Véleményvezér

vv

2013: sokkal zűrösebb év lesz, mint a tavalyi

2013.01.03. I 0 komment I Címkék: usa eu nemet kina gazdasagi valsag

obme.jpgA világgazdasági válság legproblémásabb területe továbbra is Európa. A kontinensen viszont továbbra is áll majd az idő, egészen a szeptemberi német választásokig. (Fotó: Michael Reynolds/EPA)

2012 a helyben járás éve volt: a világ szinte összes fontos nagyhatalmánál választásokat tartottak, ami mindenütt a status quót erősítette. Ugyanakkor a felszín alatt már elkezdtek kirajzolódni azok az új trendek, amelyek az elkövetkező évek számos világpolitikai eseményét meg fogják határozni.

Ajánlott írásunk: Miért félhet a tiltakozó hallgatóktól a kormány?

A status quo éve

2012 a választások és a hatalomváltás éve volt. Az év elején Oroszországban formálisan is visszavette a hatalmat Vlagyimir Putyin, majd az év közepén Franciaországban következett a Sarkozy-Hollande váltás. Októberben a Kínai Kommunista Párt tíz évenkénti vezetőváltása lett esedékes, novemberben az USA választott, decemberben pedig Japán. A választásokra való felkészülés, illetve bizonyos esetekben a hatalomváltásokat követő konszolidáció a szóban forgó államok vezetésének figyelmét a belpolitikai kérdések felé irányította. Ráadásul a belpolitikában is mindenki elsősorban a karzatnak játszott, így aztán szó sem lehetett jelentősebb kezdeményezésekről, valódi újdonságokról.

Mindeközben csordogált tovább a világgazdasági válság, melyben tavaly semmilyen érdemi lépés nem történt – egy kivétellel. Amint arról már írtunk, az eurózóna válságában egyértelműen fordulópontot jelentett, amikor az Európai Központi Bank elnöke, Mario Draghi egyértelművé tette, hogy az általa vezetett intézmény, ha kell, korlátlan bankjegynyomtatással garantálja az eurózóna stabilitását.

Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.

A jövő konfliktusai

A világpolitika legfontosabb hírei talán azok voltak, amelyek nem történtek meg. Az Egyesült Államok nem bombázta Iránt és nem avatkozott be Szíriában, Pakisztánnal és Afganisztánnal kapcsolatban pedig az a hír, hogy még mindig egyben vannak – ki tudja, meddig.

Ugyanakkor elkezdtek kirajzolódni azok a trendek, melyek a nagy őrségváltások lezárultával valószínűleg meg fogják határozni a világpolitikát. Kína egyre rázza a kardot területi követelései miatt a Dél-kínai-tengeren és Japánnal szemben. Az USA, úgy tűnik, sikerrel fűzi szövetségbe Kína szomszédait, különösen az ázsiai szigeteken lévőket. Az újonnan megválasztott japán miniszterelnök pedig 65 éve az első a hivatalában, aki nyíltan támogatja országa újrafelfegyverzését a kínai fenyegetés kivédésére. Ezek a konfliktusok pedig a világgazdaság egésze szempontjából hosszú távon lényegesen fontosabbak, mint akár az arab tavasz alakulása, akár az afgán konfliktus végső kimenetele.

A világ biztonságpolitikája tekintetében a másik két kulcsállam Pakisztán és Irán. Előbbi továbbra is teljesen kiszámíthatatlannak tűnik és még csak sejteni sem lehet, hogy az országot szétfeszítő, szinte polgárháborús helyzet hogyan oldódhatna meg. Irán kapcsán szintén sok a nyitott kérdés, de a probléma kezelhetőbbnek tűnik, mert itt egy, a saját érdekeit többé-kevésbé racionálisan felmérő rezsim áll szemben a tőle a nukleáris fegyvereket megtagadni kívánó nyugati világgal.

A gazdasági válságkezelés

A világgazdasági válság legproblémásabb területe továbbra is Európa. Az elmúlt fél év meglehetősen jól felvázolta az eurózóna válságkezelésének várható irányát – mint ahogyan azt is, hogy minden nagyon lassan fog történni. A decemberi brüsszeli csúcs óta látható, hogy az idén ősszel esedékes német választásig nem lesz semmilyen lényegi előrelépés az Európai Föderáció ügyében. Utána viszont minden bizonnyal előkeresik Herman Van Rompuy most kidobott tervét a lényegesen szorosabb integráció megvalósításáról. Ha ez elindult, akkor kezdődhet el maga az európai szintű gazdasági válságkezelés – addig azonban csak helyben jár a kontinens.

A csigalassúságú Európa nem, az USA viszont lehetne a kilábalás motorja. Ennek legnagyobb akadálya az egyre diszfunkciósabbá váló amerikai belpolitika. Amennyiben Obama elnöknek sikerülne legalább ideiglenes szövetséget kötnie a kongresszusi republikánusok józanabb részével, úgy az USA újból elindulhatna nemzetközi gazdasági és politikai pozícióinak helyreállítása felé.

Mindeközben nem tudjuk, hogy mire számíthatunk Kínában. Az utóbbi időben sokat hallani arról, hogy a pekingi vezetés megpróbálná áthangolni a gazdaságpolitika fókuszát a beruházásösztönzésről a fogyasztásnövelésre, de ez még papíron is nagyon bonyolult, nem hogy a gyakorlatban. Annyi azonban valószínűnek tűnik, hogy a következő évben az ország elsősorban az új vezetőgeneráció hatalmának konszolidálásával lesz elfoglalva, ami pedig a jelenlegi növekedési szint, ha kell, mesterséges fenntartását implikálná. Ez rövid távon jó hír, de a kínai növekedés középtávon mindenképpen lassulni fog, ami pedig már az egész világnak rossz hír lesz.

Olvasd el ezt is: Így nem lehet majd feljutni a középosztályba

Merre tovább?

2013 minden bizonnyal lényegesen zűrösebb év lesz a világpolitikában, mint a viszonylag nyugodt tavalyi. Európában viszont továbbra is áll majd az idő, egészen a szeptemberi német választásokig. Addig pedig folytatódik az öreg kontinens csendes lecsúszása.

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!

Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.

A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.





Véleményvezérek a Véleményvezéren - blogunkat ezentúl újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők kommentelik.

FRISS HOZZÁSZÓLÁSOK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bű... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Mag... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • Madár István: "Az Európai Bizottság jelezte, néhány déli országnál hajlandó lehet elfogadni, hogy azok ne, vagy csak később érjék el a kitűzött 3%-os GDP-arányos deficitcélt. Mi annyira rossz viszonyban vagyunk velük, hogy nálunk ez fel sem merül." Ez egy közke... (2013.05.14. 08:46) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a m... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Utolsó 20

FRISS ATLATSZO.HU

Nincs megjeleníthető elem

KORÁBBI TÉMÁK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bűne, az igazságtalan és kudarcra ítélt ostoba adónemek, illetve a saját háttércsapathoz áramoltatott közpénzek minden gazdasági témájú posztnál elővehetők. De a túlzott deficit eljárásból való kikerülé... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Magyarország korábban nem részesült ilyen kegyben. Itt is fennáll az az érv, miszerint nem teljesen azonos két helyzetről van szó. Ugyanis, a tévhittel szemben, de facto a magyar kormány is kaphatna „hal... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ember nem maradhat meg a Fideszben. Ugyanakkor Ángyán egyértelműen kapitalizmuskritikus politikus (ez nekem nem feltétlenül ellenszenves, bár nem az ő kapitalizmuskritikai megközelítése áll igazán köz... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a megyében némi súlya, azért - némi veszteséggel, elengedhető és kicserélhető, jelentkezők nyilván vannak a helyére. Persze, a teljes frakciónak is mennie kéne, akik ott voltak, közreműködtek és együtt ... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Holtzer Péter: Noch dazu "Csuhások térdre, imához!" (2013.05.08. 08:07) Kövér László begurult és megint nincs igaza
  • renyipd: csinálok egy törvényt (2013.05.03. 11:48) Orbán Viktor őszödi beszéde is lehetne
  • Brückner Gergő: Egy szinte off topic megjegyzés, bár a poszt utolsó mondatához tartozik, de értem, hogy nem erről szólt ez a bejegyzés. Szóval a pénzét csak offshore-ban biztonságban tudó posztkomcsik és poszt-fülkések közül a tájékozottabbak már azt is tudják, hogy ma már az offshore szinte ugyanakkora kockázat, mint Magyarországon, transzparensen gazdagnak lenni. Elképesztő ütemben nyírják ezt a világot, lásd francia offshore-kormányválság, a svájci banktit... (2013.04.29. 17:50) A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
  • akos.szalai: És hogy kezdődött mindez? Védjük meg a gyerekeket, ne lehessen mindenhol cigit kapni. Csak összehasonlításként - jószándékkal ez is le van öntve (sőt, kétségbe sem vonom): www.origo.hu/itthon/20130427-szabalyoznak-a-menzak-kinalatat.html De egy ismerősöm tapasztalata: a gyerekek ezt nem eszik meg - mióta idén bevezették az új központosított menzát, azóta alig van menzás az iskolában. Másrészt az engem nem zavarna, ha nem a régi trafikok maradn... (2013.04.27. 18:54) Trafikmutyi: ritka bepillantás a NER működésébe
  • rajcsányi.gellért (ergé): Óceánia meg mindig is Keletázsia ellen viselt háborút. (2013.04.25. 13:29) Megbukott a megszorítások politikája Európában
  • Madár István: Tulajdonképpen ez mégis csak hatékonyabb forma, mint amikor az átkosban egyszerűen csak elvették a boltot, földet, majd megkapták azt az elvtársak. Ki lehet használni, hogy ma már gyorsabb világban élünk, egyből oda lehet adni a haveroknak. Mi ez, ha nem fejlődés? (2013.04.24. 13:56) Dohányállamosítás: megint a haverok jártak jól
  • Brückner Gergő: Életem egyik legmegdöbbentőbb újságírói élménye volt, amikor ilyen titkosszolgálat - alvilág együttműködéseket megismerhettem. A klasszikus szereposztás az volt, hogy a titkosszolgálat címeket adott a bűnözőknek, akik titkosszolgálati információk segítségével időzítették a betöréseket, megtarthatták a lakásban talált cuccokat, cserébe bepoloskázták a lakást. (2013.04.23. 11:39) Portik-Laborc: mit szól az MSZP?
  • NagyLevin: A "jobboldal" történelmi vezető szerepének mítosza is kellett ehhez. Aki ezt a helyzetet, ami "jár" a jobboldalnak, biztosítja, de még ez sem kell, ezt az igényt vezetőként megtestesíti, az a helyén lesz és a helyén is marad. Ezt az igéretet Orbán Viktor "megörökölte" a második ciklusban és végérvényesen betöltötte 2002 után. Az, ahogy a szocialisták viszonyultak a kérdéshez, mindenfajta pátoszt nélkülözött, ők csak azt gondolták, hogy majd ném... (2013.04.02. 10:56) Fidesz 25: egy párt leválthatatlan vezetővel

FRISS TRANSINDEX

Nincs megjeleníthető elem

velemenyvezer [kukac] gmail [pont] com I twitter I facebook

RSS 2.0 bejegyzések I RSS 2.0 kommentek I Tedd a könyvjelzők közé!

írják: többen I

© VÉLEMÉNYVEZÉR 2010-2013.

süti beállítások módosítása