Puccskísérlet, tankok és lövöldözés Pekingben – a pletykákat próbálják megfékezni, közben a tiszteket felszólították, legyenek minden eddiginél hűségesebbek Hu Csin-taóhoz. Valami történik. (Fotó: AFP/Getty)
Tovább élesedik a helyzet Kínában. Úgy tűnik, a jelenlegi vezetés elszánta magát, hogy leszámoljon a Kínai Kommunista Párt ún. újmaoista frakciójával. Miközben ez az akció sikeresnek is tűnik, egyre több a kérdőjel a jelenlegi kínai berendezkedés fenntarthatóságát illetően: a külföld, köztük a magyar kormányfő továbbra is el van ájulva Kínától, az ottani bennfentesek viszont egyre inkább aggódnak.
Ajánlott írásunk: A Nyugat alkonya még nem jött el
Valami történt Pekingben
A múlt héten egy meghiúsított puccsról szóló pletykákkal volt tele a kínai internet. Számos beszámoló jelent meg arról, hogy Peking utcáin tankok tűntek fel, a kommunista nomenklatúrának fenntartott pekingi negyedből pedig állítólag lövések zaja hallatszott. Nem tudjuk, hogy mi igaz ezekből az értesülésekből, annyi azonban bizonyos, hogy az elmúlt három hétben a jelenlegi kínai vezetés szisztematikusan leszámolni látszik a Po Hszi-laj egykori csungkingi polgármester vezette újmaoista frakcióval.
Po és felesége állítólag házi őrizetben vannak, a csungkingi pártközpontban pedig hirtelen pekingi vezetők jelentek meg és váltották le Po korábbi megbízható embereit. A csungkingi lakosoknak viszont az eseményekből egyelőre leginkább annyi tűnhetett fel, hogy a televízióban újra megjelentek a reklámok és eltűntek a helyükre Po által korábban bevezetett maoista klipek.
Ami az országos politika szempontjából jelentősebb, az az, hogy három hete nem szerepelt nyilvánosan Po állítólagos legfontosabb politikai szövetségese, a puccskísérlettel összefüggésbe hozott Zsu Jongkang, aki a közbiztonsági szervekért felelős politikai bizottsági tag volt.
Csendes leszámolás
A fenti hírek alapján a Tienanmen téri vérengzést követő tisztogatások óta nem volt ilyen horderejű leszámolás a Kínai Kommunista Párton belül. Már önmagában ez a tény elegendő lett volna arra, hogy meginduljanak a találgatások, de a történteket még rejtélyesebbé teszi az a körülmény, hogy azóta sem tudni semmit hivatalosan az érintettek sorsáról. A párt vezetése pedig eközben egyáltalán nem úgy viselkedik, mintha rettentő magabiztosak lennének a saját helyzetüket illetően.
Először is, a hadsereg két vezetője felszólította a tiszteket, hogy legyenek minden eddiginél hűségesebbek a jelenlegi pártfőtitkárhoz és kínai elnökhöz, Hu Csin-taóhoz. Másodszor, többnapos vad digitális pletykálkodás után Peking leállította a Weibónak, a kínai Twitter-klónnak a működését, hogy szépen egyesével kitörölhessék az esetleges puccsra vonatkozó „értesüléseket”, ugyanígy más oldalakon is letiltották a kommentelést, weboldalakat zártak be és embereket tartóztattak le. Harmadrészt, gyakorlatilag senki nem nyilatkozik a témában semmit.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Nagy változások, nagy bizonytalanság
A Kínai Kommunista Párt vezetése több okból is bizonytalan lehet ebben a szituációban.
Idén ősszel esedékes az ún. generációváltás, amikor is a Párt a következő évtizedre megválasztja vezetőit. Gyakorlatilag most dől el, hogy ki milyen pozíciót foglal el a párthierarchián belül a következő tíz évben. Érthető tehát, hogy mindenki rendkívül óvatos és hogy senki nem igyekszik a párton belül jelentős népszerűségnek örvendő Pót nyilvánosan is elítélni.
A másik fontos ok, amiről Ven Csia-pao kínai miniszterelnök az elmúlt hónapokban viszont példátlan nyíltsággal beszélt, az, hogy a kínai modell a jelenlegi formájában bizony kifulladóban van. Ven és a köréje csoportosulók meggyőződése, hogy ahhoz, hogy az ország tovább fejlődhessen, elsősorban a jogállamot kellene kialakítani és megerősíteni, ami viszont elképzelhetetlen mélyreható politikai változások nélkül.
Előző írásuk a témában: Kína: új pártgeneráció, új irány?
A Párt egyik fele attól fél, hogy reformok nélkül kezelhetetlenné válnak a társadalmi feszültségek, a másik fele pedig attól, hogy az esetleges reformok fognak ugyanehhez vezetni. Abban azonban mindenki egyetért, hogy az ország rendkívül kényes és izgalmas időszak elé néz.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.