Európa szinte egyáltalán nem törődik az észak-koreai problémával, Brüsszel és az európai hatalmak néhány semmitmondó nyilatkozaton túl nem kívánják különösebben komolyan venni a veszélyt. (Fotó: AP)
Az interneten már mém lett Kim Dzsongunból, a különböző közösségi oldalak pedig tele vannak az észak-koreai vezetőt és rendszerét nevetségessé tevő tartalmakkal. Sajnálatos, hogy az egész észak-koreai problémát majdnem hogy hasonló komolysággal kezelik a világpolitika szereplői is.
Ajánlott írásunk: Durvul: nyomozókat küldtek Simorékra
Európa magával van elfoglalva
Észak-Korea teljesen nyilvánvalóvá tette, nem csak eltökélt, hogy önmagát és politikai rendszerét megvédje a külső behatásoktól, hanem kimondottan az agresszió vezérli. Jól lehet látni, hogy Észak-Koreában a rezsim eljutott arra a pontra, hogy valami komoly dolognak kellene történnie ahhoz, hogy a vezér valós és biztos társadalmi támogatottságot maga mögé tudva megerősödjön. Nem véletlen, hogy Kim Dzsongun vezetővé válása óta szisztematikusan háborús helyzetet próbál teremteni. Az elmúlt hetek észak-koreai nyilatkozatai és propagandafilmjei pedig teljesen egyértelművé teszik, hogy az ország harckészültségben van, és a társadalmat nem is egy védekező, hanem egy támadó háborúra készítik fel.
Mindezek ellenére a világ meglehetősen csendes a kérdésben. Európa szinte egyáltalán nem törődik a problémával, Brüsszel és az európai hatalmak néhány semmitmondó nyilatkozaton túl nem kívánják különösebben komolyan venni a veszélyt. Látható, hogy Európa valóban kizárólag csak magával van elfoglalva, külpolitikája is leginkább két területre fókuszál: egyrészt európai peremországokra, ahol az európai vállalatoknak érdekeltségei vannak, illetve az egykori gyarmatokra.
Mivel Észak-Korea egyikbe sem tartozik, Brüsszelben aligha tud felkerülni az aktuális problémák listájára.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Az USA nem húz ujjat
Európa világpolitikai eljelentéktelenedése azonban nem újdonság. Ennél sokkal meglepőbb az USA reakciója. Az Egyesült Államok ugyanis láthatóan másodrangú problémaként kezeli az észak-koreai fenyegetést. Miközben Irán kérdése szinte napi politikai hír az USA-ban, addig Észak-Korea még a külpolitikai elemzések között is valahol a háttérben kullog. Kiváló példa volt erre, amikor Chuck Hagel hadügyminiszter szenátusi meghallgatásán Irán több mint 170-szer került elő, míg Észak-Korea összesen csak tízszer. Jól látható, hogy míg Amerika valamilyen okból komolyan fél Irántól, Észak-Koreán csak nevet.
Pedig semmi alapja nincs erre. Észak-Koreának már most 6-8 atombombára van elég plutóniuma, Irán pedig még nincs is az atomhatalmak klubjában. Míg Észak-Korea sorra teszteli rakétáit nemzetközi vizeken, addig Iránban alig lőttek ki mostanáig néhány puskagolyót. És ne menjünk el amellett sem, hogy a kommunista Koreáé a világ negyedik legnagyobb hadserege, több mint kétszer annyi katonával rendelkezik, mint Irán.
Sajnos az USA külpolitikáján is azt látni, hogy amennyiben valami nem a tradicionális külpolitikai érdekszférájában (Közel-Kelet, Európa) történik, akkor valahogyan nem is válik olyan fontossá a kérdés. És itt jelenik meg Kína problémája is, hiszen ezen a konfliktuson keresztül is látható, hogy az Észak-Koreát pártoló Kínával mennyire nem mer az USA ujjat húzni.
Olvasd el ezt is: Orbán már az EU-pénzek elbukására készülhet
Nem érzékelik
Rendkívül bizarr látni, hogy míg egyes országokban elég egy korrupt választás az azonnali katonai intervencióhoz, addig valahogy mindenki elnézi Észak-Koreának, hogy évtizedek óta rabigában és koldusszegénységben tartson 24 millió embert.
Észak-Korea kérdése egyszerre mutatja meg, hogy Európa milyen szinten jelentéktelenedett el világpolitikai szempontból, és hogy az USA-t a valóságban mennyire csak saját érdekszférája foglalkoztatja. Ezekben azonban semmi újdonság nincs. Talán pont az a legfájóbb, hogy mindemellett a politikai közvélemény világviszonylatban is ismételten mennyire nem érzékeli egy háborús fenyegetés valós súlyát.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.