A tegnapi Lendvay utcai jelenetek kicsiben megmutatták, hová is jutott a Fidesz húsz év alatt, hogy kikre cserélte le szavazótáborát és kiket hagyott cserben a győzelem reményében. (Fotó: Barakonyi Szabolcs/Index)
Hogy a Fidesz-székház ostromának van-e bármiféle politikatörténeti jelentősége, a jövő fogja eldönteni. Az viszont biztos, hogy a tegnapi események abszurd szereposztással szinte megelevenítették az elmúlt több mint húsz év politikatörténetét. Pontosabban azt, hogy honnan indult és mivé alakult át az 1988 óta eltelt időszak legmeghatározóbb politikai szereplője, az Orbán Viktor által vezetett Fidesz.
Ajánlott írásunk: Durvul: nyomozókat küldtek Simorékra
Bajban ismerszik meg
"Megjelentek a Fideszt védő nyugdíjasok" - a székházfoglalásról beszámoló Index-cikk bevezetőjének ez a mondata tíz évvel ezelőtt egyszerűen értelmezhetetlen lett volna. Akárcsak mindaz, ami a demonstrációról készült fotókon és videókon látható - kezdve a Fidesz-kormány védelmében sósavval fenyegetőző, káromkodó, egy fiatal tüntető nyakából a táblát letépő öregemberrel. A Fidesz és Orbán Viktor mellett demonstrálók ugyanis szinte kizárólag idősek, nyugdíjasok, ritkábban középkorúak voltak. A tegnap előállt "vészhelyzet" tehát világosan megmutatta, kikből is áll 2013-ban a párt legelkötelezettebb magja: kik azok, akik a bajban spontán módon vagy a párt mozgósítására órákon belül fel tudnak sorakozni Orbán Viktor védelmére.
Azok a korosztályok és társadalmi csoportok, akik egy párttól azt várják el, hogy az kommunikációjában pozitív jövőképet vázoljon, intézkedéseivel pedig segítse, de legalábbis ne korlátozza az egyéni boldogulásuk lehetőségét, 2013-ban szinte semmi olyat nem találhatnak a Fideszben, ami miatt a kormány védelmére kelhetnének. Azok viszont, akik nem a jövőképet vagy az egyéni érvényesülés lehetőségeinek biztosítását értékelik, hanem azt várják el, hogy a kormány számukra itt és most, a jelenben teremtse meg a rendet és a minden értelemben vett biztonságukat, már annál inkább.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Mint a régi Fidesz
A Véleményvezért mégis határozott déjà vu érzés fogta el tegnap, hiszen az események során igenis fel lehetett fedezni a régi Fideszt és a régi fideszes szellemiséget. Csak éppen nem a Lendvay utcai pártszékházban, hanem azon kívül.
A Lendvay utcában a negyedik alkotmánymódosítás elleni demonstráció már csak a témájából adódóan sem lehetett valamiféle tömegtüntetés: jogokért, jogelvekért álltak ki egyetemisták, civil aktivisták, értelmiségiek. Akciójukkal néha túllépték egy legális demonstráció kereteit, ám csupán pimaszak és vakmerőek voltak, nem pedig erőszakosak (pedig utóbbi Nyugat-Európában egy hasonló jellegű demonstráción teljesen bevett dolog). Ha a 2010 előtti időkből megpróbálunk felidézni hasonló megmozdulásokat, hasonló jellegű és viselkedésű csoportokat, más nem nagyon juthat eszünkbe, csak a rendszerváltozás korának Fiatal Demokraták Szövetsége és emlékezetes régi akcióik.
Ráadásul a tegnapi napnak ebből a szempontból akadt több igencsak szimbolikus pillanata. Mikor a fiatal tüntetők Orbán Viktor korai beszédeiből olvastak fel részleteket, a 2013-as Orbán Viktort és kormányát védő idős tömeg egyszerűen kifütyülte azokat is. Amikor az ellentüntetők kommunistázni kezdtek és azt skandálták, hogy "Hajrá, Magyarország!", szlogenjeiket a Fidesz ellen demonstrálók viszont gond nélkül átvették. Ezek a jelenetek kicsiben megmutatták, hová is jutott a jelenlegi kormánypárt, hogy kikre cserélte le szavazótáborát és kiket hagyott cserben a biztosabbnak vélt választási győzelem reményében.
Olvasd el ezt is: Lassan már csak a Fidesz védi a kommunista ügynököket
Mit lép a köztársasági elnök?
A Véleményvezért a történtek után két dolog nagyon érdekelné.
Egyrészt az, hogy maradtak-e még olyanok a mostani Fidesz-frakcióban, akik szintén a rendszerváltozás tagadását látják például abban, hogy az alkotmánymódosítás értelmében az alkotmánybíróság a jövőben nem hivatkozhat majd az elmúlt két évtized AB-döntéseire. A választ természetesen sejtjük.
A második kérdésünk viszont nyitottabb: vajon mit fog lépni a köztársasági elnök, Áder János? Hogyan fog dönteni a törvényről az a Fidesz-politikus, akinek pártja meghatározó figurái közül 1988 óta a leginkább sikerült személyes és politikai integritását megőriznie?
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.