Matolcsyt eltiltották a közszerepléstől, Németh Lászlóné néma, Vargát a háttérben tartják, Orbán pedig csak jó hírt jelent be. Nincs senki, aki kiállna és elhitetné, hogy a kormány ura a helyzetnek. (Fotó: MTI)
Az elmúlt pár napban ismét meredeken gyengült a forint árfolyama és ezzel párhuzamosan hirtelen eltszállni látszik az az egyébként korábban is megalapozatlannak tűnő bizakodás, miszerint az EU-IMF megállapodás gyors megkötésének, és vele együtt a gazdaságpolitikai normalitás tartós visszatérésének az esélye már belátható közelségbe került.
Miközben a rövid távon legfontosabb gazdasági indikátor rossz irányba fordult, nincs senki, aki legalább megpróbálná elmagyarázni a magyar és a nemzetközi közvélemény számára, hogy mi is történik a kormány olvasata szerint.
Ajánlott írásunk: Külföldön dolgozó magyarok különadója?
Mi történik már megint?
Mintegy másfél hónapos kegyelmi időszak után oszladozik az EU-IMF megállapodás elkerülhetetlenségébe vetett hit. Pedig igazából nem történt váratlan dolog, sem akkor, amikor kiderült, hogy az Európai Unió viszonylag komolyan veszi magát, sem azzal, hogy tisztázódott: az EU valóban a hiteltárgyalások előfeltételeként tekint a jegybanki függetlenség kérdéskörének megnyugtató rendezésére.
Megjelent továbbá néhány olyan mértékadó elemzés, amelyek a nemzetközi szereplők számára is elmagyarázták azt (az itthon egyébként jól érzékelhető) jelenséget, miszerint ha nincs közvetlen kényszer, akkor a magyar kormányfő inkább nem is szeretné annyira azt a hitelmegállapodást.
Ezek a tényezők együtt azt eredményezték, hogy oda az optimizmus és ismét 300 közelébe került a forint-euró árfolyam. Bár a korábbi tapasztalatok alapján ez kifejezetten rossz hír a kormánynak, egyelőre nincs senki, akit bevethetnének annak a demonstrálására, hogy urai a helyzetnek.
Hová tűntek a gazdaságpolitika vezetői?
Ismételten az óriási hitelességi deficit üt vissza. Matolcsy György, aki hivatalosan a magyar gazdaságpolitika egyes számú irányítója, kommunikációs célokra gyakorlatilag használhatatlan. Az elmúlt két év óriási kudarcai olyan fokú személyes hitelvesztést eredményeztek nála, hogy a kormányfő, úgy tűnik, hosszú hetek óta szabályosan eltiltotta miniszterét a közszerepléstől. A Parlamentben Cséfalvay államtitkár válaszol helyette, az NGM kommunikációja egyébként pedig kimerül hivatalos kommünikék kiadásában.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, ahonnan a magyar gazdaságot a jelenlegi negatív spirálból kirántani hivatott terveknek és újszerű stratégiai megoldásoknak kellene jönnie, még mélyebben hallgat. Németh Lászlóné miniszter már most a láthatatlanság és némaság szimbólumává vált. Neki gyakorlatilag semmilyen, a közvélemény előtt bevethető publikus hitelessége, személyes tőkéje nincsen, ezért eleve felesleges is lenne őt előtérbe tolni.
Varga Mihály, aki a miniszterelnök kabinetvezetőjeként funkcionál, sajtóértesülések szerint szándékosan van a háttérbe húzva, hogy adott esetben viszonylag intakt hitelességgel léphessen majd a közvélemény elé. Ha ez igaz, akkor teljesen racionális az a döntés, hogy a jelenlegi helyzetben őt sem engedik beszélni.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Nincs senki, aki hitelesen beszélhetne
Elméletileg tehát a kormányfő lehetne az, aki átvehetné miniszterei szerepét, ám ő kínosan ügyel arra, hogy csak jó híreket jelentsen be, illetve a nemzeti függetlenségért harcoló vitéz szerepében jelenjen meg. Így valójában a feladatra Szijjártó Péter és a többi szóvivő marad csak, vagyis pontosan azok, akiknek a hitelessége, köszönhetően az elmúlt időszakban a frontvonalban eltöltött helyzetüknek, talán a legnagyobb csorbát szenvedte az összes kormánypárti szereplő közül.
Ki kell jelenteni: nincs senki, aki hitelesen el tudná magyarázni a kormány megfontolásait, aki meg tudná nyugtatni a forintgyengülés vagy a még mindig el nem kezdődő hiteltárgyalások miatt aggódó választópolgárokat, vállalatokat vagy befektetőket. Nincs senki, aki elhitetné, hogy van legalább valami tervféleség a helyzet orvoslására.
Olvasd el ezt is: Ügynökügy: miért tabu a Fidesznek is?
Itt van tehát megint az az ördögi kör, melyben senki nem tudja, hogy mit is akar pontosan a magyar kormány, azt viszont igen, hogy valamit hamarosan akarnia és lépnie kell – az így keletkező bizonytalanság pedig csak még inkább aláássa a közeljövő stabilitásába vetett hitet, hogy ez aztán még tovább szélesítse a lehetséges és megvalósuló gazdasági teljesítményünk közötti szakadékot.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.