Az Orbán-kormánynak rettenetesen kínos és politikailag borzasztó nehéz, hogy mára szinte minden korábbi, pénzosztásra vonatkozó ígéretét meg kellett szegnie. Kivételt, mint minden esetben, most is a nyugdíjasokat érintő ígéretek jelentenek (Fotó: Túry Gergely/hvg.hu)
A pénteken bejelentett kormányzati megszorítások újabb bizonyítékai annak, hogy a kormány döntési horizontja nem haladja meg a néhány hetet. Ez az intézkedésterv ugyanis meg sem közelíti a kívánt hatást és csak újabb hasonló lépéseket fog kikényszeríteni. A kormány természetesen nem szándékosan önmaga ellensége: egyszerűen a működési elvükből nem lehet ennél többet kihozni.
Ajánlott írásunk: Hoffmann Rózsa harca az idegen nyelvű oktatás ellen
Tévedés és fikció
A pénteken ismertetett intézkedéshalmaz (csomagnak inkább azért ne nevezzük, mert az egyes elemek semmilyen észrevehető viszonyban nincsenek egymással) nem fogja betömni az 550-600 milliárd forintos lyukat a 2013-as költségvetésben. Amint azt tegnapi interjúnkban Baksa Roland részletesen elmondta, a lépések kormány által becsült hatásai erősen túlzónak tűnnek.
A legnyilvánvalóbb tévedés a pedagógusok béremelésének elhalasztott emelése, illetve annak 73 milliárdos megtakarításként való beszámítása. Ezen spórolási tétel több mint fele fiktív, ugyanis ez az állam számára befizetett adók és járulékok „megtakarítását" is magában foglalja. Magyarul: a kormány megtakarításnak számolja el azt is, hogy nem fizet magának adót és járulékot.
Hasonlóan meredeknek tűnik a pénztárgépeknek a NAV-val való összekötéséből megálmodott 95 milliárd forint is. Amint azt mindenki tudja, aki kiskereskedelmi egységben vásárol, áfát elsősorban nem úgy kell csalni, hogy a pénztárgépbe beütött összegeket letagadják, hanem úgy, hogy nem ütik be azokat a tételeket a pénztárgépbe. És ezen az a bizonyos chip sem fog segíteni. Arról már nem is beszélve fogalmunk sincs, hogy a NAV-val való digitális összekötés technikai feltételeit pontosan hogyan is képzeli megvalósítani a kormányzat mindössze három hónap alatt.
Forrás: portfolio.hu
És akkor még nem említettük a kincstártól beszedendő sok-sok tíz milliárdot, ami úgy, ahogy van, fikció. Ahogy fikció a kormány által szisztematikusan és notóriusan felülbecsült GDP-növekedési érték is, melynek szokásos mértékű elhibázása önmagában boríthatja a költségvetési terveket.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Elesünk az uniós pénzektől
A pénteken bejelentettek között csupán egyetlen olyan intézkedés akad, mely maradéktalanul és az ismertetett módon megvalósítható: ez pedig a költségvetési hiánycél 2,2-ről 2,7%-ra történő emelése. Ugyanakkor ez egyben a legkockázatosabb lépés is.
Ha ugyanis a kormány nem képes a költségvetési hiány csökkenő pályáját biztosítani jövőre, azaz, ha ettől a hiánycéltól akár csak egészen kis mértékben is eltérnek, akkor továbbra is az EU túlzottdeficit-eljárása alatt fogunk maradni. Sőt minden valószínűség szerint formálisan is megfosztanak minket az uniós pénzek egy komoly részétől.
Ez pedig mindenki számára egyértelművé, azaz politikailag nagyon költségessé tenné azt, ami egyébként már ma is tény, miszerint az EU-s pénzek egy nagyon jelentős részét képtelenek vagyunk lehívni.
Olvasd el ezt is: Állami mobilszolgáltató: így tett magának keresztbe a Fidesz
Nincsen stratégia
Természetesen az Orbán-kormánynak is rettenetesen kínos és politikailag borzasztó nehéz, hogy mára szinte minden korábbi, pénzosztásra vonatkozó ígéretét meg kellett szegnie (kivételt, mint minden esetben, most is a nyugdíjasokat érintő ígéretek jelentenek). Nem azért tesznek így, mert olyan jól esik nekik, hanem azért, mert számukra a megoldani kívánt probléma nem az, amelyik egy évnyire van, de még csak nem is az, amelyik három hónap múlva lesz. Hanem csak és kizárólag az, amelyik ma, vagy esetleg a jövő héten fog felmerülni.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.