás előtt olvasd el moderációs elveinket!
>> MAGYAR ÉRDEK: BERLIN HELYETT VARSÓ?
Kapcsolódó írások:
Vasrudakkal verték az első izraeli kommandósokat (Index)
Kinek áll az érdekében? (Index)
Újabb provokáció és újabb ellencsapás készül (Index)
Az izraeli lövöldözésről (Szlankó Bálint/A dróton túl)
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.