Véleményvezér

vv

Amikor az IMF beteszi a lábát: mit akarnak ők, miért nem akarja a Fidesz?

2011.11.17. I 0 komment I Címkék: fidesz bank imf allam gazdasagi valsag

Olyan ez, mint amikor a cimboránk elissza minden vagyonát: kisegítjük még, de arra kérjük, hogy változtassa meg az életmódját. Az IMF azt akarja, hogy egyenesbe jöjjünk, de olykor baltával farag. (Fotó: napi.hu)

A miniszterelnöki szóvivő szerint az IMF-fel való szakítás oka az volt, hogy nem akarták, hogy a szervezet megszorításokat kényszerítsen rá a magyar kormányra. De miért akar a Valutaalap „diktálni”? Tényleg túl szigorúak a feltételeik? Miért szereti őket a magyar baloldal, a magyar jobboldal pedig miért tiltakozik ellenük? És végül: jó-e nekünk az IMF-hitel vagy sem?

A Véleményvezér ma alapkérdéseket jár körül.

Ajánlott írásunk: Ha bukik az euró, Magyarországnak annyi


Pro: azt akarják, hogy egyenesbe jöjjünk

Az IMF-fel szembeni ellenérzések elsőszámú oka, hogy a Valutaalap feltételekkel ad pénzt, melyek olykor túl szigorúnak tűnnek, néha pedig valóban azok is. Látni kell azonban, hogy ezeknek a feltételeknek a megfogalmazása a szervezet számára valójában egy kényszer, hiszen az IMF biztosíték nélkül hitelez olyan országoknak, akiknek már a kutya nem ad kölcsönt. Olyan ez, mint amikor a cimboránk elissza minden vagyonát: kisegítjük még, de arra kérjük, hogy változtassa meg az életmódját. Mert ha ezt nem teszi meg, sem az ő élete nem fog egyenesbe jönni, sem mi nem fogjuk viszontlátni a pénzünket.

A magyar kormány azonban jelenleg kurucosan a gazdasági függetlenséget védelmezi, és azt hangsúlyozza, azért nincs szükség az IMF-re, mert a piactól is tudunk pénzt kapni, és nekik legalább feltételeik sincsenek. Ez azonban nem igaz. A valódi különbség az IMF-hitel és a piaci finanszírozás között az, hogy a piaci hitelezőket – az előző példánál maradva – tényleg nem érdekli, hogy a cimbora élete egyenesbe kerüljön, csak az, hogy visszakapják a pénzüket a kamatokkal együtt. Amíg tehát egy ország tud fizetni, addig a piaci hitelezők számára teljesen mindegy, hogy milyen őrültségekre megy el a pénz – elsősorban ezért lehet ez a megoldás egyes kormányok számára vonzóbb.

Kontra: baltával faragnak

A külsőleg kikényszerített életmódváltás mindig fájdalmas. Egy IMF-programot általában féltucat ember ír meg, ezért szükségszerűen elnagyolt lesz. Ha bármelyik ország képes lenne a saját bázisán egy ilyen programot összerakni magának, az valószínűleg jobb lenne, de ezek az országok éppen azért kerülnek bajba, mert vagy nincs ilyen csapatuk, vagy nem hallgatnak rájuk. Az IMF baltával farag, hiszen nincs idő a részletekkel törődni: a csőd elkerülése érdekében gyorsan rendbe kell rakni az államháztartást és a bankokat, illetve el kell mozdítani az akadályokat a piaci verseny elől.

Arról mára nagyjából konszenzus van, hogy az 1998-as kelet-ázsiai válság során (pl. Dél-Koreában, Indozéniában, Thaiföldön) a hitelprogramok kondíciói túl kemények voltak, ezért a térségben a Valutaalap még a gazdaságpolitikával foglalkozók körében is rendkívül népszerűtlen, és az is marad hosszú ideig. Ám részben a kelet-ázsiai tapasztalatok következményeképpen a mostani válságban az IMF jóval visszafogottabb. Nem kívánják például már átírni a társadalombiztosítást vagy rákényszeríteni a kormányokat a válság kellős közepén arra, hogy áron alul adják el a nemzeti vagyon egy részét.

A magyar baloldal: szereti

Nyugaton tradicionálisan a baloldal utálja az IMF-et, hiszen a hitelfeltételek, vagyis az „életmódváltás” elsősorban baloldali „vívmányok” legyalulását jelenti. Magyarországon azonban, mint annyi más esetben, mindez pont fordítva van: a magyar baloldal kifejezetten pozitívan viszonyul az IMF-hez. Az egyik ok abban a régi mentalitásnak a továbbélésében keresendő, hogy valaki nálunk hatalmasabb mondja meg nekünk, hogy mit csináljunk. Ha nem Moszkva, akkor Washington. Régen az volt automatikusan jó, ami keletről jött, később az, ami nyugatról.

A másik ok a magyar baloldalon széles körben elterjedt „szakértői mítosz”, vagyis az az elgondolás, hogy egy ország problémáira léteznek semleges társadalommérnöki megoldások. Az IMF pedig valóban alapvetően szakértői megoldásokat fog adni különféle nemzetközi konszenzusok alapján, illetve a korábbi sikeres példákat követve.

A magyar jobboldal: nem szereti

A szakértői mítoszt elutasító magyar jobboldalnak abban kétségtelenül igaza van, hogy számtalan kérdés nem lehet pusztán csak szakértői ügy, hanem szükségszerűen értékekkel kapcsolatos kérdés is. Például, hogy a terheket hogyan osszuk meg a társadalmi csoportok között, kinek adjunk inkább támogatást, kinek a kezében legyen a nemzeti vagyon, vagy hogy mekkora társadalmi különbségeket tolerálunk. Ezekre a kérdésekre nem létezik objektív, értékmentes megoldás.

A gazdasági függetlenség megsértése, amit a magyar jobboldal manapság kifogásol, tulajdonképpen azt jelenti, hogy a hazai politikai elit hatalmi- és értékszempontjait az IMF nem veszi figyelembe. Érdemes azonban megjegyezni – és ez nem speciálisan magyar probléma, máshol is ugyanez a helyzet – hogy a nemzeti tulajdonlás és a nemzeti érdek védelme igen sokszor egybecsúszhat a saját elit, a „haverok” üzleti érdekeinek a védelmével. Magyarul: a nemzeti függetlenség szlogenje sokszor azt jelenti, hogy inkább a haveroknak adnák oda az üzletet, mint a külföldieknek.

customer survey


IMF vagy összeomlás

Vannak, akik azt hangoztatják, hogy ahová az IMF beteszi a lábát, ott gazdasági és szociális válság fog bekövetkezni. Való igaz, hogy IMF-programra akkor szokott sor kerülni, amikor gazdasági válság van – de az ok-okozatiságot talán nem szerencsés felcserélni. Nem csak azt kell megnézni, hogy hová jut egy ország az IMF-program első két évében, hiszen a válságmenedzselés kellős közepén sosem szép a látvány. Azt kell megvizsgálni, hogy mi történik az IMF beavatkozása után mondjuk tíz évvel. És ebben a tekintetben sem mondjuk Brazília, sem a már emlegetett kelet-ázsiai országok nem tűnnek olyan rossz példának.

Olvasd el ezt is: Mikor mondana le Orbán Viktor?


Nálunk azonban már nem így merül fel a kérdés. Hanem úgy, hogy miként Szijjártó Péter fogalmazott, „bármi áron” védekezni kell-e az IMF visszatérése ellen, vagy esetleg van olyan forgatókönyv, aminél még az IMF is jobb. Szerintünk igen, sajnos van olyan forgatókönyv, aminél az IMF-hitel jobb választás. És az a gyanúnk, nem csak mi gondoljuk így, hanem minden fogadkozása ellenére még a magyar kormány is.  

Frissítés: Délután az NGM bejelentette az új IMF-együttműködést.

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!  

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!

Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.

A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.





Véleményvezérek a Véleményvezéren - blogunkat ezentúl újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők kommentelik.

FRISS HOZZÁSZÓLÁSOK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bű... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Mag... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • Madár István: "Az Európai Bizottság jelezte, néhány déli országnál hajlandó lehet elfogadni, hogy azok ne, vagy csak később érjék el a kitűzött 3%-os GDP-arányos deficitcélt. Mi annyira rossz viszonyban vagyunk velük, hogy nálunk ez fel sem merül." Ez egy közke... (2013.05.14. 08:46) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a m... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Utolsó 20

FRISS ATLATSZO.HU

Nincs megjeleníthető elem

KORÁBBI TÉMÁK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bűne, az igazságtalan és kudarcra ítélt ostoba adónemek, illetve a saját háttércsapathoz áramoltatott közpénzek minden gazdasági témájú posztnál elővehetők. De a túlzott deficit eljárásból való kikerülé... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Magyarország korábban nem részesült ilyen kegyben. Itt is fennáll az az érv, miszerint nem teljesen azonos két helyzetről van szó. Ugyanis, a tévhittel szemben, de facto a magyar kormány is kaphatna „hal... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ember nem maradhat meg a Fideszben. Ugyanakkor Ángyán egyértelműen kapitalizmuskritikus politikus (ez nekem nem feltétlenül ellenszenves, bár nem az ő kapitalizmuskritikai megközelítése áll igazán köz... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a megyében némi súlya, azért - némi veszteséggel, elengedhető és kicserélhető, jelentkezők nyilván vannak a helyére. Persze, a teljes frakciónak is mennie kéne, akik ott voltak, közreműködtek és együtt ... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Holtzer Péter: Noch dazu "Csuhások térdre, imához!" (2013.05.08. 08:07) Kövér László begurult és megint nincs igaza
  • renyipd: csinálok egy törvényt (2013.05.03. 11:48) Orbán Viktor őszödi beszéde is lehetne
  • Brückner Gergő: Egy szinte off topic megjegyzés, bár a poszt utolsó mondatához tartozik, de értem, hogy nem erről szólt ez a bejegyzés. Szóval a pénzét csak offshore-ban biztonságban tudó posztkomcsik és poszt-fülkések közül a tájékozottabbak már azt is tudják, hogy ma már az offshore szinte ugyanakkora kockázat, mint Magyarországon, transzparensen gazdagnak lenni. Elképesztő ütemben nyírják ezt a világot, lásd francia offshore-kormányválság, a svájci banktit... (2013.04.29. 17:50) A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
  • akos.szalai: És hogy kezdődött mindez? Védjük meg a gyerekeket, ne lehessen mindenhol cigit kapni. Csak összehasonlításként - jószándékkal ez is le van öntve (sőt, kétségbe sem vonom): www.origo.hu/itthon/20130427-szabalyoznak-a-menzak-kinalatat.html De egy ismerősöm tapasztalata: a gyerekek ezt nem eszik meg - mióta idén bevezették az új központosított menzát, azóta alig van menzás az iskolában. Másrészt az engem nem zavarna, ha nem a régi trafikok maradn... (2013.04.27. 18:54) Trafikmutyi: ritka bepillantás a NER működésébe
  • rajcsányi.gellért (ergé): Óceánia meg mindig is Keletázsia ellen viselt háborút. (2013.04.25. 13:29) Megbukott a megszorítások politikája Európában
  • Madár István: Tulajdonképpen ez mégis csak hatékonyabb forma, mint amikor az átkosban egyszerűen csak elvették a boltot, földet, majd megkapták azt az elvtársak. Ki lehet használni, hogy ma már gyorsabb világban élünk, egyből oda lehet adni a haveroknak. Mi ez, ha nem fejlődés? (2013.04.24. 13:56) Dohányállamosítás: megint a haverok jártak jól
  • Brückner Gergő: Életem egyik legmegdöbbentőbb újságírói élménye volt, amikor ilyen titkosszolgálat - alvilág együttműködéseket megismerhettem. A klasszikus szereposztás az volt, hogy a titkosszolgálat címeket adott a bűnözőknek, akik titkosszolgálati információk segítségével időzítették a betöréseket, megtarthatták a lakásban talált cuccokat, cserébe bepoloskázták a lakást. (2013.04.23. 11:39) Portik-Laborc: mit szól az MSZP?
  • NagyLevin: A "jobboldal" történelmi vezető szerepének mítosza is kellett ehhez. Aki ezt a helyzetet, ami "jár" a jobboldalnak, biztosítja, de még ez sem kell, ezt az igényt vezetőként megtestesíti, az a helyén lesz és a helyén is marad. Ezt az igéretet Orbán Viktor "megörökölte" a második ciklusban és végérvényesen betöltötte 2002 után. Az, ahogy a szocialisták viszonyultak a kérdéshez, mindenfajta pátoszt nélkülözött, ők csak azt gondolták, hogy majd ném... (2013.04.02. 10:56) Fidesz 25: egy párt leválthatatlan vezetővel

FRISS TRANSINDEX

Nincs megjeleníthető elem

velemenyvezer [kukac] gmail [pont] com I twitter I facebook

RSS 2.0 bejegyzések I RSS 2.0 kommentek I Tedd a könyvjelzők közé!

írják: többen I

© VÉLEMÉNYVEZÉR 2010-2013.

süti beállítások módosítása