Orbán Viktor viselkedése és retorikája hirtelen megváltozik, ha az euró átlépi a 300 forintos lélektani határt. Még az is előfordulhat, hogy régiós partnereink bevisznek a hátunkon a védett zónába. (Fotó: Reuters)
Már foglalkoztunk azzal a jelenséggel, hogy a magyar miniszterelnök viselkedése és retorikája hirtelen megváltozik, ha az euró átlépi mondjuk a 300 forintos lélektani határt. Tegnap a görög válság hatására ez ismét megtörtént: ahogyan azt már megszoktuk, az euró gyengülésére a forint még nagyobb gyengüléssel reagált. Utóbbira a magyarázat az, hogy a magyar kormány meglehetősen rövidlátó gazdaságpolitikájának köszönhetően még mindig semmiféle védőernyővel nem rendelkezünk egy komolyabb euróválság esetére.
Ajánlott írásunk: Elszegényedés vagy hiperinfláció?
Beléjük rúgtunk, most a segítségüket kérjük
Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a külső kényszer hatására a kormányfő ismét egy teljesen támogatható javaslattal állt elő. Arról van szó, hogy a visegrádi országok közösen kezdeményeznék, hogy az Európai Unió az elkövetkező rázós időkben külön biztosítsa azt, hogy Közép-Kelet-Európa nem válik a pánik áldozatává. Ahhoz, hogy a javaslat elérje célját az Európai Központi Bank, az Európai Bizottság, valamint a régiót hitelező nagy osztrák, olasz, német és francia bankok jóindulatára lesz szükség.
Nem nehéz felismerni, hogy Orbán Viktor ismét pontosan azoktól a szereplőktől várja a segítséget, akiket az elmúlt két évben folyamatosan fricskázott, illetve a bankok esetében akikbe belerúgott, akiket keményen megsarcolt.
A csomag eddig bejelentett elemei:
Az MTI tudósítása szerint Orbán Viktor az alábbi elemeket villantotta fel a formálódó visegrádi növekedési javaslatcsomagból:
- a visegrádi országok férhessenek hozzá az Európai Központi Bank devizacsere-ügyletekre vonatkozó tevékenységéhez
- állítsák meg a bankok Közép-Európából történő, anyabankok irányában zajló tőkekivonását
- az unióban tegyék rugalmasabbá a fordított áfa-beszedési rendszert
- erősítsék meg azt a tételt, hogy a kohéziós alapot továbbra is eredeti rendeltetésének megfelelően kell használni
Orbán Viktor külföldön próbálkozik a nagybankok megdolgozásával (origo)
Kés a torkon
Nem véletlenül gondolják sokan azt, hogy a magyar kormány csak és kizárólag akkor hajlandó racionális gazdaságpolitikai lépések megtételére, ha a kés a torkán van. Amennyiben pedig ez a benyomás általánossá válik, úgy ezek – az egyébként átmeneti – racionalitás-hullámok egyre inkább el fogják veszíteni meggyőző erejüket. Ahogyan az első bejelentés az IMF-hez való visszatérésről még hosszú hónapokra elegendő játékteret adott a kormánynak, úgy a harmadik kijózanodási szakasz, vagyis az EU-val való kiegyezés már csak nagyjából egy hónapon keresztül volt képes 300 forint alatt tartani az euró árfolyamát.
Félő tehát, hogy ez a most bejelentett és egyébként helyes törekvés is áldozatává válik a kormány hitelességvesztésének. Reményt legfeljebb az adhat a bizakodásra, hogy most nem egyedül próbálunk menni tárgyalni, hanem összefogunk a nálunk sajnos összehasonlíthatatlanul jobb reputációval rendelkező lengyelekkel, csehekkel és szlovákokkal.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Nem ez számít
Jelen pillanatban teljesen nyitott a helyzet, még az is előfordulhat, hogy Orbán Viktor terve sikerül, a régiós partnereink pedig bevisznek minket a hátunkon a védett zónába. Ennek pozitív hatását azonban könnyen ellensúlyozhatja az, ha egy ilyen részsiker hatására a kormányfő ismét elbizakodottá válna és azzal a lendülettel visszatérne a jó öreg, ámde teljesen kiszámíthatatlan unortodox gazdaságpolitikához.
Olvasd el ezt is: Görögország után a mi helyünk se biztos
Mert ne feledjük, hogy miközben négy éve permanens válságkezelés folyik Magyarországon, minden ellenkező híreszteléssel szemben a növekedés alapjait nem raktuk le, sőt. A kiszámíthatatlanság és multiellenesség légkörének erősödésével az elmúlt két évben valójában romlottak növekedési kilátásaink.
Sajnos egy-két jó lépés nem hoz gazdasági tavaszt. Konzisztens és kiszámítható jogszabályalkotás (és igazságszolgáltatás) nélkül semmit nem érnek az esetleges válságkezelési részsikerek.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.