A beszéd arról szólt, hogy idehaza úgy adja el a Strasbourgban kötött kompromisszumot, mintha valójában semmiféle engedményt nem tett volna. Mert Orbán itthon nem bölcsnek, hanem erősnek akar látszani. (Fotó: Index)
Ahogyan az várható volt, tegnap az Európai Parlamentben a médiatörvény ügye teljesen elhomályosította a magyar EU-elnökség témáit. És amit szintén lehetett sejteni – hiszen a történet máshogyan nem nagyon végződhetett –, Orbán Viktor engedett az európai nyomásnak. Sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy amennyiben az Európai Bizottság módosítani akar a médiatörvényen, akkor „a magyar kormány fenntartások nélkül, gyorsan engedelmeskedni fog.”
Persze, aki csak Orbán beszédét és a vitában nyújtott szereplését figyelte, az pont az ellenkezőjét láthatta. A miniszterelnök beszéde ugyanis arról szólt, hogy idehaza úgy adja el a Strasbourgban kötött kompromisszumot, mintha valójában semmiféle engedményt nem tett volna.
Mint a magyar elnökségről szóló vita utáni sajtótájékoztatóján elmondta, nem várja meg, hogy eljárást indítson a bizottság Magyarország ellen. Ha a bizottság módosítani akar a médiatörvényen, akkor a magyar kormány fenntartások nélkül, gyorsan engedelmeskedni fog. A bizottság pedig megígérte, hogy gyorsan eldönti, hogy mit akar változtatni, nem húzzák az időt. Így akár már február végére leállhat a magyar médiatörvény körüli hisztéria. Mostantól az Európai Bizottság lesz a hunyó ha valami kifogás éri még a törvényt, hiszen a brüsszeli testületnek lényegében teljes felhatalmazást adott Orbán a módosításokra.
(...) Ugyan január elején még kizárta, hogy módosítsanak a médiatörvényen, mostanra az EU jelentősen felpuhította Orbán Viktor álláspontját. Január 7-én Barroso bizottsági elnöknek ígérte meg, hogy kész engedni a jogi kifogásoknak, most pedig már azt is megígérte, hogy gyorsan és vita nélkül változtat a kormány a törvényen. Most már azt sem vetette fel, hogy ha Magyarország változtat, akkor változtasson más európai ország is a saját médiatörvényén. A bizottság várhatóan még ezen a héten elküldi a kifogásait a magyar kormánynak.
Orbán kompromisszumkészségével elérte, hogy az EU három nagy intézményenek vezetője – Van Rompuy a tanácstól, Barroso a bizottságtól és Buzek a parlamenttől – egyaránt bizakodással szóljanak Strasbourgban a magyar elnökségről, és együtt kérjék az EP támogatását.
Orbán engedett Európának (Index)
Kinek beszélt?
Orbán Viktor pontosan tudta, hogy a médiatörvény értelmezéséről szóló csatát semmilyen nemzetközi fórumon, így az Európai Parlamentben sem nyerheti meg. Ahogyan azt is jól mérte fel, hogy az EP politikailag meglehetősen súlytalan intézmény, melyet ugyanakkor nagyon jól fel tud használni arra, hogy saját hazai közönségének üzenjen. A tegnapi vita nem volt több, mint egy show: a magyar miniszterelnök egyszerűen píárkérdésként fogta fel az EP-beli szereplését. Nem európai, hanem magyarországi píárkérdésként.
Amit tegnap a vitában Orbántól hallottunk, azok mind-mind a jól ismert, hazai fogyasztásra készült érvek voltak. Ezeket fűszerezte meg egy-két olyan kurucos odamondogatással, mint hogy ő készen áll a harcra, vagy hogy a kritikákkal valójában a magyar népet sértették meg. Már a beszéd első percében teljesen világos volt, hogy Orbán nem az EP képviselőit, vagy a szélesebb külföldi közvéleményt akarja meggyőzni, hanem minket, magyarokat. Minden arról szólt, hogy mi kerüljön majd be a magyar híradókba, hogy mit idézzen majd beszédéből az MTI.
A magyar választó pedig egy kemény, harcias és hajthatatlan kormányfőt láthatott, aki nem inog meg vezető európai politikusok támadásaitól sem.
Mi történt a valóságban?
A valóságban azonban Orbán Viktor nagyon is beadta a derekát: biztosította az EU vezetőit, hogy együtt fog működni és hajlandó módosítani a médiatörvényt. Ez pedig a Véleményvezér szerint kétségtelenül egy jelentős és pozitív fejlemény, mely elengedhetetlen Nyugat-Európa bizalmának visszaszerzéséhez. Reméljük, a megvalósítás is valóban gyors és zökkenőmentes lesz.
Emellett meggyőződhettünk arról is, hogy – amint arra pár hete a The Economist egy cikke már rámutatott – a magyar miniszterelnök itthon elsősorban erősnek akar látszani. Nem bölcsnek, józannak, taktikusnak vagy esetleg példamutatónak, hanem olyan vezetőnek, aki mindig kiáll a vélt igazáért, soha nem hátrál meg, és soha nem is veszít. Ebben pedig megint sikeres volt Orbán Viktor: a tegnapi híradókban és összefoglalókban a magyar nézők valóban egy erős miniszterelnököt láthattak, aki "jól megmondta nekik".
Azt meg mindenki döntse el magának, hogy elsősorban erőt keres-e egy miniszterelnökben, vagy valami mást.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Az utolsó 100 komment: