A magyar rendőrök ösztönzői borzalmasan rosszul vannak beállítva. Nem a komolyabb intézkedést igénylő kihágásokat próbálják majd felderíteni, hanem a legkevesebb ellenállást tanúsító, alapvetően törvénykövető állampolgárok életét kezdik el megkeseríteni. (Fotó: MTI)
Az angolok a skótokból, a franciák a belgákból, a németek a lengyelekből, az ausztrálok pedig az új-zélandiakból űznek állandóan gúnyt. Mi, magyarok megannyi más néppel és etnikummal viccelünk, de a 2. világháború utáni Magyarországról valamiért mégis leginkább a rendőrviccek mondják el a legtöbbet. A hvg.hu által a rendőrségen belül alkalmazott teljesítményértékelési rendszerről írottak csak újabb bizonyítékai annak, hogy ez egyáltalán nem véletlen.
Ajánlott írásunk: Durvul: nyomozókat küldtek Simorékra
A számokat kell hozni és kész
A hvg.hu információi szerint Magyarországon a járőröző rendőrök munkáját alapvetően az alapján értékelik, hogy hány darab rendőri intézkedést végeznek. Sőt, ezt azzal hasonlítják össze, hogy az adott rendőr ugyanazon a helyen korábban mennyi intézkedést foganatosított. Egyszerű példával: ha egy rendőr az ötödik kerületben 2 hónappal ezelőtt egy hét alatt mondjuk 40 intézkedést foganatosított, abból legyen mondjuk 10 előállítás és 30 különböző bírság kiszabása, akkor komoly fenyegetésben érezheti magát, ha néhány hónappal később mondjuk csak 30 intézkedést tud felmutatni a hét végére.
A rendőri vezetőket láthatóan a teljesítményértékelésnél nem nagyon érdekli a külső körülmények változása, ami pedig a bűnözés egyik alapvető tényezője. Így télen-nyáron, esőben és napsütésben, turistaszezonban vagy karácsonykor minden rendőrtől azt várják el, hogy hozza saját megszokott statisztikáját.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Minket kezdenek el vegzálni
Ebben két dolog teljesen elképesztő. Egyrészt az, hogy a rendőrök teljesítményében semmilyen szinten nem azt vizsgálják, hogy egy adott területen hogyan javulnak a bűnözési trendek. Sőt, ha a hvg.hu információi hitelesek, az azt jelenti, hogy a járőröző rendőrök kimondottan ellenérdekeltek, hogy egy környéken kevesebb kihágás legyen, hiszen akkor majd ők is csak kevesebb intézkedést tudnak foganatosítani, amiből nekik csak bajuk lehet.
Amennyiben a járőr nem tudta hozni a kötelező igazoltatási és feljelentési darabszámot, elkészítette őket ő maga. Azon a kapitányságon, ahol ő dolgozott, a hajléktalanok adatai például ki voltak gyűjtve. „A húsz-harminc ember papírjai közül találomra kihúztunk ötöt, és különböző közterületen elkövetett szabálysértések – például szemetelés, kukázás – miatt feljelentettük őket. Ebben semmi bukta nem volt, mert a fedélnélkülieket soha nem találták meg, és a bírságokat sem tudták rajtuk behajtani. De a statisztikai elvárásokat teljesítettük."
Alkalmaztak más módszereket is – tette hozzá – mint a tilosban várakozó autók felírását és tulajdonosaik feljelentését. Előfordult az is, hogy az intézkedéseket úgy oldották meg, hogy beálltak egy forgalmas kereszteződésbe, és feljegyezték az áthaladó autók rendszámát. „Ennek alapján a nyilvántartó-rendszerben megnéztük, ki a gépkocsi tulajdonosa, és a nevére az adataival együtt kitöltöttük az igazolólapot, amivel tulajdonképpen jogosulatlan adatkezelést követtünk el." Amennyiben az egykori járőr nem teljesítette az elvártakat, fogdaőri szolgálatra vezényelték, de előfordult, hogy nem engedték el szabadnapra vagy nem járultak hozzá ahhoz, hogy másodállást vállaljon.
És ebből következik a második abszurdum. Ahogyan arról több rendőr is beszámol, ez azt eredményezni, hogy amikor a szolgálat végén a kétségbeesetten látják, hogy nem hozták a számokat, azonnal elkezdenek vadászni például az autósokra: elég csak végigmenni az utcán, száz autóból legalább egy úgyis minimálisan sérteni fog valamilyen közlekedési szabályt. Vagy felszáll egy buszra „kihágást vadászni", ott is egészen biztosan talál egy hajléktalannak tűnő alakot vagy egy dalolászó részeget.
Olvasd el ezt is: Orbán már az EU-pénzek elbukására készülhet
Rosszul beállított ösztönzők
Persze ez is része a rendőri munkának, hiszen a tilosban parkolás vagy randalírozás is kihágás. Azonban a baj az, hogy így jelentősen kevesebb energia marad a statisztikailag talán kevésbé látványos, ám az állampolgárokra sokkal veszélyesebb ügyekre. Ha egy rendőr választási helyzetbe kerül, hogy egy bonyolultabb és komolyabb vagy pedig egy egyszerű üggyel foglalkozzon, biztosan az utóbbit fogja választani, hiszen papíron mindegyik csak „egy" intézkedésnek számít.
Ha a sajtóértesülés tehát igaz és valóban így mérik hazánkban a rendőrök teljesítményét, az annak a bizonyítéka, hogy a magyar rendőrök ösztönzői borzalmasan rosszul vannak beállítva. Egy ilyen rendszerből pedig szükségszerűen következik mindaz, amit a rendőrséggel kapcsolatba kerülő legtöbb állampolgár gyakran a saját bőrén is érez. Ha a rendőrök felettesei csak a járőrözők számai alapján mérik a teljesítményt, akkor a rendőrök is csak a számokban lesznek érdekeltek: nem a komolyabb intézkedést igénylő kihágásokat próbálják majd felderíteni, hanem a legkevesebb ellenállást tanúsító, alapvetően törvénykövető állampolgárok életét kezdik el megkeseríteni.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.