Miért nem a nyugdíjjogosultsághoz, és miért a nyugdíjak szintjéhez kellene hozzányúlni? Mit gondol a Fidesz a nyugdíjasok utazási kedvezményéről? Ezt írtuk a nyugdíjakról és a nyugdíjasokról. (Fotó: Vasárnapi Hírek)
A Véleményvezér nyári szünetet tart augusztus végéig, de addig is minden hétköznap összegyűjtjük, hogy egy-egy fontosabb témáról mit írtunk 2011-ben. Ezúttal a nyugdíjakkal és nyugdíjasokkal kapcsolatos írásainkból szemléztünk. (A címekre kattintva nyílnak az eredeti, teljes írások.)
1. Nyugdíj: a Fidesz ruszki módszere helyett
"A megoldás: nem a nyugdíjjogosultságokhoz, hanem a nyugdíjak szintjéhez kell hozzányúlni, lehetőleg a szolgálati idő mentén differenciálva. A magyar állam az egyik oldalon nem veheti el a jogosan megszerzett nyugdíjjogosultságot. A másik oldalon viszont a magyar állam a nyugdíjak szintjét sem garantálhatja, hiszen az mindig az ország teherbírásán múlik. A teherbírásunk pedig már régóta sokkal rosszabb, mint amennyit nyugdíjakra költünk: a nyugdíjköltést igenis az ország jelenlegi helyzetéhez kell igazítani."
2. Nyugdíjmegvonás: helyes cél, ruszki módszer
"Válogatás nélkül, az egyik napról a másikra elvenni az emberektől a nyugdíjukat, és azt mondani, irány vissza a munkaerőpiacra: ezt nem lehet! Attól még, hogy az amúgy is rossz szabályokat emberek ezrei képesek voltak kihasználni, a rossz végrehajtást és a még rosszabb bürokráciát pedig kijátszani, nem lenne szabad teljesen ártatlan ezreket is megbüntetni. Nem akarunk itt a szociális biztonságról papolni vagy a szerzett jogok többszáz éves koncepcióját elővenni – bár nyugodtan megtehetnénk. Azért nem, mert egy sokkal egyszerűbb dologról van itt szó: ez így ebben a formájában egyszerűen igazságtalan."
3. Ki mehet korai nyugdíjba a kormány szerint?
"A kormány eltörölné többek között a rendvédelmi dolgozók korkedvezményes nyugdíjazását: egy rendőrnek például így 57 helyett 63 éves koráig kellene dolgoznia. A bírókat azonban éppen ellenkezőleg, 70 helyett már (jelen állás szerint) 62 éves korukban nyugdíjba küldené a Fidesz. Valószínűleg nemcsak a Véleményvezérnek tűnt fel, hogy a két intézkedés nincs összhangban egymással."
4. Gyerekek utáni szavazati jog: igen!
"Amint eléri a ténylegesen voksolók közel felét a ténylegesen szavazó eltartottak száma, az ő igényeik kezdik el dominálni a politikát. Ez pedig rövid távon eladósodással, közép távon pedig egyre inkább az eltartók sarcolásával valósítható csak meg. Az így bevezetett negatív ösztönzők pedig még tovább szűkítik az eltartók bázisát (munka- és gyermekvállalás csökkenése, tehetségesek kivándorlása, eltartottá válás választása), ezzel is gyorsítva a hanyatlást és lehetetlenné téve a folyamat megfordítását. Íme, az eltartotti csapda."
5. Orbán Viktor Horn Gyula nyomdokain
" Az utazási kedvezmény költségvetési szempontból egy politikailag igen hasznos, ráadásul viszonylag vonzó támogatási forma, hiszen középtávon komoly trükközésre ad lehetőséget. Ha az állam nem akarja a támogatást ténylegesen is kifizetni, akkor az a vonatkozó közlekedési vállalat veszteségét növeli, amit pedig a vállalat további eladósodással finanszíroz. Ahhoz azonban, hogy az egyébként rossz bőrben lévő vállalat hitelt kapjon, a magyar államnak garanciát kell vállalnia ezekre a hitelekre. A trükk pedig ott van, hogy ezek a garanciák már nem kerülnek be a költségvetésbe a kiadások közé. Magyarul: legalább a következő országgyűlési választásokig el lehet majd dugni pár százmilliárd forintnyi adósságot."
*
Mit gondolsz: a Fidesz inkább a nyugdíjasok, vagy inkább az aktívak érdekeit képviseli?
Ha tetszettek az írások, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.