Lázár és Rogán javaslata szerint büntetlenül haza lehetne hozni a külföldi és offshore-pénzeket. Pedig éppen a kormány tevékenysége emlékeztet mindenkit arra a régi tapasztalatra, hogy ebben az országban a vagyonok nincsenek biztonságban.
A hét elején Lázár János és Rogán Antal egy olyan módosító indítványt nyújtottak be, mely arra próbálja ösztönözni a magyar állampolgárokat, hogy hozzák haza külföldön, illetve offshore számlákon tartott pénzeiket. A javaslat szerint „a hazahozott vagyonokkal kapcsolatban nem tesz fel kérdéseket az adóhatóság és csak a jövőre érvényben lévő 16 százalékos személyi jövedelemadót kell megfizetni” utánuk.
A javaslatból az látszik, hogy a kormánypárti politikusok nem látják a probléma mélységét, hogy az emberek miért menekítették és tarják a mai napig is a vagyonukat külföldön.
Miért menekítik ki a pénzt?
Magyarországon sokan tényleg úgy gondolják, hogy a svájci, osztrák bankszámlákon vagy offshore-cégek számláin pihenő vagyonok köztörvényes bűncselekményből származnak. A valóság ezzel szemben az, hogy ezen pénzek túlnyomó része nem leánykereskedelemből vagy kábítószerből származik, hanem teljesen legális forrásból, és azokat egyszerű adóelkerülés céljából vitték külföldre.
Nemzetközi statisztikák szerint az elmúlt években Európában csak Belgiumban szedett az állam magasabb adókat, mint Magyarországon. Persze, ha a belga adószabályokat alaposabban elemezzük, kiderül, hogy a kedvezmények és a levonási lehetőségek miatt még azok is sokkal előnyösebbek a magyarnál. És persze mindezt az adót úgy kellett elviselnie a magyar adófizetőnek, hogy közben az állam vezetői folyamatosan arról papoltak, legyünk már végre önellátóak. A magyar állam úgy szedett elképesztő mértékű és folyamatosan emelkedő adókat, hogy egyre kevesebb közszolgáltatást adott érte. Nincs mit csodálkozni azon, hogy ez senkit nem ösztönzött sem adófizetésre, sem a vagyonok itthon tartására.
A “haladó” magyar közgazdászok nem akarták belátni, hogy igenis létezik olyan mértéke az adóknak, ami felett még az amúgy jogkövető, tisztességes ember is elkezd ügyeskedni. Kicsiben ez az, amikor a vízvezetékszerelőtől egyszerűen nem kapunk számlát, nagyban pedig ez az offshore vagy a svájci bankszámla. A Fidesz-kormány adócsökkentése éppen ezért volt üdvözlendő, ám annak mértéke közel nem elégséges. A probléma ugyanis még ennél is mélyebb: ha a Fidesz végre is hajtana egy komoly adócsökkentést, még az sem lenne elegendő ahhoz, hogy a magyar emberek úgy érezzék, vagyonukat az államhatárokon belül is biztonságban tudhatják.
Mitől kell félni?
A vagyonok külföldre menekítésének ugyanis az adók mértékén túl van egy fontosabb oka is. Ebben az országban az elmúlt hatvan évben a magánvagyonokat az államhatalom többször einstandolta, majd pedig (általában rendkívül igazságtalan módon) újraosztotta. Ezek után jött a rendszerváltozás talán legnagyobb bűne: elmaradt a teljes kárpótlás. Az elvett vagyonokat a magyar állam logisztikai és adminisztratív okok miatt nem adta vissza jogos tulajdonosainak, és ezzel az új, demokratikus hatalom nem tette le a garast a jogállam legfontosabb elve, a magántulajdon szentsége mellett. Ráadásul az elmúlt húsz év is azt bizonyította: itt valóban semmi sem szent, a politikai hatalom nem csak egy diktatúrában, hanem egy demokráciában is gyakorlatilag bármit megtehet.
Mindezt tetőzte a Fidesz elmúlt fél éves tevékenysége, ami ismét csak arra emlékeztetett mindenkit, aki netán elfelejtette volna: ebben az országban az állampolgár vagyona tényleg nincs biztonságban. Adókat vetnek ki visszamenőleges hatállyal, drasztikus különadókkal sújtanak kipécézett ágazatokat, és “államosítják” az emberek magánnyugdíjpénztári megtakarításait.
Hazahozni vagy sem?
Ígérhet amnesztiát a kormány, de az elmúlt hatvan évből tudjuk, hogy az ilyen ígéretek sosem tartanak még egy emberöltőig sem,és ezen a téren nincs változás. Amit az egyik kormány megígér, azt a másik úgysem tartja majd be. Sőt, még sokszor azt sem, amit saját maga ígért meg.
Ilyen körülmények között meg lennénk döbbenve, ha tömegesen hoznák haza magyar állampolgárok külföldre menekített vagyonaikat.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Az utolsó 100 komment: