Trükk vagy bénázás? Ha a 29 pontos akciótervből ez lett, vajon Matolcsyék mennyire lesznek képesek a sokkal keményebb megszorításokat tartalmazó Széll Kálmán-terv végrehajtására? (Fotó: Index)
Az [origo] értesülései szerint az államháztartás hiánya 2010-re a tervezett és előrejelzett 3,8% helyett végül akár 4,5% körül is lehet. Ez az információ a januári és februári brutális hiányadatokkal kombinálva már egyértelműen azt sugallja, hogy nem igazán sikerült a nyáron bejelentett első gazdasági akcióterv kiadáscsökkentő lépéseinek a végrehajtása.
Ebből akár még baj is lehet.
Előzmények: Napi abszurd - elszámolták a költségvetést?
Trükk vagy bénázás?
Önmagában az a tény, hogy a hiány nagyobb, mint amit a kormány januárban bejelentett, még nem a világ vége. Az elmúlt húsz évben a mindenkori kormány igen gyakran tudatosan élt azzal a trükkel, hogy alacsony hiányszámot közölt akkor, amikor arra mindenki figyelt, majd később szépen csendben "korrigáltak". Ennek a trükközésnek volt klasszikus esete például a Medgyessy-kormány 2003-as büdzséje, ahol a hiány végleges értékét csak 2005-ben (!) árulták el. És láss csodát, a végső érték több, mint kétszer akkora lett, mint amit a 2003 végén hivatalosan bejelentettek. Ezek a technikák és trükkök azonban súlyosan aláássák az adott kormány szavahihetőségét, aminek politikai következményei vannak, ahogyan ezt Medgyessy esetében is láthattuk.
Az ilyen utólagos korrigálások estében vagy arról van szó, hogy a kormány szándékosan nem a valódi hiányszámot ismerteti, vagy arról, hogy mondjuk decemberben még fogalma sincs, hogy mi is történik a költségvetésben. Vagy a szándékkal, vagy a képességgel, de valamivel most is komoly gond van. Ismét hangsúlyozzuk: ha trükközésről van szó - ezt egyelőre nem tudjuk -, az még tényleg nem a világ vége.
Egyszer ugyanis el lehet ezt játszani.
"Elszámolta a kormány a 2010-es költségvetési hiánycélt - értesült az [origo] több, a hiánycél számítására rálátó, a téma érzékenysége miatt névtelenséget kérő forrásból. A tavalyi államháztartási folyamatokról, vagyis a deficitről és az államadósságról a hónap végén kell tájékoztatni az Európai Unió statisztikai hivatalát, az Eurostatot. A jelentést a Központi Statisztikai Hivatal küldi ki Brüsszelnek, de előtte az anyagról egyeztet a költségvetésért felelős, Matolcsy György vezette Nemzetgazdasági Minisztériummal és az államadósság forintban kifejezett értékét kiszámoló Magyar Nemzeti Bank szakértőivel. A jelentést április 1-jén hozzák nyilvánosságra.
A munka a végéhez közeledik. Ezen és a jövő héten még érkeznek be adatok, de az [origo]-nak több forrás azt mondta, kevés esély van arra, hogy azok érdemben befolyásolják az adatot. A források szerint a GDP-arányos hiány 4,5 százalék körüli lehetett tavaly."
Kicsúszott a hiány a kormány kezéből (Baksa Roland/origo)
Mit mond ez a jövőről?
Lényegesen nagyobb probléma az, hogy a tervezettnél magasabb 2010-es hiány azt is valószínűsíti, hogy a hiány 2011. januári és februári meredek megugrása sem elsősorban egyszeri tételek következménye volt. Hanem bizony a tavalyi trendek folytatódása.
Ebben az esetben viszont az idei költségvetés sarokszámai is igencsak ingatag alapokon állnak. Minden bizonnyal ezt ismerhette fel a pénzügyi kormányzat, amikor pár héttel ezelőtt váratlanul komoly zárolásokkal költségvetési tartalékot (stabilitási alap) kezdett el képezni. Legyünk most optimisták, és feltételezzük azt, hogy a stabilitási alap után bejelentett Széll Kálmán-terv már figyelembe vette az általunk csak most megismert tényeket. Ha a Széll Kálmán-terv végigszámolása során a reálisabb hiányadatokkal dolgoztak is, sajnos még abban az esetben is akad egy kis bibi.
A hiány elszállása ugyanis azt jelenti, hogy a jelek szerint az Nemzetgazdasági Minisztérium nem volt képes végrehajtani a 29 pont részeként tavaly bejelentett kiadáscsökkentési intézkedéseket. Tehát nem csak a tervezéssel, hanem a megvalósítással is gondok akadnak. Ez pedig legalábbis elbizonytalanít bennünket: ha a 29 pontos első gazdasági akciótervből ez lett, vajon a gazdasági minisztérium mennyire lesz képes a sokkal keményebb megszorításokat tartalmazó Széll Kálmán-terv végrehajtására?
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.