A HÖOK-nek elemi érdeke a tiltakozást a tárgyalóasztalnál megtartani, ahol nincs ott riválisa. Nem is csoda, hogy rögtön bele is mentek egy rossz egyezségbe, melyet a Hallgatói Hálózat és több más szervezet elutasít. (Fotó: facebook.com/orbanviktor)
Hétfőn az egyetemi hallgatók hivatalos érdekképviselete, a HÖOK egy részmegállapodást írt alá a kormánnyal, mely első látásra kézzelfogható eredményeket tartalmaz: a tárgyalások során ugyanis sikerült elérni, hogy azon a 16 szakon is induljon államilag finanszírozott képzés, melyeken a kormány korábbi tervei szerint kizárólag költségtérítéses formában lehetett volna tanulni. Valójában azonban nem a hallgatók, hanem a kormány ért el jelentős sikert. A részmegállapodás értelmében ugyanis rendkívül magas, néhol majdnem maximális pontszámmal lehetne csak ezekre a szakokra bekerülni, vagyis alig változik valami; de ami még fontosabb, a kormánynak sikerült megosztania az eddig többé-kevésbé egységesen fellépő diákokat.
Ajánlott írásunk: Amikor Orbán Viktor pártfőtitkárt játszik
A HÖOK és a kormány: egymásra utalva
A Fidesz-kormányt a tavalyi év végén igazi hideg zuhanyként érte a felsőoktatásban tanulók, majd a középiskolások tandíjellenes tiltakozása. Olyannyira, hogy emlékezetes módon még Orbán Viktor is szükségét érezte, hogy egy színjátékot kreálva valamiféle társadalmi egyeztetést imitáljon, ami után azon nyomban bejelentette, hogy három napon belül új felsőoktatási koncepció készül. A hirtelen visszakozás és a kormány kompromisszumkészsége sokakat meglepett, köztük a Véleményvezért is, hiszen ez valódi újdonságot jelentett az előző évek kormányzati stílusához képest. Mostanra azonban teljes mértékben bebizonyosodott, hogy a kormány nem kompromisszumot keres, hanem bólogató partnereket.
Így aztán nem is meglepő, hogy a kormány nem kívánja a hivatalos tárgyalásokon egyenrangú szereplőként látni az alternatív és harcias érdekképviseletet, a Hallgatói Hálózatot, hanem inkább a mindig is a politikai elittel összekacsintó HÖOK-kel kíván asztalhoz ülni. Ez persze végső soron a HÖOK-nek is kapóra jön, hiszen borzasztó kellemetlen lehetett nekik azt látni, hogy a hallgatók a hivatalos érdekképviseleti rendszert megkerülve kezdenek demonstrációkba. A HÖOK-nek tehát elemi érdeke a tiltakozást a tárgyalóasztalnál megtartani, ahol nincs ott riválisa, és így nem is csoda, hogy rögtön bele is mentek abba a rossz egyezségbe, melyet a Hallgatói Hálózat és több más szervezet elutasít.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Nem segíti a társadalmi mobilitást
Hiába válik ugyanis államilag finanszírozottá a szóban forgó 16, részben kritikus jelentőségű szak, ha rendívül magas, szinte a maximális pontszám közeli eredménnyel lehet azokra csak bejutni. Nem nehéz ugyanis belátni, hogy akár fizetősek ezek a szakok, akár „ingyenesek", ilyen ponthatárok mellett úgyis nagyjából ugyanaz a kör férhet majd hozzájuk. Azok, akik elitgimnáziumba járnak, vagy akiknek a szülei rendelkeznek elég pénzzel, és hajlandóak is áldozni felvételi előkészítőre, különórákra, nyelvvizsgákra, vagyis mindarra, ami a magas felvételi pontszámok eléréséhez szükséges.
A mai magyar oktatási rendszerben ugyanis a szomorú valóság az, hogy az ingyenes oktatás valójában már a középiskolában sem ingyenes – egy jobb egyetemre bekerülni egy átlagos gimnáziumból legtöbbször akkor van esélye a diáknak, ha a család már idejekorán mélyen a zsebébe nyúl, hogy a gyerek magánúton megszerezhesse azt a tudást, amit a középiskolának kellene megadnia, de mégsem ad meg. Az extrém magas ponthatárok tehát a kevésbé tehetősek számára sokkal komolyabb akadályt fognak jelenteni, vagyis a HÖOK által jóváhagyott megállapodás éppen úgy nem fogja a társadalmi mobilitást elősegíteni, ahogyan a tandíj sem.
Olvasd el ezt is: Az Orbán-kormány és a központosítási mánia kudarca
Rossz kompromisszum
A Véleményvezér már számtalanszor leírta, hogy a jelenlegi kormány kizárólag az erőből ért, tárgyalni, egyezkedni ezért teljesen értelmetlen vele: ha ígéretet is tesz valamire, úgysem fogja azt betartani. Miután a Bankszövetségtől kezdve a különféle szakszervezetekig mindenkivel eljátszották már ezt, üdítő volt látni, hogy velük ellentétben a diákok nem hagyják magukat és inkább erőt mutatnak, aminek – akkor
úgy látszott – meg is lett az eredménye. Most azonban a HÖOK a rossz kompromisszumokkal a demonstrációk által elért összes eddigi eredményt veszélyezteti, és ha ez így folytatódik, a végén mégiscsak Orbán Viktor fogja megnyerni ezt a meccset is.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.