A külföldhöz való zsigeri igazodás rossz stratégia volt, de annak puszta tagadása sem lesz automatikusan jó. Nem az a baj, hogy a kormány nem ért egyet az IMF-fel, hanem, hogy ezt bután teszi. (Fotó: Pelsőczy Csaba/fidesz.hu)
Az elmúlt évek szocialista kormányainak egyik legnagyobb hibája az volt, hogy a nemzeti érdek tudatos érvényesítése helyett sokszor félautomata módon alkalmazkodtak a külföldi elvárásokhoz. A Véleményvezér örül, hogy ennek vége, és a hideg futkos a hátunkon, amikor valaki mégis ezt a politikát tartja követendőnek és ezt kéri számon a jelenlegi kormányon is.
Ettől még azonban a mostani IMF-ügy egy óriási blamázs marad. Nem azért, mert a kormány nem ért egyet az IMF-fel. Hanem, mert ezt bután teszi. A baj nem a tartalom, hanem a forma.
Miben nem értenek egyet?
Ami a magyar kormány és az IMF (valamint a vele együtt tárgyaló Európai Bizottság) közötti fő ellentéteket illeti, a helyzet mostanra meglehetősen egyértelműnek tűnik.
Az IMF szigorúbb költségvetési politikát, kisebb bankadót és több kiadáscsökkentést akar – szerintük csak így lehet többé-kevésbé biztosan megőrizni hazánk hitelképességét. A magyar kormány azonban attól tart, hogy egy ilyen gazdasági csomag politikailag aránytalanul drágává tenné a már bejelentett egykulcsos adót (értsd: cserében rengeteg elvonást, megszorítást kellene bevezetni).
Mindkét félnek igaza van.
A tárgyalás előtti helyzet
A fenti ellentétek nagyon is valódiak, sőt éles, alapvető ellentétek. Olyannyira azok, hogy ez a tény minden bizonnyal egyik felet sem érte, érhette meglepetésként.
Ugyanakkor a magyar kormánynak kimondott célja, hogy az ősszel egy újabb megállapodást kössön az IMF-fel. Ráadásul mindezt már szét is kürtölte a nagyvilágban, ezért az őszi megállapodás esetleges elmaradása különös üzenetértékkel bírna.
Magyarul: hiába a sok érdekellentét, a magyar kormányon volt egyfajta kényszer, hogy az új megállapodás ügyében legalább egy kis előrelépést fel tudjon mutatni. Ennek megfelelően az elemzők eredetileg egy ilyen irányú szándéknyilatkozat bejelentését várták.
Tudjuk, nem ez történt.
Kapcsolódó írásaink: Fidesz - európai vagy balkáni politika?
Bankadó: a demokrácia ára
Orbán úr, hol van Mr. Gazdaságpolitika?
Simor-Orbán: 1-1
Miféle stratégia?
Attól még, hogy az előző kormányoknak a külföldhöz való zsigeri igazodása rossz stratégia volt, annak puszta tagadása nem válik automatikusan üdvössé.
A magyar félnek a fentebb részletezett bonyolult helyzetben okos lavírozásra van szüksége: felmutatni, sőt hangsúlyozni a közös pontokat, közben pedig rögzíteni, de nem kiélezni az ellentéteket. Annyi esélyt mindig kellett volna hagyniuk a megegyezésre, hogy tárgyalópartnereik ne vágják rájuk az ajtót. Az ugyanis egy dolog, ha a tárgyalás végén nincs megállapodás – előfordul az ilyesmi. Az viszont egy másik, ha idő előtt hazautazik a delegáció, mintegy deklarálva, hogy a helyzet teljesen reménytelen.
S ami legalább ilyen fontos: kihagyni az amatőr hibákat. Az IMF-delegáció vezetője ugyanis azt nyilatkozta, hogy a magyar félnek időre van szüksége a jövő évi költségvetés megfelelő számainak kidolgozására. Eközben az Index értesülése szerint már megint (csakúgy, mint a Kósa-Szijjártó-ügy után) az utolsó pillanatban próbált a Matolcsy-féle minisztérium összerakni egy új csomagot.
Könyörgünk, nem lehetett volna ezt megtenni mondjuk a tárgyalás előtt? Tényleg nem sejtette senki, hogy erre esetleg szükség lehet?
Mi a baj a magyar gazdaságpolitikával?
Ahogy korábban is írtuk: a magyar gazdaságpolitikának nincs vezetője.
Van viszont egy gazdasági csúcsminiszter, aki eddig még semmilyen gazdasági stratégiát nem mutatott be. Akiben a saját kormányfője sem bízik meg annyira, hogy hagyja egyedül tárgyalni a bankokkal a bankadóról. Aki az IMF-tárgyalásokra nem tudta úgy felkészíteni a főnökét és kollégáit, hogy ne egy nagy blamázs legyen a vége.
És nem biztos, hogy Magyarország megengedhet magának még egy ilyet.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.