Amíg egy kormány általános megítélése ennyire pocsék nyugaton, addig minden létező rosszat el fognak hinni róluk, miközben még az olyan témákban sem kapják majd meg a megfelelő elismerést, melyekben amúgy megérdemelnék. (Fotó: MTI)
Budapesten tartja május elején soros plenáris közgyűlését a Zsidó Világkongresszus (WJC), ahol Orbán Viktor is fel fog szólalni. A WJC annak ellenére, hogy nevével ellentétben közel sem képviseli a világ zsidóságát, egy fontos és befolyásos szervezet. Az antiszemitizmus vádját számos bírálójától, és most a WJC vezetőjétől is megkapó magyar kormány nagyon jól és okosan teszi, hogy a legmagasabb szinten képviselteti magát.
Ajánlott írásunk: Durvul: nyomozókat küldtek Simorékra
A Jobbik a veszély, nem a Fidesz
Ha a számokat nézzük, a közvélemény-kutatások alapján egyszerűen tényként kell kezelnünk, hogy a Fidesznek mára sikerült megállítania a Jobbik előretörését. Hiába ábrándultak ki rengetegen a kormánypártból - miközben az egész magyar közélet még jobbra is tolódott-, a Jobbik ebből semmit nem tudott profitálni. Azt pedig, hogy Vona Gábor és csapata tartósan beragadt a 10% körüli szintre és a politikai perifériára szorult, a Jobbik saját magán kívül a Fidesznek köszönheti.
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a mára borzasztó heterogén szavazótáborral és holdudvarral rendelkező Fidesz környékén ne lennének bőven vállalhatatlan alakok - és itt elég csak a pár hónappal ezelőtti kitüntetés-botrányokra gondolni. Az viszont szintén tény, hogy a magyarországi zsidóságra mindezek ellenére a Fidesz nem jelent valós veszélyt, a Jobbik esetleges megerősödése azonban nagyon is.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Más a baj velük, nem az antiszemitizmus
Ha pedig a szimbolikus lépéseket nézzük, a sokszor felhánytorgatott "kétértelmű" gesztusok mindegyike mellé oda lehet tenni egy nagyon is egyértelműt. Az első Orbán-kormány által bevezetett holokauszt-emléknaptól a második Orbán-kormány idején megtartott és egészen kiválóan sikerült Wallenberg-emlékévig, vagy a Schweitzer főrabbinál annak megtámadása után személyes látogatást tevő Áder János gesztusáig rengeteg példát lehet felsorolni arra, hogy a Fidesz jelképesen is kiáll a hazai zsidóság mellett. Rengeteg baj van a Fidesz kormányzásával, de ezek egyikének sincs köze az antiszemitizmushoz.
Pont ezért szomorú látni, hogy a külföldi sajtóban a fenti gesztusok szinte elvétve jelennek csak meg, miközben a "Magyar Gárda=Fidesz" és hasonló tendenciózus csúsztatások óriási karriert futottak be. Pedig aki azt mondja, hogy Magyarország kormánya szélsőjobboldali, vagy hogy érezhetően nőtt hazánkban az antiszemitizmus, egyszerűen nem mond igazat.
Azonban a kormány semmilyen pozitív tette garantáltan nem fog nyugati visszhangot kapni addig, amíg nem változtatnak a külföldhöz való hozzáállásukon. Egyrészt be kell fejezni az Európából más kérdésekben érkező, számos esetben teljesen megalapozott bírálatok ignorálását, másrészt abba kell hagyni az áldozati szerepben tetszelgést és annak a folyamatos felpanaszolását, hogy minket megint csúnyán félreértettek. Amíg a Fidesz nem változtat a külföldi nyilvánossághoz való viszonyán, ne számítson semmi jóra.
Olvasd el ezt is: Orbán már az EU-pénzek elbukására készülhet
Nem panaszkodni kellene
Hogy idáig eljusson a Fidesz, ahhoz azonban előbb le kellene vonni bizonyos tanulságokat. Például észre kellene venniük, mennyire nem fordítottak kellő figyelmet a téma külföldi kommunikációjára, miközben tudjuk, mekkora hírverést képesek csapni egy-egy nemlétező kormányzati "eredménynek". De a legfontosabb tanulság mégis az, hogy amíg egy kormány általános megítélése ennyire pocsék nyugaton, addig minden létező rosszat el fognak hinni róluk, miközben még az olyan témákban sem kapják majd meg a megfelelő elismerést, melyekben amúgy megérdemelnék.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.