Matolcsy legújabb unortodox Wunderwafféje máshol már bizonyítottan kudarcot vallott. Ő és főnöke azonban nem az aprómunkában hisznek, hanem a problémák nagy részét egyetlen húzással megoldó varázslatokban. (Fotó: Index)
Alig egy hónappal a jegybankelnöki pozíció átvétele, és alig pár héttel azután, hogy az MNB-ben leszámolt az ellenforradalmi sejtekkel, Matolcsy György már be is jelentette az újabb Wunderwaffét. A mostani változat annyival jobb, mint néhány előző, hogy közvetlen kár várhatóan nem származik belőle, eredménytelennek azonban éppen olyan eredménytelen lesz, mint a tündérmese többi intézkedése.
Ajánlott írásunk: Durvul: nyomozókat küldtek Simorékra
Senki nem akar hitelt
Matolcsy György, akárcsak főnöke, imádja a csodafegyvereket. Ők nem az aprómunkában hisznek, hanem a problémák nagy részét egyetlen húzással megoldó varázslatokban. Ennek megfelelően meg is vetik a részletekkel való szöszölést, és mindig valami nagyon nagyot akarnak dobni. Így van ez Matolcsy György tegnapi bejelentésével is. Nem adnak a bankok hiteleket? Majd akkor mi adunk nekik pénzt, és fognak!
A magyar gazdaság problémái azonban sokkal összetettebbek annál, semmint hogy egy ilyen lépés bármilyen észrevehető hatással bírjon. Először is kezdjük a legfontosabbal: Magyarországon a kkv-szektorban elsősorban nem hitelkínálati, hanem hitelkeresleti probléma van. A néhány forrásbőséggel megáldott magyar bank hitelezési vezetői egytől-egyig amiatt panaszkodnak, hogy szívesen adnának ők hitelt, csak hát nincsen kinek.
Nincs kinek, mert a magyar kkv-k a padlón vannak, nyakig eladósodtak, és az utolsó dolog, amire szükségük van, egy újabb hitel. A másik részük pedig egyszerűen nem talál olyan növekedési lehetőséget, amit hitellel kellene finanszírozni. De hogyan is találna, ha az ország hosszú évek óta a lejtőn van, és a teljesen kiszámíthatatlan gazdaságpolitika (Matolcsy György fő műve) a béka feneke alá szorította a beruházások szintjét?
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
A bankoknak nem éri meg
A másik tényező, ami csökkenti a csodafegyver hatását, az, hogy már megint nem sikerült tekintetbe venni, hogy mitől is kooperálna a bankrendszer a kormányzati politikával (a tegnapi sajtótájékoztatón elhangzott, hogy Matolcsy György szerint az ő feladata nem más, mint a kormányzati politika támogatása).
A bankok kamatbevételét kettő százalékban maximalizálná a támogatott hiteleken a jegybank. Ez azt jelenti, hogy ebből a kettő százalékból kell kigazdálkodni a hitelállományon a jövőben realizált veszteséget is. Ma Magyarországon azonban nincsen olyan hitelkategória, amelyikben a rossz hitelekből származó veszteségek aránya 2% alatt volna. Magyarul: a bankoknak nem éri meg a jegybanki forrásból új hiteleket kihelyezni.
Egyetlen felhasználási forma tűnik vonzónak a jegybanki szuperhitel kapcsán. Azon hitelek esetében, ahol az adós már nem képes a hitelszolgálatra és a bank számára elkerülhetetlennek tűnik a hitel egy részének leírása, a jegybanki pénz jól jöhet a bedőlő hitel kiváltására (persze elképzelhető, hogy ezt az alkalmazási lehetőséget a jegybank kizárja majd).
Olvasd el ezt is: Orbán már az EU-pénzek elbukására készülhet
Hiú ábránd
A növekedési, munkahely-teremtési célú beruházások vagy tevékenységek előmozdítására, ami maga a cél lenne, ez a konstrukció viszont nem alkalmas. Elég megnézni a nagyon hasonló brit „funding for lending" programot: az egy jobban átgondolt koncepció volt, hiszen az állam vállalta át a hitel kockázatát, mégsem sikerült számottevő mennyiségű új hitelt kihelyezni és a programot mára kudarcnak tekintik.
Mint már oly sokszor, megint ki fog derülni, hogy nem ötletrohamokra lenne szükség, hanem kiszámíthatóságra, megalapozottságra és bizalomra. Ez a jelenlegi felállásban nyilvánvalóan hiú ábránd.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.