Öt olyan jelenség, amelyek a Nemzeti Együttműködés Rendszerében is pont olyanok, mint az elmúlt nyolc, húsz vagy ki tudja, hány évben. A Véleményvezér év végi ellenforradalmi toplistája. (Fotó: Index)
Amint azt a kormánytól tudjuk, 2010-ben a szavazófülkékben forradalom zajlott le. Bár a Fidesz-KDNP minden kanyarban arról beszél, hogy milyen gyökeresen változtatta meg Magyarország berendezkedését, akad jónéhány olyan terület, amelyek, úgy tűnik, ellenálltak a forradalmi lendületnek. A Véleményvezér egy ötös listára szűkítette azokat a dolgokat, amelyek 2012-ben a legnyilvánvalóbb módon mutatták meg, hogy az ellenforradalom és az ellenforradalmárok köztünk bujkálnak. Most tehát öt olyan jelenség következik, amelyek a Nemzeti Együttműködés Rendszerében is pont olyanok, mint az elmúlt nyolc, húsz vagy ki tudja, hány évben.
Ajánlott írásunk: Miért félhet a tiltakozó hallgatóktól a kormány?
5. A kurzusértelmiség
Magyarországon a mindenkori kormányt körülveszi az a rendkívül széles, alapvetően semmihez nem értő, ún. értelmiségi slepp, akik a kormány kegyének köszönhetően remélnek pozícióhoz jutni és/vagy pozícióban maradni. A kurzusértelmiségi ellenzékben mindig az elveket és az erkölcsöt kéri számon, hogy aztán kormányra kerülve ezekkel mit se törődjön és a hatalmon lévő jótevői elvtelen támogatásának szentelje idejét. 2012-ben a jobboldali közéleti értelmiség egy jelentős része demonstrálta, hogy nincs többé erkölcsi alapja bizonyos baloldali társai szemére hányni, hogy azok még Őszöd után is kitartottak Gyurcsány Ferenc mellett. Sajnos minden Chikán Attilára, Mellár Tamásra vagy Sólyom Lászlóra jut tizenöt, vagy inkább százötven ebből a fajtából. Azt gondoljuk, hogy 2012-ben a Schmitt Pál melletti korai kiállások és hallgatások, illetve nagy többségüknek a Semjén Zsolt plágiumügyében való cinkos némasága ezt kiválóan példázta.
4. A magyar kormány megvalósítási képessége
Több évtizedes tradíció már hazánkban, hogy a kormány imád nagyokat álmodni, hogy aztán a grandiózus víziók és reformtervek már a törvényre fordítás szintjén elbukjanak, majd az eredeti célok megvalósítása a minisztériumi szinten egy rossz viccé degradálódjon. A Fidesz-kormány megtartotta ezt a nem igazán nemes tradíciót, amit a költségvetési tervezés kapcsán mutatott be a leglátványosabb módon: immáron második éve nem sikerült még csak nagyságrendileg sem belőni az ország várható növekedését, hogy a költségvetés bevételi oldaláról már ne is beszéljünk. De a téma egy egészen különleges gyöngyszemét szolgáltatta az állami mobilszolgáltató ügye is, ahol nem sikerült úgy kiírni a pályázatot, hogy azt az előre kiválasztott pályázó védhetően meg tudja nyerni. A lista borzasztó hosszú, kezdve az úgynevezett felsőoktatási reformmal az önkormányzati adósságátvállaláson át egészen az önkormányzati funkciók centralizálásáig.
3. A korrupció mértéke
Bizonyos dolgok egyszerűen kódolva vannak a rendszerbe. Ez az a téma, amiről mindenki tud valamit, mégis csak kevesen beszélnek róla. Mióta működik az atlatszo.hu és másutt is komoly oknyomozó újságírás folyik, egy fokkal kézzelfoghatóbb a tudásunk a témában, de sokat segít ez ügyben akárcsak a magyar futball finanszírozásának sajtón keresztüli felületes követése, vagy például Ángyán József tevékenysége. A korrupció a NER-ben éppen úgy otthon érzi magát, mint a 2010 előtti évtizedekben.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
2. A nyugdíjasok tenyéren hordozása
A Horn-kormány regnálása óta a magyar politika sarokköve a nyugdíjas szavazók tenyéren hordozása. Ők azok az emberek, akik nem járhatnak rosszul: lehet árvíz, gazdasági világválság, magánnnyugdíj-rendszer államosítás vagy brutális pénzkivonás az oktatásból: Magyarországon a nyugdíjat akkor is muszáj emelni. És még az sem számít, ha közben a szociális juttatásokat úgy kell megkurtítani, hogy jó néhány tízezer gyerek elképesztő nyomorban nőjön fel. Orbán Viktor, a fiatal demokraták vezetője hisz a nyugdíjasok súlyában, ezért aztán a Nemzeti Együttműködés Rendszere éppen úgy szereti őket, mint az elmúltnyolcév kormányai.
1. A kommunista ügynökök érinthetetlensége
Akinek a legkisebb kétsége is volt, hogy a Fidesz éppen olyan intenzitással védi az egykori hálózati személyeket és tartótisztjeiket, mint a kommunista utódpárt, annak 2012-re minden illúziójával le kellett számolnia. Nem hallottuk, hogy a kérdést áttekinteni hivatott bizottság végül létrejött-e egyáltalán vagy sem (nem), de hogy semmit nem csinálnak, az biztos. És az is világos, hogy van itt valami, amit nem tudunk, legfeljebb csak sejthetünk, és ami a Fidesz vezetését éppen úgy ellenérdekeltté teszi az ügy valódi kezelésében, mint a szocialistákat.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.