1. Csak Varga Mihály szólalhat meg gazdasági témában, Szijjártó és Kósa nem. 2. Bár elhibázott a Széll Kálmán-terv, mégis szigorúan be kell tartani. Vagyis: eljött az okos kommunikáció és a bizonyítás ideje. (Fotó: Tuba Zoltán/origo)
A Lehman Brothers csődje óta nem látott bizonytalanság uralkodik a világgazdaságban. A meghatározó pénzügyi termékek árai vadul ingadoznak, ami egyértelműen azt jelzi, hogy mindenki rettentő ideges. Ezt a helyzetet Magyarország csak akkor úszhatja meg komoly sérülés nélkül, ha világos, jól artikulált és meggyőző gazdasági programot és végrehajtást tud demonstrálni az elkövetkezendő fél évben.
Kapcsolódó írásunk: Felfordult a világ: miért kell félnünk?
Senki nem tud semmit
Egészen elképesztő, ami a tőzsdéken történik: a Dow Jones egyetlen héten belül történetének egyik legnagyobb esését és egyik legnagyobb emelkedését produkálta. De nem is kell ilyen messzire mennünk: az egyre inkább meghatározó fontosságúnak tekinthető forint-svájci frank árfolyam egyetlen napon belül 20 forint ingadozást mutatott.
Óriási tehát a bizonytalanság, és szemmel láthatóan senki sem tudja biztosan, hogy mi is történik most a világgal. Van, aki szerint minden okunk megvan a pánikra, mások szerint csak a félelem öngerjesztő negatív spirálját láthatjuk működésben. Ebben a kérdésben nem akarunk állást foglalni, részben azért sem, mert a mi szempontunkból nagyjából mindegy, hogy melyikről van szó.
Alkalmazkodni kell
Magyarország szempontjából ugyanis mindez külső adottság. El kell fogadnunk, hogy az ország érdeke az, hogy a mindenkori kormány a befolyásolhatatlan külső adottságokhoz a lehető legjobban alkalmazkodó gazdaságpolitikai stratégiát folytasson. Teljesen mindegy, hogy ki mit gondol arról, hogy a pénzpiacoknak ekkora hatalma van a világban – a tartósan erős svájci frank így is, úgy is elképesztő károkat okozhat az országnak.
De nemcsak a svájci frank jelenti a veszélyt, hanem, ahogyan azt már sokszor megírtuk, hogy Magyarország növekedési kilátásai is drámaian romlottak az elmúlt hetekben-hónapokban.
Mit tehet a kormány?
Mit tehet a magyar kormány ezen adottságok mellett? Először is: szakértelmet és józanságot kell sugároznia. Éppen ezért kifejezetten örülünk neki, hogy egyelőre például se Szijjártó Péter, se Kósa Lajos nem szólaltak meg a kérdésben. Nagyon helyes volna, ha mostantól kőbe lenne vésve, hogy ezekben a témákban innentől mondjuk csak a meghatározó külső szereplők nyelvét ezerszer jobban értő Varga Mihály juthatna szóhoz.
„Úgy tűnik az átadás-átvétel alapján, hogy a közvetlen államcsőd elkerülése a cél jelenleg, szűk esélyünk van arra, hogy elkerüljük Görögország helyzetét, a helyzet ugyanis sokkal rosszabb, mint hittük.”
/Kósa Lajos, 2010.06.03./
"A politikus elmondta, hogy nem tartja túlzónak a Fidesz ügyvezető alelnökének csütörtöki kijelentéseit az államcsőddel összefüggésben."
/Szijjártó Péter reakciója Kósa Lajos kijelentésére, 2010.06.04./
"Az euró 285 forint fölé, a svájci frank 206 forint közelébe, az amerikai dollár 235 forint fölé drágult pénteken egy óra körül, fél háromra a gyors gyengülés már 289 forint fölé, 290 forint közelébe lökte az euró, 239 fölé a dollár árát. Délelőtt tíz körül a dollár árfolyama még 230 forint alatt volt, az euró 280, a frank 200 forint alatt is járt. Ez azt jelenti, hogy nem egészen négy óra alatt 6-8 forinttal értékelődött le a pénzünk a vezető devizákhoz képest. (...) Időben egybe esett a forint eladási, azaz árfolyamgyengülési hulláma azzal, hogy a Reuters nemzetközi hírügynökség anyagaiban megjelent Szíjjártó Péter nyilatkozata."
De a kommunikáció közel sem minden. Bár egy-két hétig nyilatkozatokkal el lehet fedni szinte mindent, egy idő után a kézzelfogható tartalom fog számítani. A mi esetünkben ez a tartalom egyelőre az, hogy a Széll Kálmán-tervben meghatározott célok jelentős részéről nem látszik világosan, hogy valóban teljesülőben volnának. Legalábbis aggodalomra ad okot az a tény, hogy csak azért sikerült teljesíteni a féléves költségvetési hiánycélt, mert magát a célt két héttel a félév vége előtt drámaian megemelték. Bár mi nem vagyunk a Széll Kálmán-terv nagy barátai, tudomásul kell venni, hogy az ország kormányának gazdasági hitelessége egyelőre ennek a megvalósulására épül. Ennek megfelelően ezt is kell teljesíteni.
A következő hat hónap szempontjából tehát a legfontosabb kérdés az, hogy el tudja-e hitetni a magyar kormány a világ megannyi „remegő kezű brókerével”, hogy képes a saját maga elé tűzött költségvetési célok tartására.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.