Legyen az MTV a magaskultúra és az igényes műsorok adója! Vagy esetleg zárják be az egészet. Heti szavazás-összesítőnk.
Heti szokásos szavazás-összesítőnkben a Magyar Televízió jobboldali átalakításával foglalkozó cikkünk szavazásainak eredményét, illetve a cikkhez érkezett hozzászólásokat nézzük meg közelebbről.
Elfoglalni a köztévét... de mégis minek? c. cikkünkben a következőt írtuk: "A ’90-es évek médiaháborúi nagyrészt abból indultak ki, hogy az emberek szerint az a valóság, amit a tévében, a rádióban vagy a Népszabadságban mondanak, így aztán a köztévét a politikusok a legfontosabb propagandaeszköznek tekintették. Mára azonban a Magyar Televízió, bár a reggeli műsorsávban még mutat valamit, de csupán egy a rengeteg hírforrás közül: közönségaránya alig éri el a 10%-ot. És bármit mondanak is ott, az emberek már korántsem veszik azt készpénznek."
Megkérdeztük olvasóinkat is, hogy ők vajon milyen gyakran nézik a köztévé adóit.
Szavazóink 69%-a majdnem soha, vagy csak ritkán nézi a köztelevíziót, és mindössze 18%-nyian válaszolták, hogy "szinte naponta".
Másik kérdésünk arra vonatkozott, hogy mi legyen a köztévével, miféle közszolgálatiságot valósítson meg - hiszen ez sem magától értetődő. Ahogy cikkünkben írtuk, "Magyarországon soha nem volt igazán kidolgozott koncepció arról, hogy mi az a közszolgálatiság, és hogy mi abban a Magyar Televízió szerepe. Vegye fel a versenyt az RTL Klubbal és a TV2-vel? Esetleg a hírcsatornákkal rivalizáljon, és legyen valamiféle hírszolgáltató? Vagy váljon a magaskultúra közvetítőjévé? A köztévé mindig megpróbálta kicsit ezt, kicsit azt: így persze sehol, semelyik funkcióban nem sikerült a legjobbnak lennie."
Szavazóink 53%-a szerint a köztelevíziónak elsősorban a magaskultúra és az igényes műsorok adójának kellene lennie. Érdekes módon a második legnépszerűbb opció szavazásunkon a köztévé megszűntetése lett.
A cikkünkhöz érkező hozzászólások is leginkább azt várnák el a köztévétől, hogy "elit" tartalmakat, illetve az állampolgárok számára fontos információkat közvetítő műsorokat sugározzon.
MCsaba egy "magyar BBC"-t szeretne látni:
Nekem rögeszmém, hogy kéne egy normális magyar köztévé - ha úgy tetszik egy Magyar BBC - ami tényleg valami mást adna, mint a kereskedelmi trash-tévék. Oké valószínűleg nem lenne olyan népszerű, mint egy Édesnégyes a Való Világ villában de ilyen is kell. És a rétegcsatornák nem teljesen tudják ezt kielégíteni szerintem, mivel csak kevés dologra fókuszálnak - a cél pedig az lenne, hogy sokféleség legyen de minőségi ha van rá mód...
A Net vs. TV vitában én azt mondom, amit egy mozigépész is mondhatott egy díszlettervezőnek 1905-ben: "a mozi nem fogja megölni a hagyományos színházat, mivel különböző a célközönség". Másképp fogyasztasz egy hírportált, mint az esti híreket, másképp fogalmazol egy kommentben, mint a betelefonálós műsorokban - meg fognak tudni élne egymás mellett, még egymást segíthetik is (volt is rá példa!), maximum 5 év múlva nem lesz 5 hírtv és 40 hírportál csak 2 adó és 15 weblap (a pártokhoz köthető médiumokkal nem számolva) mivel ennyit lesz képes eltartani a közönség és a hirdetők..
És ha a gondolkodás is megváltozna egy kicsit, talán lehetne egy magyar BBC is egyszer valahol a messzi jövőben.
Mr.Treeger is így gondolja:
Nem akarom más szavait ismételni: de tényleg ott a BBC.
És amiben számomra a legjobban tetszenek, azok az igényes sorozataik és adaptációik. Megint telerakják ezer unalmas beszélgetős műsorral, pedig hetente csak egy sorozat epizód kellene és mindenki róluk beszélne. Ha annyira a nemzetiségi vonalat erőltetik, van pár írónk. Tessék adaptálni. Van egy csomó színpadi színészünk akik lassan húsz éve nem voltak kamera előtt, jó rendező is akad. Örömmel mennének az első szóra. (persze nem a Best magazinban szereplő színész celebekre gondoltam)
Vannak Nemzeti Színészeink akiket 10 éve nem látott játszani a lakosság nagy része. Hoffmann Rózsa kesereg mert Harry Potter-t többen ismerik mint a János Vitézt. Kell csinálni egy 2010-es színvonalú verziót. Mert azt ne várja, hogy 12 éves gyerek verset olvasson, vagy Jankovics Marcell féle verziót nézze.
Inebhedj szerint pedig a közszolgálatiság esetében sem a nézettség, sem a kereskedelmi szempontok nem kell, hogy számítsanak:
Egyébként a közszolgálatiság az itt említettek elegyéből kellene, hogy álljon, azaz egyfelől a közönségszolgálat (szezonális témák, életmód, környezetvédelem, oktatás, nevelés, stb. - valahogy úgy, ahogy az Élet és Tudomány vagy a Természet Világa teszi, nem pedig bulvárosan, mint mondjuk a National Geographic), másfelől a magas, igényes kultúra képviselete (az, hogy ez nem érdekli az embereket, vagy elmennek színházba, ha érdekli, nos ez ő... khm... butácska gondolatocska és érvelésecske). A hirdetéseknek, reklámoknak nincs helyük (az a kereskedelmi média), a piaci nézettségi elvek pedig teljesen indifferensek.
Nagyjából ilyesmiket gondolnak a Véleményvezér olvasói a közszolgálatiságról - de hogy az átformált Magyar Televízió vezetői mit gondolnak, az is hamarosan ki fog derülni...
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.