Orbán kritikusa, mérsékelt fideszes, jobboldal Szili Katalin? Ő alkotta meg a Fidesz hatalmának bebetonozását szolgáló választási törvényt, a bírákat Szájer felesége alá rendelő bírósági reformot. (Fotó: MTI)
A Fidesz elnöksége sajtóértesülések szerint elfogadta Áder János köztársasági elnöki jelölését, ezáltal pedig ez a tisztség is hosszú időre felkerülni látszik azon pozíciók listájára, melyeket egyszerű párthűségük alapján kiválasztott politikai kinevezettek töltenek be. Bár Áder kétségtelenül a visszafogottabb, kevésbé megosztó fideszes politikusok közé tartozik, az elmúlt egy éves tevékenységével sajnos már bebizonyította, hogy számára a pártérdek mindennél előbbre való.
Ajánlott írásunk: Állam will be back, Matolcsynak igaza van
Előbb legyen talán miniszter!
Ahogy korábban is írtuk, Áder Jánosnak nincs semmiféle jelentős tudományos, kulturális, üzleti vagy akár sportteljesítménye, a politika világán kívül nem tett le az asztalra semmit. Természetesen ezzel nem azt állítjuk, hogy a politikusi tevékenység ne volna becsületteljes és komoly munka, és ne lehetne politikusként is jelentős életművet alkotni. A csupán 53 éves, még csak miniszterként sem bizonyított Áder János fontosabb megbizatásai, karrierje azonban a teljesen reprezentatív házelnökséget leszámítva leginkább csak pártfunkciókból állt: a Fidesz-frakció vezetése, Fidesz-alelnökség és elnökség, kampányfőnöki tisztség, Fidesz-képviselőség stb.
Nem csupán arról van szó tehát, hogy Áder Jánosnak a politikán kívüli életrajza rendkívül rövid, hanem arról is, hogy a Fideszen kívüli kiemelkedő politikai tevékenységeinek a listája sem sokkal hosszabb. Áder bebizonyította, hogy ügyes, taktikus pártpolitikus, aki a pártok küzdelmében sokat hozzátett a Fidesz felemelkedéséhez. De hogy az egész ország sikere érdekében milyen jelentős, őt a leendő pozíciójára érdemessé tevő politikai teljesítményt tudna kifejteni, az eddig például kormányzati szerepvállalás hiányában nem derült ki.
Elszomorító, hogy ezt rögtön a köztársasági elnöki tisztségben, utólag tesztelheti.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Nem a Fidesz Szili Katalinja
Adódik a párhuzam az MSZP 2005-ös köztársasági elnöki jelöltjével, Szili Katalinnal. És nem csupán azért, mert két pártpolitikusról és volt házelnökről van szó: ahogy Sziliről úgy tartották, úgy Áder kapcsán is azt szokás említeni, hogy pártján belül viszonylagos önállósággal rendelkezik, sőt komoly belső kritikusa (volt) a Fidesz hivatalos irányvonalának. Ellenvéleményük miatt politikai parkolópályára kerültek, sőt mindkettejüket megvádolták, hogy új pártot akarnak alapítani – ám miközben Szili végül valóban kenyértörésre vitte a dolgot, Áder János úgy döntött, lojális marad. Sőt.
Áder nevéhez az elmúlt időszakban ugyanis két olyan törvény megalkotása is fűződik, melyek éppen azért váltak hírhedtté, mert leplezetlenül a Fidesz hatalmának bebetonozását szolgálják. Az egyik a győztest túlkompenzáló és az egyéni körzeteket a Fidesz szája íze szerint újrarajzoló választási törvény. A másik pedig az a bírósági „reform", melyet jelentős nemzetközi szervezetek, beleértve az EU-t is, komolyan kritizáltak, amiért óriási hatalmat koncentrál egy politikai kinevezett bírósági vezető kezében (a tisztséget ráadásul közismert módon Szájer József felesége, Handó Tünde kapta meg).
Áder ezzel a két törvénnyel bizonyította be igazán, hogy milyen lojális fideszes, és hogy számára a Fidesz érdeke valóban az első.
Olvasd el ezt is: Áder, Kövér, Szájer: Schmittnél is kevesebbek
Hagyományt teremtenek
A Fidesz talán nem is látja, milyen sokat árt a magyar alkotmányos berendezkedésnek azáltal, hogy Schmitt Pál után Áder János jelölésével megteremti a hagyományát annak, hogy a köztársasági elnöki tisztség is pusztán pártpolitikai lojalitás kérdése, és hogy más elvárás a jelölttel szemben szinte nincs is.
Félő, hogy ezek után igen nehéz lesz visszatérni ahhoz az elgondoláshoz, miszerint az elnöknek egy komoly életművel rendelkező, tekintélyes és viszonylag autonómabb személynek kell lennie, aki valóban törekszik a nemzet egységének a megtestesítésére és az alkotmányosság védelmére, akár a mindenkori kormánnyal szemben is. Ez pedig könnyen beláthatóan oda fog vezetni, hogy ha tehetik, innentől majd mindenki, jobb- és baloldali kormányok egyaránt szemrebbenés nélkül elnökké fogják választani legmegbízhatóbb kádereiket. A Fidesznek pedig egy szava nem lehet majd.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.