Végre a minisztériumban is elkészült az az Excel-tábla, amelyik összevetette a kiadási és a bevételi oldalakat. Nem lesz 7%-os GDP-növekedés, túl nagy lesz a költségvetési lyuk, be kell valamivel tömni.
A Véleményvezér általában rezignáltsággal veszi tudomásul a kormány újabb és újabb meredek gazdaságpolitikai húzásait, most azonban valami bennünk is elpattant. Bár elképesztő és banánköztársaságokat idéző az a kiszámíthatatlanság, ami az elmúlt hónapok magyar gazdaságpolitikáját jellemezte, a legfrissebb bejelentések még a korábbiakon is túltesznek.
Nincs válság, nem lesz adó!
Már a költségvetés benyújtásakor feszegették hazai és külföldi elemzők, hogy a 2011-es büdzsé stabilitása valójában egyszeri bevételekre épül – a magánnyugdíjpénztári megtakarítások meghökkentő einstandján túl elsősorban a többszázezer magyar munkavállalónak munkát adó csúnya gonosz multikra kivetett válságadókra. Ez pedig természetszerűleg vetette fel azt a kérdést, hogy mi lesz majd akkor, amikor ezek az egyszeri bevételek megszűnnek: vajon hogyan fogja befoltozni a kormány a költségvetési lyukat?
A hivatalos indoklás szerint a válságadókra a válság miatt van szükség. Ennek megfelelően a gazdasági miniszter meg is jegyezte, hogy majd három év múlva, amikor a kormányzat által hozott intézkedések beérnek és gazdasági csodát eredményeznek (7%-os GDP-növekedésről is beszélt, ami annyira szürreális, hogy fáj belegondolni, ha esetleg komolyan gondolta), a válságadókra már nem lesz szükség. Nem lesz válság, nem lesz válságadó – a képlet ilyen egyszerűnek tűnt.
Ajánlott írásunk: Költségvetés: nincs forradalom, de még fordulat sem
Nincs válság, de lesz adó!
Most azonban úgy látszik, végre a gazdasági minisztériumban is elkészült az az Excel-tábla, amelyik összevetette a kiadási és a bevételi oldalakat. Ez pedig még a számok földhözragadt tudományában nem különösebben hívő Matolcsy Györgyöt is meggyőzte arról, hogy 2012 után bizony tényleg nagy lesz az a lyuk ott a költségvetésben. Olyan nagy, hogy a tigrisként megtáltosodó (képzavar) magyar gazdasági növekedés sem fogja tudni betömni, ezért aztán gyorsan kellene vele csinálni valamit, különben neadjisten esetleg teljesen dilettánsnak tűnnének a magyar gazdaságpolitika mérnökei.
Meg is született a bejelentés: a válságadó ugyan megszűnik, de azzal a lendülettel a helyébe is lép 2014-ig valami új adó, aminek még sem a nevét, sem az indoklását nem volt idő kitalálni. Így csak azt tudjuk, hogy a „jelenlegi becslések” szerint a mostani válságadóknak körülbelül a fele fog ebből befolyni, és az intézkedés megideologizálásában az arányos közteherviselés fog szerepelni.
Részletek a 2011. évi költségvetéshez benyújtott 2014-ig tartó kitekintésből (Nagyításhoz kattints a képre!)
De mi ezzel a probléma?
És hogy mit jelent ez valójában? Nem mondták ki, de mindenki nagyon jól érti: azért kell befizetni a különadókat 2014-ig (és ki tudja még, meddig), mert úgy tűnik, ez a kormány egyszerűen képtelen a kiadások számottevő csökkentésében gondolkozni. Tervek, ötleteik vannak, de mind pénzbe kerülnek, ők pedig rendre újabb és újabb sarcból akarják ezeket megvalósítani.
De nem csak ez a baj. Legalább ekkora problémát jelent az is, hogy ebben az országban a rendszerváltozás utáni egy-két év némiképpen szükségszerű káosza óta nem láttunk ilyen hihetetlenül kapkodó, és az intézkedések előkészítésének a legalapvetőbb lépéseit sem betartó gazdasági kormányzatot.
Ne felejtsük el, néhány hete ígérték meg, hogy a különadókat bizony kivezetik 2012 után. Ez ugyanaz a történet, mint amit a kormány az IMF-hitel meghosszabbításának ügyében, vagy éppen a magánnyugdíjpénztárak államosítása kapcsán bemutatott. Néhány nap leforgása alatt, mindenfajta valódi egyeztetés, és ami még rosszabb, valódi előkészítés nélkül homlokegyenest megváltoztatták az álláspontjukat, és erőből át is nyomták az intézkedéseket – hogy aztán utána szembesüljenek a káosszal, amit saját maguk teremtettek.
Mi lesz így?
S mindennek nemsokára látható lesz az eredménye. Bár még sokan örvendeznek, hogy végre a gonosz multik jól megfizetnek, a helyzet az, hogy éppen azokat sarcolja a kormány egyre kiszámíthatatlanabb módon, akik új munkahelyeket teremthetnének és finanszírozhatnának. Aki azt gondolja, hogy a magyar vállalkozók az elkövetkező években tömegesen új állásokat fognak létrehozni, az nem nagyon érti a honi gazdaság problémáit és nyugodtan csatlakozhat Matolcsy „magyar tigris” klubjához.
A külföldi vállalatok teljesen excentrikus vegzálása egyetlen eredményt hozhat: ezek a cégek nem fognak nálunk újabb befektetéseket eszközölni, sőt, így már egy részük el is fog menni. Persze lesznek e folyamatnak haszonélvezői is, főleg azok, akik kapcsolataikon keresztül biztosítani tudják, hogy őket ne érje el a kormányzat mohó, szőrös mancsa. De a többség, és az ország mint egész bizonyosan veszíteni fog: lassú növekedés, kevesebb munkahely, még több eltartott.
A Véleményvezér egyelőre nem látja, hogy fogjuk elkerülni a biztos lecsúszást.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Az utolsó 100 komment: