Tiltakozott, mert a kormány emberei sikkasztottak a falu földjéből. Véletlenül átment rajta egy teherautó. A bíróságok, a rendőrség és az ügyészség a párt alárendeltjei, senki nem állhat az útjukba. A Véleményvezér Kína-hetet tart.
Sokan gondolják azt, hogy csak azért, mert a jó állami kapcsolatokkal rendelkezők immáron nyíltan gazdagodhatnak, Kínában mindjárt valódi piacgazdaság van. Ha pedig az van, akkor nyilván állampolgári szabadság is van. Persze nem az a korlátlan „szabados” szabadság, ami Nyugaton, hanem olyan „jófajta” szabadság, ahol a közösség érdekeit nem rendelik az egyén deviáns vágyainak kiszolgálása alá. Bármennyire is könnyű ilyen zöldségekről vízionálni a Nyugat adta szabadságban és viszonylagos jólétben, ettől még mindez nem egészen így van Kínában.
Ajánlott írásunk: Dolgozz, hogy konténerben lakhass!
Így járnak a bajkeverők
Pontosabban: egyáltalán nem így van. A közösség vélt vagy valós érdekeinek mibenlétét ugyanis végső soron a döntéshozói pozícióban lévő emberek határozzák meg, akiknek jól körülhatárolható magánérdekeik is vannak. Különösen igaz ez Kínában, a világ egyik legkorruptabb országában.
Keleti szél: Kína-hét a Véleményvezéren
A magyar miniszterelnök az utóbbi időben nemcsak gazdasági partnerként vagy taktikai szövetségesként beszél Kínáról, hanem mint egy olyan országról, amitől sokat is tanulhatunk. Ahogyan azt már megírtuk, a Véleményvezér szerint ez egy jól ismert nyugati divat: a Nyugat önostorozásának, illetve a Kelet misztifikálásának és nem-ismeretének az eredménye.
Szerencsénkre a kínai és a Kínával foglalkozó blogoszféra rendkívül fejlett, képekkel, videókkal, a cenzúrát kijátszva jelennek meg történetek a kínai mindennapokról. Ezen a héten egy olyan weboldalt (Chinasmack) fogunk szemlézni, mely a kínai internet legnépszerűbb szerzőitől és témáiról, illetve az ezeket kommentálóktól közöl anyagokat, angol nyelven. Az oldal szerkesztője egy Kínában élő külföldi, akinek célja, hogy közelebb hozza mindenkihez a kínai valóságot és azt, ahogyan a kínai internetezők látják saját országukat. Csak olyan bejegyzések (és hozzászólásaik) közül válogat, melyek rendkívül népszerűek Kínában (értsd: százezrek, milliók olvassák).
Sorozatunk előző részei:
"Bárcsak mind meghalnának!" - Beteges sovinizmus
Keleti szél: dolgozz, hogy WC-ben, konténerben lakhass!
Keleti szél, keleti gazdagság: luxusautók az esküvőn
A közösség érdeke nevében eljáró pártvezetőket senki nem kontrollálja igazán, hiszen a bíróságok, a rendőrség és az ügyészség mind-mind a párt alárendeltjei. Ennek megfelelően nem is nagyon állhat senki ezen vezetők útjába.
Az elmúlt tíz évben pártfunkcionáriusok és kapcsolódó „vállalkozók” százezrei gazdagodtak meg illegális kisajátításokon alapuló ingatlan-spekulációkban. A kisemmizettek érdekében fellépők pedig nagyon hamar a közösségi érdek ellenségeinek lettek bélyegezve – jobb esetben csak ez történt velük.
Most két példával azt mutatjuk meg, mi történt a rosszabbik esetben.
Baleset, amit senki se lát, senki se hall
Január harmadikának reggelén a Henan tartományban található Zhumadianban egy nő meg akart állítani egy építkezést, ám egy munkagép átgázolt rajta és megölte. Tudósítások szerint a rendőrség és a vízügyi hatóság helyszínen lévő emberei tudomást sem vettek a történtekről. A helyi folyószabályozási projekt vezetői kiadtak egy közleményt, melyben halálos kimenetelű építkezési balesetnek minősítik az esetet: a hivatalos verzió szerint a nő megcsúszott a folyóparton és a mozgó kotrógép elé esett. A hivatalos szervek egyúttal azt is cáfolták, hogy a helyettes tűzoltóparancsnok kijelentette volna: „Vállalom a felelősséget az elgázolásáért.”
A Henan televízió tudósításai szerint a megyei rendőrség és vízügyi hatóság a Shenshui folyó mentén végeztek munkálatokat, amikor egy helybéli megpróbálta ezt megakadályozni. A televízió tudósítása szerint miután a nő a gép alá került, a helyszínen lévő rendőrök és vízügyisek úgy tettek, mintha nem látták volna, sőt nevettek.
A megyei hatóságok erre azt válaszolták, hogy a középkorú nő megpróbálta feltartani az építkezést, mivel a folyószabályozási munkák túl közel voltak a lakóhelyéhez. Állításuk szerint egy „hivatalos videó” bizonyítja, a munkások azonnal az asszony segítségére siettek és nem is nevettek. Egy tudósításban, melyben helybéliek is megszólalnak, látható az a képsor is, amikor a munkások és a hivatalos szervek „állítólag” úgy tesznek, mintha nem vették volna észre, hogy átgázoltak a nőn.
(A videó itt található, csak erős idegzetűeknek ajánljuk!)
Mindig a rendetlenkedőket érik balesetek
Válogatás a kínai hozzászólások közül:
„Egy nap nem múlhat el, hogy ne hazudnának.”
*
„Nézzétek figyelmesen a piros ruhás nőt! Az emberek már kiabálnak, hogy valakit elgázoltak, és a nő is megpróbálja kihúzni magát onnan, de a kotrógép még csak meg sem áll és megy rajta át tovább!”
*
„Mindig a rendetlenkedőket érik balesetek.”
*
„A tudósítás szerint: ’Mivel a baleset helyszínétől körülbelül húsz méterre álltak, a munkások és hivatalos személyek nem tudták, hogy Li Li a gép alá kerül.’ – A húsz méter azt jelenti, hogy nem láthattátok? Még ha mind vakok is voltatok, nem hallottátok a falusiak kiabálását? Ó, már értem, bizonyára nemcsak vakok, de süketek is vagytok!”
*
„Nem akarok tovább a Mennyei Királyságban maradni, inkább a mennybe akarok menni!”
*
„Minden napra jut egy ilyen eset.”
Tiltakozott, véletlenül átment rajta a teherautó
2010. december 25-26-án számtalan kínai fórumon és mikroblogon megjelent egy hír Zhaiqiao falu vezetőjének haláláról, aki állítólag egy közlekedési balesetben vesztette életét.
A hivatalos információk szerint december 25-én egy építkezési szállítójármű elütötte Zhaiqiao falu volt faluvezetőjét. Mire a rendőrök kiértek, Qian Yunhui már életét vesztette. Azonban internetezők teljesen eltérő információkat tettek közzé különféle jól ismert fórumokon és mikroblogokon. Ők azt állították, hogy december 25-e reggelén öt ember lefogta és a földhöz szorította a hongnani közútnak a faluhoz közel eső részén Qian Yunhuit, majd elütötte egy teherautó, ami egyébként a rossz irányba hajtott. A később kiposztolt fotókon látszik, hogy a teherautó átment a férfi nyakán, és a teste az autó alatt fekszik.
A falubeliek volt vezetőjüket gyászolják
Egy érdeklődő riporter felhívta a helyi pártirodát, akinek telefonon egy munkatársa azt mondta, már olvasta az interneten terjedő információkat, de „ez egy közlekedési baleset volt, amit bizonyos rossz szándékú emberek akarnak csupán összekötni az elhunyt egy korábbi tiltakozási akciójával”. Qian Yunhui halála nagy érdeklődést váltott ki az interneten, egy netező például egy kommentben azt állította, hogy a bűneset napján az út azon részénél leszerelték a biztonsági kamerákat. Egy másik netező arról írt, hogy Qian Yunhui már hat éve tiltakozott magasabb hatóságoknál és követelt jogorvoslatot, hogy indítsanak nyomozást kormányzati tisztviselők ellen, akik 146 hektárt elsikkasztottak falujának a földjéből. Akciózása miatt többször be is börtönözték.
Az esettel kapcsolatos további információk itt olvashatóak.
(A baleset képei itt láthatóak, csak erős idegzetűeknek ajánljuk!)
Közlekedési baleset, más nem is lehet!
Válogatás a kínai hozzászólások közül:
„Miután Zhaiqiao falu faluvezetője meghalt, az összes falubeli veszélyben érezte magát.
A falusi fiatalok közül nagyon sokan rokonokhoz utaztak, mert féltek, ha valami rosszat mondanak, elviszik őket. A falusiak többé nem mernek éjszakánként kimerészkedni az utcára, mivel mindenütt rendőrök vannak. Egy barátomnak a felesége a faluból származik. A barátomat az éjszaka közepén azzal ébresztette fel az anyósa, hogy 'biztonságosabb, ha inkább hazamész aludni'.
A falubélieknek most alá kell írniuk egy 'nyilatkozatot', de miféle nyilatkozat ez? Azoknak a falusiaknak kell aláírniuk, akiknek tudomásuk van az esetről, és azt kell megerősíteniük, hogy közlekedési baleset történt. Megbízható információk szerint azt, aki nem írja alá, elviszik. Többek között azért hagyta el sok fiatal a falut, mert az idősebbek már elhatározták, hogy ők ragaszkodnak ahhoz, hogy végigvigyék a nyomozást, de nem akarják, hogy a fiataloknak is bajuk essen. Nem felejtették el ugyanis elhunyt faluvezetőjük, Qian Yunhui nagylelkűségét, és ezért elutasítják, hogy aláírják a nyilatkozatot.
A falusiak akciójának támogatásaként arra kértem az internetezőket, hogy terjesszék ezt a posztot/kommentet. Tudassuk Zhaiqiao falu lakosaival, hogy tudjuk, milyen helyzetben vannak és adjunk meg nekik az interneten minden segítséget, amit csak tudunk!”*
„Furcsának is találnám, ha nem történne ilyesmi a Mennyei Királyságban.”
*
„Szörnyű! Persze a vizsgálat eredménye egészen biztosan az lesz, hogy ’hétköznapi közlekedési baleset’ történt. Más eredmény nem is lehet.”
*
„A tiltakozásért börtön jár? Melyik törvény írja ezt elő? Remek, most már azonnal elnémítják az embereket?”
*
„A fotókat elnézve, elég furcsának tűnik, ahogyan a teherautó átgázolt a testen.
*
„Ez a sorsa azoknak a közhivatalnokoknak, akik tényleg a közért, az emberekért dolgoznak.”
*
„Ez jár azoknak, akik nem hallgatnak vagy nem engedelmeskednek a parancsnak!”
*
„Hogyan lehetne ez egy közlekedési baleset? Ha tényleg elütötték volna, az ütközéstől elrepült volna!”
*
„Szomorú, hogy egy jó ember így megy el.”
Véleményvezér megint csak felteszi az álnaiv kérdést, hogy a pártfunkcionáriusok büntethetetlensége vajon kívánatos-e Magyarországon?
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.