A Fidesz politikájának köszönhetően annyira nincsenek befektetések, hogy aki mégis Magyarországra hozza a pénzét, gyakorlatilag bármit kérhet a kormánytól. (Fotó: Beliczay László/MTI)
Orbán Viktor tegnap a Hankook Tire ügyvezető igazgatójával egy „stratégiai partnerségi megállapodás" aláírása során bejelentette, hogy a Hankook vezetője meggyőzte őt arról, hogy Magyarországnak szüksége van egy világszínvonalú angol nyelvű üzleti felsőoktatási intézményre, egy business schoolra. Mert ugyebár az hiányzik ebből az országból. A szomorú az, hogy Orbán Viktor is pontosan tudja, ez nem igaz.
Ajánlott írásunk: Meddig húzhatja Semjén?
Világszínvonal és Magyarország
A dél-koreai üzletember szerint nincsen „világszínvonalú, angol nyelvű felsőoktatási intézményünk elsősorban az üzleti életben, tehát nincs igazi, angol nyelvű business school" Magyarországon. Orbán Viktor a Hankook vezetőjének kijelentésére hevesen bólogatott, és azon nyomban ígéretet tett rá, hogy állami és magántőke bevonásával ezt végre létre fogják hozni.
Tegyük világossá: Orbán Viktor pontosan tudja, hogy Magyarországon több intézményben is folyik angol nyelven ilyen felsőoktatási képzés, vagyis több business school is működik már hazánkban. Az oktatás színvonaláról nyilvánvalóan sokat lehetne vitatkozni. Az azonban bizonyos, hogy egyrészt a meglévő képzési helyek közül legalább egy, egészen pontosan a CEU business schoolja bőven európai szintű oktatást nyújt. Másrészt az is tény, hogy aki a meglévőeknél jelentősen magasabb minőségű oktatást kínáló, valóban a világ legkiválóbb ilyen intézményei közé tartozó egyetemet szeretne Magyarországon, az nem tudja, miről beszél.
Egy ilyen intézmény felépítése nem csak elképzelhetetlenül sok pénzbe kerül, de a világszínvonal eléréséhez világszínvonalú professzorokkal is kellene megtölteni, ami viszont már jóval több, mint egyszerű pénzkérdés. Jó példa erre, hogy a Föld leggazdagabb részein sem találhatóak meg feltétlenül a világ legjobb business schooljai – például Szaúd-Arábiában aligha akad valóban a világ élvonalába tartozó gazdasági felsőoktatási intézmény.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Mindent megígérnek
De akkor miért helyeselt Orbán Viktor olyan bőszen a Hankook-vezetőnek és miért tett ott helyben ígéretet rá, hogy az amúgy is komoly költségvetési gondokkal küszködő magyar állam egy ilyen intézményt közpénzek bevonásával létre fog hozni? Nyilvánvalóan azért, mert Magyarországon jelenleg annyira nincsenek már befektetések, hogy ha bárki hajlandó a meglévő gyárait nem külföldön, hanem nálunk bővíteni, neadjisten még új gyárat is épít Magyarországon, akkor a kormány és Orbán Viktor azonnal lemegy kutyába és bármilyen hülyeséget belemond a mikrofonba.
Kiváló példa volt erre nemrég az állampapírt vásároló gazdag kínaiaknak felajánlott magyar állampolgárság, de a tegnapi eseményen tett vállalás is. Valószínűleg Orbán Viktor azt is hajlandó lett volna egy tehetősebb üzletember kedvéért elmondani, hogy már dolgozunk rajta, hogy a közlekedés iránya a jobb helyett a bal oldal legyen, vagy éppen azt, hogy be akarunk szállni valamelyik NASA-programba. Igen, a Fidesz politikájának köszönhetően sajnos annyira nincsenek befektetések, hogy aki mégis Magyarországra hozza a pénzét, gyakorlatilag bármit kérhet a kormánytól.
Bár a Fidesz a szocialista kormányokat a mai napig azért kárhoztatja, mert annak idején a privatizációk során befektetésekért cserébe sokszor teljesen abszurd vállalásokat tettek, nagyon úgy tűnik, hogy a Fidesz is hasonló kötelezettségekre van kényszerítve, ráadásul erről saját maguk tehetnek.
Olvasd el ezt is: Orbán emberei és a plágium: furcsa véletlen?
Ebből se lesz semmi
Persze nem kell megijedni: a Véleményvezér biztosíthat mindenkit, hogy az Orbán Viktor által tett ígéret a világszínvonalú, állami bábáskodás mellett létrejövő business schoolról nem fog teljesülni. Ez is csupán felkerül majd arra a több száz tételes listára, amelyen azok az elmúlt két évben a kormány által vizionált vagy be is ígért projektek szerepelnek, melyek esetében a munka az első lépés után megrekedt és azóta is áll. A szóban forgó egyetem létrehozásához ugyanis a pénzen túl nagyon alapos és szisztematikus, éveken át történő munkára lenne szükség, amire a jelenlegi kormányzat bizonyítottan teljesen alkalmatlan.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.