Mibe kerül nekünk a Kína-biznisz? Miben téved Orbán Viktor? Hogyan bánnak el a kínai kommunisták a bajkeverőkkel? Miben követendő példa Kína? Ezt írtuk Magyarország új szövetségeséről. (Fotó: Barakonyi Szabolcs/Index)
A Véleményvezér nyári szünetet tart augusztus végéig, de addig is minden hétköznap összegyűjtjük, hogy egy-egy fontosabb témáról mit írtunk 2011-ben. Ezúttal a Kínával kapcsolatos írásainkból szemléztünk. (A címekre kattintva nyílnak az eredeti, teljes írások.)
1. Válságban lévő Nyugat, szárnyaló Kína: miben téved nagyot Orbán Viktor?
"Orbán Viktor elfelejti: korunk azért is hangos a Nyugat kritikáitól, mert ez az egyetlen hely, ahol lehet egyáltalán kritizálni. Kínáról már csak azért sem lehet reális képet festeni, mivel szinte csak az állami propagandán keresztül szerezhetünk róla információt. Úgy pedig nyilván könnyebb országimázst építeni, hogy negatív kritika vagy alternatív információforrás egyszerűen nincs: így nem is kell megmagyarázni a több ezer kormányellenes felkelést, a politikai foglyokat, a kisebbségek megnyomorítását, a nyilvános kivégzéseket, az egészségügy állapotát vagy az átlagember valós életkörülményeit."
2. Büntetlen gyilkosságok: így járhatsz, ha ujjat húzol a Párttal!
"A közösség érdeke nevében eljáró pártvezetőket senki nem kontrollálja igazán, hiszen a bíróságok, a rendőrség és az ügyészség mind-mind a párt alárendeltjei. Ennek megfelelően nem is nagyon állhat senki ezen vezetők útjába. Az elmúlt tíz évben pártfunkcionáriusok és kapcsolódó „vállalkozók” százezrei gazdagodtak meg illegális kisajátításokon alapuló ingatlan-spekulációkban. A kisemmizettek érdekében fellépők pedig nagyon hamar a közösségi érdek ellenségeinek lettek bélyegezve – jobb esetben csak ez történt velük. Most két példával azt mutatjuk meg, mi történt a rosszabbik esetben."
3. Dolgozz, hogy WC-ben, konténerben, lépcsőházban lakhass!
"Miközben egy nagyon szűk réteg a fejlett országok felső középosztályának megfelelő szinten él, addig százmilliók tengődnek a teljes nyomorban. A jövedelmi különbségek különösen élesek a városokban, ahol a hivatalosan ott tartózkodókon felül még mintegy 250 millió „vidéki” is él. Utóbbiak lakáskörülményei az egyik legnagyobb szociális problémát jelentik az országban: az emberek minden elképzelhető és elképzelhetetlen helyen, konténerekben, WC-kben, csövekben, autókban, vagy éppen a föld alatt alakítanak ki maguknak kényszerből lakóhelyet."
4. Kína bevásárolt: jó, de mi van a számlán?
" Az egyik alapvető különbség a nyugati és a keleti politika között pont az, hogy az utóbbiban nincs transzparencia. Míg például az IMF-hitelnél tudtuk jól, hogy a valutaalap milyen feltételek mellett, miért cserébe, milyen elvárásokkal adja a hitelt, addig azt, hogy a kínai kormány mit kér és akar majd Magyarországtól, egyszerű állampolgárokként valószínűleg sosem fogjuk megtudni."
"A kínai gazdaság teljes ellentéte a magyarnak. Ott a lakosság nő, dolgozik és megtakarít, nálunk csökken, nem dolgozik és költ. Ott a kormány nem éli fel a megtakarításokat, nálunk nagyon is. Mintha az elmúlt évek meredek eladósodása nem lett volna elég, a jelenlegi kormány éppen most nyúlt a magánnyugdíjpénztári megtakarításokhoz és kezdi folyó kiadásokra költeni."
*
Mit gondolsz: követendő példa-e Kína, és ha igen, miben?
Ha tetszettek az írások, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.