Bajnai most bizonyíthat, hogy jobboldali szavazókat is meg tud szólítani. Ha azonban továbbra is csak a baloldallal szimpatizálók között lesz népszerű, úgy az MSZP-nek nem nagyon lesz rá oka, hogy ne saját pártelnökét indítsa miniszterelnök-jelöltnek. (Fotó: Illyés Tibor/MTI)
Az Autonóm Szakszervezetek majálisán Mesterházy Attila és Bajnai Gordon mintegy nyilvánosan is megpecsételték azt a szövetséget, melyet a hétvégén az MSZP választmányi ülésén kötöttek. Nem olyan rossz ez a megállapodás Bajnai Gordonnak és nem olyan jó Mesterházy Attilának, mint ahogy azt a különböző „önérdektől mentes" szivárogtatók sugallni próbálják. Ettől függetlenül azonban az ellenzék esélyei nem túl fényesek.
Ajánlott írásunk: A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
Kioltották egymást az üzenetek
Bajnai Gordon azzal az ígérettel tért vissza a magyar politikába tavaly októberben, hogy egy táborba tudja majd terelni a baloldalt, illetve azokat a volt Fidesz-szavazókat, akik csalódtak a kormánypártban. Nem telt bele két hónap és kiderült, hogy ez a mutatvány egyáltalán nem lesz olyan egyszerű.
Mégpedig azért nem, mert nyilvánvalóvá vált, hogy Bajnait nem tekintik természetes vezetőjüknek sem a kiábrándult jobboldaliak, sem pedig a baloldal. Magyarul: egyszerre kellett mindkettő szimpátiájáért küzdenie. Ez pedig egy meglehetősen bonyolult feladat, ami első nekifutásra nem is sikerült a volt miniszterelnöknek. Egyszerre próbált mindkét irányba szólni, de a kétfajta üzenet, úgy tűnik, kioltotta egymást.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Biztosítani a baloldali hátországot
Ebben a helyzetben pedig meglehetősen logikus lépésnek tűnik, hogy Bajnai megpróbálja biztosítani a baloldali hátországát. Vagyis azért, hogy jobban a közép irányába szólhasson, el kellett érnie, hogy többé ne kérdőjelezzék meg a baloldaliságát az MSZP irányából.
Mesterházy Attila sem volt könnyű helyzetben, ugyanis bár az MSZP-t mint pártot felsorakoztatta maga mögött, a szocialista szimpatizánsok egy kézzelfogható része Bajnait támogatja. Sőt, a felmérések szerint utóbbi nem csak hogy több százalékpontnyi szavazót vitt el az előbbitől, hanem a még mindig az MSZP-re voksolni kívánók között is hasonló a két politikus népszerűsége - vagyis Bajnai összességében több baloldali szimpatizánst lelkesít, mint Mesterházy.
Nyilvánvaló az is, hogy az MSZP elnöke sem tud rendesen kampányolni úgy, ha folyamatosan saját bázisa előtt kell bizonyítania. A pártvezető érdeke természetesen az lett volna, ha a jelenlegi megállapodás egyben rögzíti azt is, hogy mint a nagyobb párt vezetője, ő lesz a szóban forgó koalíció miniszterelnök-jelöltje is, ezt azonban egyelőre nem tudta elérni.
Olvasd el ezt is: Orbán már az EU-pénzek elbukására készülhet
Bajnainak kell bizonyítania
Ebben a helyzetben a megállapodás amolyan dupla vagy semmi mind Mesterházy, mind Bajnai számára. Amennyiben Bajnai az elkövetkező hat hónapban valóban képes lesz jelentős számú, a Fideszből kiábrándult és nem-baloldali szavazót felsorakoztatni maga mögött, úgy az MSZP elnökének nem marad más választása, mint hogy a pártja érdekére való tekintettel egyet hátrébb lép. Ha azonban Bajnai továbbra is csak a baloldallal szimpatizálók között lesz népszerű, úgy az MSZP-nek nem nagyon lesz oka rá, hogy ne Mesterházy Attilát indítsa miniszterelnök-jelöltnek.
A szóban forgó megállapodás esetében semmi más nem történt, mint hogy a két párt rögzítette azt, ami egyébként is egyértelmű: össze kell fogniuk, ezért össze is fognak fogni. Ugyanakkor az a tény, hogy egyelőre sem Bajnai, sem Mesterházy nem volt képes a szélesebben vett baloldali bázison kívül támogatókat szerezni, azt mutatja, hogy nem áll jól a szénájuk.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.