Az Ángyán-féle megközelítés az, amelyik a kulcsot jelenthetné az ellenzék számára a Fideszből mára kiábrándult jobbközép szavazók megszólításához. A kérdés az, melyik párt tudja őt vagy néhány hozzá hasonló súlyú tekintélyt leigazolni. (Fotó: MTI)
Ángyán József a mai magyar politika egyik legfontosabb jelensége. Az általa képviselt hozzáállás egyelőre nagyon ritka és rendkívül nagy politikai potenciállal rendelkezik. A kérdés az, hogy végül milyen orientációjú erőnek sikerül megragadnia ezt a lehetőséget.
Ajánlott írásunk: A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
Ritka kombináció
Ángyán József a minap nagy nyilvánosság előtt arról beszélt, hogy egyes kormánytagokat maffiacsaládok neveznek ki, illetve hogy az agrártámogatások nagy részét is ezek a maffiacsaládok szerzik meg. Nem tudjuk, hogy igaza van-e, de az biztos, hogy egy olyan jelenségeket fogalmaz meg, amelyet rengetegen létezőnek gondolnak, de valami miatt nem nagyon beszélnek róluk – legalábbis nem nyilvánosan. Mindezt teszi úgy, hogy két éve még ebben a kormányban töltött be államtitkári pozíciót, illetve mindmáig a Fidesz-frakció tagja. Részben pártpolitikai háttere, részben személyes hitelessége miatt pedig Ángyánt nem valamiféle hadováló őrültnek, hanem őszinte és bátor embernek tekinti a magyar közvélemény egy jelentős része.
Ángyán ugyanis a magyar politikában egy nagyon ritka kombinációt tud felmutatni. Egyrészt ért ahhoz, amiről beszélni szokott - itt most a termőfölddel kapcsolatos ügyekre gondolunk -, másrészt nem rest leásni az alapadatok szintjére és konkrét tényekkel alátámasztani mondandóját. Harmadrészt pedig párhovatartozása szemmel láthatóan nem fogja vissza a véleményformálásban.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Égető szükségük van rá
És ilyenből a magyar közéletben nagyon kevés van: Chikán Attila, Mellár Tamás, Sólyom László és Bencsik János jut még eszünkbe. A legtöbb honi politikus azonban a fenti három ismérv közül egyikkel sem rendelkezik, ezért aztán az Ángyán-jelenség túlmutat a professzor személyén: egyszerre ellenpontozza a Fideszt és annak ellenzékét. Ebben pedig nagy potenciál rejlik. Az Ángyán-féle megközelítés az, amelyik a kulcsot jelenthetné az ellenzék számára a Fideszből mára kiábrándult jobbközép szavazók megszólításához.
Elméletileg három csoportosulás jelentett be ilyen értelmű szándékot vagy rendelkezik vele vélhetően. A Schiffer-féle LMP-nek gyakorlatilag ez az öndefiníciója, így nekik mindent meg kell tenniük, hogy Ángyán Józsefet vagy néhány hozzá hasonló súlyú tekintélyt megszerezhessenek szövetségesként. A másik, deklaráltan hasonló szándékkal rendelkező politikai formáció a Bajnai-vezette Együtt 2014. Az ő esetükben a helyzet jóval bonyolultabb, hiszen Bajnait Ángyán például nemes egyszerűséggel lelibatolvajozta. Az Együtt 2014 számára mégsincs más út, mint hogy ne csak a Fideszt ellenző, hanem a korábbi baloldali kormányokhoz is kellő kritikával viszonyulni képes arcokat tudjanak felsorakoztatni.
A harmadik erő, amelyiknek égető szüksége lenne ilyen politikusra, a Jobbik. A Fideszt és az MSZP-t ugyanis nem csak középről, hanem bizony radikális oldalról is nagyon hitelesen lehetne támadni. Vona Gáborék azonban szemmel láthatóan nem rendelkeznek azokkal a képességekkel, amelyek a 10%-os karanténból való kilépéshez lennének szükségesek. Náluk úgy tűnik, egyelőre a legnagyobb probléma az, hogy nem is ismerték még fel annak szükségét, hogy kilépjenek a zsidók-cigányok-külföldiek háromszögből.
Olvasd el ezt is: A Fidesz megvédi a trafikmutyizókat
Ki viszi Ángyánt?
Természetesen nincsen sehol megírva, hogy bármelyik politikai erő sikerrel ki tudja használni az Ángyán József által szimbolizált politikai megközelítésben rejlő politikai potenciált. 2014-ben azonban csak az az ellenzéki erő lehet sikeres, amelyik legalább részben képes lesz befogni ezt a szelet a vitorlájába.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.