Ha a kormány bizonyos alapvető értékeket és elveket megkérdőjelez, akkor az a nyugati világban olyan folyamatokat indíthat be, melynek következményei az ország megítélésére beláthatatlanok. (Fotó: Tim Schaffer/Reuters)
A hétvégén a The New York Times kiemelt helyen foglalkozott Magyarországgal: nem kisebb személyiség, mint az amerikai baloldal emblematikus figurája és megmondóembere, a Nobel-díjas közgazdász Paul Krugman bírálta a magyar kormányt. Több volt ez egyszerű bírálatnál, hiszen Krugman egyenesen a magyar demokráciát félti és úgy gondolja, a magyar miniszterelnök egy autoriter rendszert épít ki.
A probléma az, hogy a Fidesz elmúlt másfél éves politikája után ezeket a véleményeket már nem lehet csak úgy lesöpörni.
Ajánlott írásunk: Megtámadták Magyarországot, Orbán elhitte
Amikor a baloldalnak biztosan nem volt igaza…
Paul Krugman politikailag vonalas baloldalinak számít (ott ezt liberálisnak hívják) és híres arról, hogy a baloldali (ott: demokrata) kormányokat is balról kritizálja. Ha pedig az éppen aktuális demokrata vezetés vállalhatatlannak tűnik, akkor azzal vigasztalja magát és olvasóit, hogy legalább a republikánusok még rosszabbak: írni-olvasni nem tudó, retrográd falusi bunkók.
Jól ismerjük ezt a fajta sommás baloldali véleményalkotást itthon is: a magyar jobboldalnak sokszor kellett elszenvednie, hogy bármit is csinált, az a baloldal véleményformálói számára sosem volt jó, mindenben csak a kirekesztést és az autoriter rendszerek felé hajlást látták. Emlékezzünk vissza: az Antall-kormány a baloldal szemében már akkor egy bukott kormány volt, mikor még meg sem alakult, ahogyan az első Orbán-kormány is minden européersége ellenére is csak mucsainak számított.
Ezen a jelenségen azonban túl sokat rágódott a magyar jobboldal és politikai kudarcaikat is hajlamosak voltak erre fogni, ahelyett, hogy nagyvonalúan ignorálták volna az ilyen véleményeket, amikor azok sokszor egészen nyilvánvalóan nem voltak jogosak.
„Magyarország egyik legnagyobb pártja, a Jobbik, egy rémálom a harmincas évekből... De a közvetlen veszély a kormányzó jobbközép Fidesz részéről érkezik” - írta Krugman a magyarországi demokratikus intézmények alapjainak meggyengítéséről.
Krugman hangsúlyozta, hogy a Fidesz gazdasági okok miatt és az előző kormányok inkompetenciája miatt került kormányra, de a párt most hatalmának tartós bebetonozására törekszik. Az új alkotmány, a választási törvény, a bíróságok függetlenségének megtámadása, az állami média pártossága, és a szabad sajtó ellehetetlenítése mind a kifogásolt pontok között volt.
„Ezek együttvéve felérnek egy autoriter rendszer újraalkotásával Európa szívében, amit a demokráciának csak egy papírlap vastagságú máza fed el. Egyben ez annak is példája, hogy mi történhet szélesebb körben, ha folytatódik a válság” – írta Krugman.
Orbán autoriter hatalmat épít (Index)
…és amikor ezt már nem lehet így kijelenteni
A baj az, hogy a második Orbán-kormány az elmúlt másfél évben viszont tényleg annyi muníciót adott a bel- és külföldi baloldalnak, hogy most már az ilyen vonalas, sommás és durva véleményeket sem lehet annyival elintézni, hogy azokat csak a politikai ellenfelek írták, akik eleve ellenszenvvel tekintenek minden jobboldali vezetésre.
Krugman természetesen számos dolgot összemos mostani cikkében is, és olyan rendszerszintű problémákat is a Fidesz számlájára ír, melyek az elmúlt húsz évben minden kormány alatt jelen voltak. De a Nobel-díjas közgazdász a magyarországi és európai jobbratolódás okának vélt megtalálásakor is nagyot téved, amikor azt teljes mértékben a recessziónak tudja be.
Mégis látnunk kell, hogy a bírósági rendszer kvázi politikai irányítás alá szervezése, az új médiaszabályozás bevezetése, az ellenzék bevonása nélkül elfogadott új alkotmány, illetve a Fideszre szabott választási rendszer mind-mind olyan durva lépések, melyek nem csak a baloldaliakban keltenek aggodalmat, és melyeket Nyugaton a lehető legkomolyabban vesznek.
Nem felejtik el a Fidesznek
A Fidesz láthatóan tényleg nem érti, hogy ezek olyan kérdések, melyeket évek múltán is fel fognak hánytorgatni nekik Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban. Ezek a problémák pedig valóban oda fognak vezetni, hogy a Fideszen verik majd el a port még az olyan jelenségekért is (pl. korrupció kiterjedtsége, Jobbik stb.), melyekért távolról sem ők, vagy legalábbis nem csak ők a felelősek.
A Véleményvezér többször kifejtette, hogy amennyiben a kormány bizonyos alapvető értékeket és elveket megkérdőjelez intézkedéseivel, akkor az a nyugati világban olyan folyamatokat indíthat be, melynek következményei az ország megítélésére beláthatatlanok. Krugman cikke jó példa rá, hogy hová jutott el a kormány másfél évnyi regnálás után.
Olvasd el ezt is: A nagy titok: a Fidesz ezért csinál mindent!
A jobboldalnak árt
A második Orbán-kormány sajnos túl sok okot szolgáltatott arra, hogy minden lépését megkérdőjelezzék és azok mögött a legsötétebb szándékot feltételezzék.
Ráadásul nem nehéz belátni azt sem, hogy ezzel a politizálással a Fidesz pont annak a magyar jobboldalnak ártott a legtöbbet, amelyik több mint két évtizede küzd azért, hogy alapvető értékei és fontos intézkedései mögött ne azonnal mindenféle antidemokratikus és kirekesztő hajlamot lássanak.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.