Véleményvezér

vv

Fidesz-Magyarország a világpolitikában?

2011.09.26. I 0 komment I Címkék: fidesz ensz orban posztkommunizmus kulpol

A kormány a belpolitikában sem tudja, mit fog két hét múlva csinálni, folyamatosan változtatja álláspontját, Orbán Viktor pedig mindenről maga dönt. Hogy tudnánk így világpolitikai kérdésekben állást foglalni? (Fotó: MTI/EPA)

Hetek óta hír, hogy Magyarország intenzíven kampányol az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagságáért. Nemrég Habsburg György próbált magyar diplomatákkal jó benyomást tenni a Csendes-óceán (számunkra eddig jobbára ismeretlen) országaira, most pedig Schmitt Pál győzködött karibi, óceániai és afrikai vezetőket, hogy szavazatokat gyűjtsön hazánknak a BT-tagsághoz.

A tagság Magyarország számára valóban hatalmas lehetőséget jelentene, de félő, hogy a jelenlegi kormány ezzel nem tudna élni.

Ajánlott írásunk: WikiLeaks: óriási titkok Magyarországról?


Miért foglalkozzunk a világ dolgaival?

A BT-tagságért folyó verseny kapcsán a legfontosabb, amit helyre kell tenni, az Kovács László bon mot-ja, a „Merjünk kicsik lenni!”. Ez a néhány szó tökéletesen foglalja össze az elmúlt 60 év teljesen elhibázott magyar külpolitikáját. Azt a nézetet, miszerint lássuk be, hogy jelentéktelen ország vagyunk, ezért semmi értelme a nagyobb külpolitikai célkitűzéseknek, a kormány inkább foglalkozzon azzal, hogy a lakótelepen legyen olcsó a kenyér, a balatoni nyaralás idején meg a benzin. Ez a gondolkodásmód egyszerre hordozza magában a kelet-európai provincializmust és azt a magyar baloldali gondolkodást, mely alapvetően nincs tisztában a külpolitika szerepével.

Magyarország valóban nem nagy ország és még csak nem is jelentős gazdasági hatalom. Mindez azonban nem szükségszerű korlátja annak, hogy az ország az európai, vagy bizonyos szintig akár a világpolitikában is szerepet vállaljon. Gondoljunk csak a 9 milliós Svédországra, mely évszázadok óta dominálja a skandináv régiót, sőt hangja meghatározó egész Európában. De beszélhetnénk a 16 milliós Hollandiáról, mely a mai napig komoly befolyással rendelkezik mind Európában, mind Délkelet-Ázsiában. És a sort lehetne folytatni megannnyi hasonló méretű országgal, Izraeltől Szingapúron keresztül Új-Zélandig.

Vagyis nem kizárt, hogy Magyarországnak is legyen szava az ország határain túlnyúló kérdésekben. Nyilván a magyar gazdaság ereje nem segít abban, hogy hazánknak túl nagy hangja legyen, de azt is látni kell, hogy a gazdaság mérete távolról sem az egyetlen faktor a külpolitikai érdekérvényesítésben. Ezért úgy látjuk, azzal, hogy a Fidesz-kormány félredobta az elmúlt évtized állandóan csak magyarázkodó, passzív külpolitkáját, önmagában már egy nagyon fontos és szükséges lépést tett meg.

De mit akarunk csinálni…? 

A BT-tagság egy óriási lehetőség lenne Magyarországnak, hogy a világpolitika színpadára felkerüljön, amivel, ha ügyesen sáfárkodik a magyar külpolitika, bizonyos kérdésekben akár tényezővé is válhatna. Azonban a BT-tagság sok munkával jár: olyan témákban kellene megfontolt döntéseket hoznia az országnak majdnem napi szinten, mint a közel-keleti helyzet, a klímaváltozás vagy éppen az afrikai éhezés problémája.

És itt kezdődnek a gondok: a magyar kormány még a belpolitikában sem tudja, hogy két hét múlva mit fog csinálni. Mivel a kormány egy adott kérdésben egyik pillanatról a másikra gyökeresen ellentétes álláspontokat foglal el, és mert minden lépésével azt hirdeti, hogy az alapos elemzés és mérlegelés alapján meghozott politikai döntések kora lejárt, aligha tudna világpolitikai jelentőségű témákhoz úgy hozzászólni, hogy abból Magyarország profitálni tudjon.

survey software


…és ki fog dönteni?

Ám van ennek a problémának egy másik oldala is. A Fidesz-kormány politikájának legalább ekkora gyengesége, hogy minden jelentős kérdést egy, legfeljebb néhány ember dönt el. Vállalati nyelven: a kormányfő mikromenedzsel, tehát nem bíz másokra semmit, ő akar dönteni minden apró-cseprő ügyben. Gondoljunk csak arra, hogy másfél évvel a választások után több tucatnyi szervezet és intézmény azért nem tud normálisan tevékenykedni, mert a „Főnöknek” még nem volt ideje dönteni a kinevezésekről. Vajon hogyan képzeli így a kormány Magyarország ENSZ BT-tagságát, ahol naponta kellene világpolitikai horderejű kérdésekben állást foglalni? Félő, hogy legfeljebb egyszerűen csak sodródnánk.

Pontosan ezért tart a Véleményvezér egy esetleges magyar BT-tagságtól, hiszen a rivaldafény nem meglévő erősségeinkre és az ország külpolitikai potenciáljára világítana, hanem az ország gyengeségei válnának nagyon gyorsan láthatóvá. Mivel úgy tűnik, hogy a jelenlegi kormány képtelen alapos elemzések alapján meghozni a döntéseket, majd utána konzekvensen ki is állni azok mellett, és mert a legtöbb döntés egyetlen személyen múlik, ezért ez a felállás aligha hozná meg a várt eredményt: Magyarország befolyásának a növekedését. Bár kevés dolgot szeretnénk jobban, mint hazánk jobb nemzetközi megítélését, lehet, hogy jobban járna az ország, ha most szoros küzdelemben és sok szavazattal, de pont lecsúsznánk az ENSZ BT-tagságról.  

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!  

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!

Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.

A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.





Véleményvezérek a Véleményvezéren - blogunkat ezentúl újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők kommentelik.

FRISS HOZZÁSZÓLÁSOK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bű... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Mag... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • Madár István: "Az Európai Bizottság jelezte, néhány déli országnál hajlandó lehet elfogadni, hogy azok ne, vagy csak később érjék el a kitűzött 3%-os GDP-arányos deficitcélt. Mi annyira rossz viszonyban vagyunk velük, hogy nálunk ez fel sem merül." Ez egy közke... (2013.05.14. 08:46) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a m... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Utolsó 20

FRISS ATLATSZO.HU

Nincs megjeleníthető elem

KORÁBBI TÉMÁK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bűne, az igazságtalan és kudarcra ítélt ostoba adónemek, illetve a saját háttércsapathoz áramoltatott közpénzek minden gazdasági témájú posztnál elővehetők. De a túlzott deficit eljárásból való kikerülé... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Magyarország korábban nem részesült ilyen kegyben. Itt is fennáll az az érv, miszerint nem teljesen azonos két helyzetről van szó. Ugyanis, a tévhittel szemben, de facto a magyar kormány is kaphatna „hal... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ember nem maradhat meg a Fideszben. Ugyanakkor Ángyán egyértelműen kapitalizmuskritikus politikus (ez nekem nem feltétlenül ellenszenves, bár nem az ő kapitalizmuskritikai megközelítése áll igazán köz... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a megyében némi súlya, azért - némi veszteséggel, elengedhető és kicserélhető, jelentkezők nyilván vannak a helyére. Persze, a teljes frakciónak is mennie kéne, akik ott voltak, közreműködtek és együtt ... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Holtzer Péter: Noch dazu "Csuhások térdre, imához!" (2013.05.08. 08:07) Kövér László begurult és megint nincs igaza
  • renyipd: csinálok egy törvényt (2013.05.03. 11:48) Orbán Viktor őszödi beszéde is lehetne
  • Brückner Gergő: Egy szinte off topic megjegyzés, bár a poszt utolsó mondatához tartozik, de értem, hogy nem erről szólt ez a bejegyzés. Szóval a pénzét csak offshore-ban biztonságban tudó posztkomcsik és poszt-fülkések közül a tájékozottabbak már azt is tudják, hogy ma már az offshore szinte ugyanakkora kockázat, mint Magyarországon, transzparensen gazdagnak lenni. Elképesztő ütemben nyírják ezt a világot, lásd francia offshore-kormányválság, a svájci banktit... (2013.04.29. 17:50) A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
  • akos.szalai: És hogy kezdődött mindez? Védjük meg a gyerekeket, ne lehessen mindenhol cigit kapni. Csak összehasonlításként - jószándékkal ez is le van öntve (sőt, kétségbe sem vonom): www.origo.hu/itthon/20130427-szabalyoznak-a-menzak-kinalatat.html De egy ismerősöm tapasztalata: a gyerekek ezt nem eszik meg - mióta idén bevezették az új központosított menzát, azóta alig van menzás az iskolában. Másrészt az engem nem zavarna, ha nem a régi trafikok maradn... (2013.04.27. 18:54) Trafikmutyi: ritka bepillantás a NER működésébe
  • rajcsányi.gellért (ergé): Óceánia meg mindig is Keletázsia ellen viselt háborút. (2013.04.25. 13:29) Megbukott a megszorítások politikája Európában
  • Madár István: Tulajdonképpen ez mégis csak hatékonyabb forma, mint amikor az átkosban egyszerűen csak elvették a boltot, földet, majd megkapták azt az elvtársak. Ki lehet használni, hogy ma már gyorsabb világban élünk, egyből oda lehet adni a haveroknak. Mi ez, ha nem fejlődés? (2013.04.24. 13:56) Dohányállamosítás: megint a haverok jártak jól
  • Brückner Gergő: Életem egyik legmegdöbbentőbb újságírói élménye volt, amikor ilyen titkosszolgálat - alvilág együttműködéseket megismerhettem. A klasszikus szereposztás az volt, hogy a titkosszolgálat címeket adott a bűnözőknek, akik titkosszolgálati információk segítségével időzítették a betöréseket, megtarthatták a lakásban talált cuccokat, cserébe bepoloskázták a lakást. (2013.04.23. 11:39) Portik-Laborc: mit szól az MSZP?
  • NagyLevin: A "jobboldal" történelmi vezető szerepének mítosza is kellett ehhez. Aki ezt a helyzetet, ami "jár" a jobboldalnak, biztosítja, de még ez sem kell, ezt az igényt vezetőként megtestesíti, az a helyén lesz és a helyén is marad. Ezt az igéretet Orbán Viktor "megörökölte" a második ciklusban és végérvényesen betöltötte 2002 után. Az, ahogy a szocialisták viszonyultak a kérdéshez, mindenfajta pátoszt nélkülözött, ők csak azt gondolták, hogy majd ném... (2013.04.02. 10:56) Fidesz 25: egy párt leválthatatlan vezetővel

FRISS TRANSINDEX

Nincs megjeleníthető elem

velemenyvezer [kukac] gmail [pont] com I twitter I facebook

RSS 2.0 bejegyzések I RSS 2.0 kommentek I Tedd a könyvjelzők közé!

írják: többen I

© VÉLEMÉNYVEZÉR 2010-2013.

süti beállítások módosítása