Ahogy 2002 nyarán a D-209-es ügy, úgy most a Fidesz bakijai sem érdeklik a szélesebb tömegeket. Ami a véleményformálókat lázba hozza, az a választópolgárokat hidegen hagyja. (Fotó: Pelsőczy Csaba/fidesz.hu)
Három hónappal a kormány megalakulása után, két hónappal az önkormányzati választások előtt a Fidesz népszerűsége töretlen. A Medián és a Nézőpont közvélemény-kutatásai után most a Századvég felméréséből is ez olvasható ki.
Pedig a híradásokat az elmúlt hónapokban szinte kizárólag a kormánnyal kapcsolatos hírek uralták, a Fidesz több intézkedése felháborodást váltott ki a sajtó és a közélet számos szereplőjéből. A kormányzat kritikusai és ellenfelei azonban hiába dörzsölték a markukat egy-egy komolyabb fideszes baki vagy vitatott döntés után: ami a véleményformálókat lázba hozta, az a választópolgárokat láthatóan teljességgel hidegen hagyta.
Ajánlott írásunk: Nemzeti centrum - a legyőzhetetlen Fidesz?
Mit csinált a Fidesz?
A kormány rengeteg új törvényt, rendeletet hozott, és elindított számos jelentős változást. Ám a választópolgárok mindennapi életében ezeknek az intézkedéseknek egyelőre szinte semmiféle hatását nem lehetett érezni. Egyrészt a változtatások jó része a jövő évtől lép életbe. Másrészt a kormány arra kifejezetten és kínosan ügyelt, hogy véletlenül se legyenek azonnal érezhető, negatív hatású lépések. Például a nagy közművekkel megegyeztek arról, hogy a harmadik negyedévben - értsd: az önkormányzati választásokig - ne emelkedjenek az árak.
Forrás: Századvég Alapítvány, Medián
Amikor pedig mégis óvatlan volt a kormány a negatív hatású intézkedések vagy kijelentések tekintetében, akkor a szerencse sietett a segítségükre. Hiába az ismert gazdaságpolitikai botladozások, az egyébként mindig érzékenyen reagáló forintárfolyam tartósan mindig csak egy kicsit tér el a kormány hivatalba lépése előtti szinttől, rendre visszaerősödik. (Jelen eszmefuttatás szempontjából teljesen mindegy, hogy ez utóbbi tény a kedvező környezetnek vagy a kormány ügyességének köszönhető.)
Mit mondott a Fidesz?
Azonnal érezhető hatású döntések hiányában az elmúlt hónapokban sokkal inkább az számított, amit a kormány mondott. Itt pedig mindössze egyetlen jelentős kudarcuk volt: az IMF-delegáció hazautazása.
Eredetileg az egész kormányzati gazdaságpolitika üzenete az új IMF-megállapodás szükségessége köré volt felépítve - erről beszélt korábban Orbán Viktor éppúgy, mint Matolcsy György. A Valutaalap által adott pofon belpolitikai kockázata azonban túl nagynak tűnt számukra. Egyetlen nap alatt teljesen átállították a vonatkozó kormányzati kommunikációt és természetesen az aulikus médiát, és 180 fokos fordulatot bemutatva új megegyezés helyett gazdasági szabadságharcról kezdtek beszélni. Úgy tűnik, a húzás bejött – a választóknak egyelőre tetszik ez a retorika.
Forrás: Nézőpont Intézet
Ezt az egy esetet leszámítva azonban a kormányzati kommunikáció jól tartotta magát a tervekhez. Változás, fordulat, forradalom – a "mostantól minden nagyon más lesz" jegyében szólalt meg minden jelentősebb kormányzati szereplő. És hamar megtudhattuk azt is, hogy kik lesznek a mumusok: a bankok, a spekulánsok és Simor András – és persze később kényszerűségből az IMF. Ők meg is kapták a magukét az elmúlt hónapokban. És eddig ez is bejött.
Mitől ilyen jó a Fidesz?
A Fidesz kommunikációjában nincs semmi igazán meglepő, és az se nem fantasztikus, se nem ördögi. Egyszerűen csak követik a magyar választási rendszer logikáját, ahogy elődeik is: az országgyűlési választások utáni nyáron ígérni kell, cselekvőképesnek mutatkozni, szimbolikus intézkedéseket hozni, és természetesen ostorozni az aktuális rosszfiúkat. Nincs ebben semmi bonyolult.
Ahogy 2002-ben Medgyessy és csapata is simán "duplázott" az önkormányzati választásokon, úgy a Fidesznek sem jelent ez majd problémát. Akkor még a D-209-es ügy sem volt képes befolyásolni a közvéleményt, ezért nem meglepő, hogy most a Kósa-Szijjártó affér vagy az IMF-baki sem érik el a szélesebb tömegek ingerküszöbét.
Az önkormányzati választások szerencsétlen időzítése így gyakorlatilag garantálja, hogy egy kellően fegyelmezett politikai párt – normális körülmények között és a megfelelő retorikával – könnyedén meg tudja ismételni tavaszi eredményét.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.