Tévedett, aki azt hitte, Gyurcsány feladta. Itt bizony egy próféta van, aki nem adja fel. Prédikálni fog, amíg akad két ember, aki meghallgatja. (Fotó: Gusztos Péter/blikk.hu)
Gyurcsány az őszödi beszéd végén azt mondta, ha az MSZP már nem támogatja reformjait, ő majd elmegy és ír "kibaszott jó könyveket a modern baloldalról". Valószínűleg hasonlóan jónak gondolja a Röpirat a baloldalhoz, az MSZP-hez című, a napokban nyilvánosságra hozott dolgozatát is.
Az írásnak elsősorban természetesen hatalmi vetülete van, és az MSZP-n belüli pozícióharcok részeként értelmezhető. De a röpirat - már csak a terjedelme miatt is (40 oldal, közel 100 ezer karakter) - betekintést nyújthat abba is, hogy mi van Gyurcsány Ferenc fejében. Hogy mit értett meg saját kormányzásából és bukásából, hogyan látja saját szerepét és milyen víziója van a baloldalról.
Nézzük!
Egy lejárt ideológia nyomában
Aki bármit is olvasott a blairi Third Way-ről vagy a schröderi Neue Mittéről, a '90-es évek második felének divatos baloldali elképzeléseiről, az azonnal felismeri ezeknek kivonatolt, Magyarországra épphogy csak adaptált verzióját a Gyurcsány-dolgozatban.
A Véleményvezér nincs arról meggyőződve, hogy ez a szellemi áramlat bármi maradandót is fel tudott mutatni, ennél azonban sokkal fontosabb kérdés az, hogy Gyurcsány Ferenc mit tud kezdeni azzal a szakadékkal, ami a saját, nyugatról importált víziója, illetve a magyar valóság közt húzódik.
A Próféta, az Ő hülye népe és az Ő Igazsága
A válasz: semmit. Gyurcsány Ferenc a magyar társadalmat a meg nem értett próféta pózából látja. Ő hiába tudta és tudja, mi a jó Magyarországnak, az ország ezt eddig nem volt képes megérteni.
"A választók jelentős része az osztozkodó nemzeti vízióban gyökeredző álmaik elárulásaként szembesültek modernizációs kísérletünkkel. Az általunk kezdeményezett reformok nagyobb részénél a többség véleménye pedig az volt, hogy a reformoknak nagyobb a terhe, mint a haszna."
"A tandíj nem a szegények sarca, hanem lehetőség arra, hogy a jól teljesítő szegény feljusson az ingyenes oktatásba, és megtörje a középosztály túlhatalmát. Ez akkor is így van, ha ezt nem értették a választók. Az igazság nem feltétlenül a többség oldalán áll."
De mint a próféták általában, Gyurcsány sem csügged. Hiszen ő tudja, víziójának megvalósulása történelmi szükségszerűség. Magyarország még nem készült fel, de az Igazság vele van.
"Nekünk igazunk van történelmileg, nekik többségük van a mai társadalmi valóságban gyökeredző választói igényekre sandítva."
"Ma is azt gondolom, hogy a lényeg szerint nekünk van igazunk, mely igazságot talán több empátiával, több türelemmel, igazabb érveléssel érdemes alátámasztani."
A Proféta és az Ő magányossága
Miközben az Igazság, a "nyugatos polgári Magyarország szelleme" létezik, azt csak nagyon kevesen ismerték fel, és még kevesebben harcoltak is érte. Azok pedig, akiket a Történelem elméletileg kiválasztott erre a feladatra - vagyis az értelmiség -, elfáradtak, kudarcot vallottak a nagy harcban. A harcban, amit előbb Kádár, majd Antall ellen vívtak (ezt a két nevet Gyurcsány képes volt így, egy mondatban leírni!).
"A baloldal értelmiségének jelentős része a kádári szocializmus reformtörekvéseiben nyert önálló identitást, ébredt saját intellektuális erejére. Újságírók, elemzők, kutatók sokasága értette meg, hogy az értelmiségi lét szubsztanciája az intellektuális függetlenség, a kritikai szellem. Szabad, demokratikus világról álmodtak. Piacgazdaságról, nyugatos polgári világról, a gondolatok és törekvések megtermékenyítő vitájáról. Tehetségesek voltak és bátrak. Küzdöttek Kádárral, Antallal, a középszerrel, a hagymázas nemzeti gondolattal. Megvetették a provincializmust, a nacionalizmust, küzdöttek a kisfasisztákkal, az új undokokkal. Jó volt velük lenni, közéjük tartózni. Társaságuk a nyugatos polgári Magyarország szellemét hordozta. Ma viszont sajnálattal és csalódva mondom, hogy a baloldali értelmiség egy része épp úgy elfáradt, mint mi, a párt és politikusai."
A Proféta, az Ő Szent Feladata, és az MSZP utolsó esélye
Mit kellene legközelebb másképp tenni? - teszi fel a kérdést Gyurcsány, felismerve, hogy bár sokat hibázott az elmúlt nyolc évben, de az Igazság fáklyáját mégis tovább kell vinnie.
Gyurcsány azért írta ezt a manifesztót, mert minden kudarc ellenére a jövőben is harcolni akar az Igazságért. Hogy kivel, milyen sereggel és szövetségessel, az most másodlagos kérdés. Csak az Ügy van.
"Én még adok egy esélyt az MSZP-nek" - az MSZP, amelyik eddig nem dolgozott őszintén és minden erejével ezért a vízióért, még kap egy lehetőséget Gyurcsánytól. Még megváltozhat, és elkezdhet a Történelmi Igazság irányába mozdulni. De ha nem, akkor az Igazság letéteményese kénytelen lesz továbbállni, és mások segítségével megvalósítani a Nagy Reformokat.
Proféta for life
Aki egy pillanatig is azt hitte, hogy Gyurcsány Ferenc feladta, neadjisten visszavonul, vagy ha marad is, már csak a revansvágy fűti, az nyilvánvalóan tévedett. Itt bizony egy próféta van, aki nem adja fel, és prédikálni fog, amíg akad két ember, aki meghallgatja.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
>> PINTÉR SÁNDOR, A FIDESZ ELSŐ BALLASZTJA
Kapcsolódó írások:
Röpirat a baloldalhoz, az MSZP-hez (Gyurcsány Ferenc/kapcsolat.hu)
A Röpiratról (Gyurcsány Ferenc/Gyurcsány-blog)
Az MSZP önérdekvezérelt grundfocisták halmaza (Index)
Lendvai: Gyurcsány elemzése egy vélemény (Index)
"Semmi populizmus, semmi radikalizmus" - Gyurcsánytól nem szabadulunk meg soha (Vastagbőr)
Gyurcsány jövője (Politikazabáló)
Ferenc féltéglája (Mandiner)
Miért nem lett Gyurcsány politológus? (Török Gábor)
Krausz: intellektuális mélyrepülés Gyurcsány röpirata (Mandiner/atv.hu)
Gyurcsány visszatér (Tallián Miklós/komment.hu)
Versenyfutásba kezdett Gyurcsány és Mesterházy (origo)
A Fidesz női tagozata bocsánatkérést követel Gyurcsánytól (Heti Válasz)
Horváth Csaba: Gyurcsány dolgozata kiemelkedő jelentőségű (Mandiner/Hírszerző)
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.