Véget ér a Demszky-korszak, meghiúsult a sávolyi motorpálya, kipukkant a Jobbik-lufi, megadták a kettős állampolgárságot, megbukott az MSZP. Nem is volt ez olyan rossz év!
2010 legnagyobb magyar politikai bukásai után az idei év legpozitívabb belpolitikai fejleményeit rangsoroljuk – az idei azonban egy olyan év volt, amikor a legjobb dolgok is leginkább személyek, projektek, pártok bukásához kapcsolódnak.
5. A Demszky-korszak vége
Nem hogy adottságait ki nem használó, hanem lassan élhetetlenné váló Budapest, tartalom és önálló teljesítmény nélküli politikai kommunikáció, a soha el nem készülő metró miatt mindig a másra mutogatás – a Demszky-korszak lezárulása 2010. egyik legjobb és legfontosabb fejleménye. Az az unalomig ismételt tény, miszerint olyan főpolgármesterünk volt, aki nem is Budapesten lakott, mindent kifejez erről az időszakról. Demszky Gábor nem maga az ördög, aminek sokan beállítani szeretnék, hanem egy végtelenül alkalmatlan, tehetségtelen és rossz politikus, akinek 2010-re minden kicsúszott egyébként is gyenge kezéből. Hosszú regnálása során hagyta, hogy a koalíciós pártok elzavarják a városházáról a hozzáértő és alkalmas embereket, így végül a hatalom egyre inkább politikai vállalkozóké és maffiózóké lett. És mindeközben Demszky magabiztosan azt hirdette, hogy Budapest liberális város, összetévesztve a néhány tízezres liberális értelmiségit azokkal a tömegekkel, akik a baloldali koalíciót valójában a hatalomban tartották, és közben azt sem tudták, hogy a liberalizmust eszik vagy isszák.
Ajánljuk: A Demszky-titok
4. Bodoky Tamás indexes cikksorozata és a meghiúsult sávolyi motorpálya
A rendszerváltozás óta eltelt időszakban talán először történt meg az, hogy a nyilvánosság erejével sikerült meghiúsítani egy olyan, jó előre lezsírozott gigaprojektet, amelyet egyébként szinte az egész magyar politikai elit támogatott – az utóbbi tényt mi sem mutatta jobban, mint a pártokhoz közel álló sajtó fülsüketítő hallgatása a botrány kritikus szakaszában. Elkötelezett, alapos oknyomozói újságírói munkával mégis sikerült sakkban tartani az egész magyar politikát. A botrány során nem csak a magyar pártok korruptságára, hanem borzasztó balkáni amatörizmusukra is fény derült: még csak lopni sem tudnak okosan.
Ajánljuk: Sávoly igazi tétje
3. A Jobbik-lufi kipukkadása
A Jobbik-lufi olyannyira kipukkadt, hogy gyakorlatilag már most alig emlékszünk rá, pedig így volt: a választások előtt és körül bizony a nyugat-európai és amerikai sajtó szinte kizárólag csak a Jobbikkal és a Magyar Gárdával foglalkozott. Magyar politikus vagy diplomata nem találkozhatott úgy külföldi kollégájával, hogy a megbeszélésen szóba ne kerüljön a fenyegető magyarországi szélsőjobboldal. Persze a kicsit is józan és mérsékelt véleményformálók mindvégig tudták, hogy a Jobbik és a Gárda csak egy válságtünet, és hogy ezek a szervezetek a baloldali kormányzás idején egyre növekvő káoszból táplálkoznak, a baloldali média mégis elképesztő mértékben túldimenzionálta Vona pártjának erejét. A Jobbik már az áprilisi választásokon is a várakozásokon alul szerepelt, az őszi önkormányzati választásokra pedig még tovább gyengült, mostanra pedig a belső feszültségek is megszaporodtak. 2010 egyik legpozitívabb fejleménye, hogy végre mindenki számára nyilvánvaló lett, hogy a jobboldali radikalizmus Magyarországon semmivel sem jelent nagyobb problémát, mint bárhol Nyugat-Európában.
2. Kettős állampolgárság
Bár szerintünk jobb lett volna a kettős állampolgárságról szóló törvénnyel megvárni a szlovákiai választásokat, a fideszes törvénynek az elfogadása önmagában mégiscsak egy elképesztően fontos lépés. Kilencven évvel Trianon után, NATO- és európai uniós tagországként a kettős állampolgárság egyszerűen a magyar nemzet egységes nemzetként való fellépésének elengedhetetlen eszköze. Rendkívül szomorú, hogy ez eddig a magyar politikában egyáltalán nem volt magától értetődő dolog, nem is beszélve a 2004-es szégyenletes ellenkampányról. A Véleményvezérnek meggyőződése, hogy történelmi távlatból nézve Gyurcsány Ferenc igazi és legfőbb bűne nem is hazugságra alapozott politikája vagy a 2006. őszi történések lesznek, hanem ez, a kettős állampolgárság elleni demagóg hecckampánya. A szomorú történetnek azonban méltó lezárása, hogy a Fidesz törvényjavaslatát az Országgyűlés 3 nem és 5 tartózkodás mellett az ellenzéki képviselők túlnyomó többségének a támogatásával elfogadta, vagyis a kettős állampolgárság kérdésében 2010-re végre teljes lett az egyetértés.
1. Az MSZP és a balliberális értelmiség bukása
Úgy alakult, hogy két ötös listánk első helyezettje megegyezik: a baloldali pártok, gazdasági és szellemi holdudvaruk veresége nemcsak 2010. legnagyobb bukását jelenti, de ez egyben az idei év legpozitívabb fejleménye is. Ami megbukott: rossz politika és rossz politikusok; ahogy megbuktak: politikailag, erkölcsileg és mindenhogyan. Gyurcsány Ferenc egyre jobban marginalizálódik, az MSZP fiatalodását jelképezni hivatott ifjú janicsárokban a tehetség és a fantázia szikráját sem látni, és hogy Aczél Endre, Farkasházy Tivadar vagy Lengyel László mit mond, az már végképp senkit nem érdekel. Ez a rendszerváltozás valódi befejezése 2010-ben, nem a fülkeforradalom!
Holnap 2010 legpozitívabb világpolitikai fejleményeit szedjük listába!
Sorozatunk eddigi részei:
2010 legnagyobb bukásai
2010 legelképesztőbb karrierjei
2010 legpofátlanabb mondatai
2010 legnagyobb belpolitikai csalódásai
2010 legrosszabb világpolitikai fejleményei
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.